ارسالی بورد مظبوعاتی مرکز کاری افغان ها از مسکو

 

جشن با همی نورزی افغان های مقیم مسکو


 

بیش از دوصد تن افغان مقیم مسکو از جمله نهاد های مرکز کاری افغانهای مقیم فدراتیف روسیه،انجمن همبستگی شهروندان افغانستان و اتحادیه ی سراسری افغانهای مقیم روسیه با حضور عبدالقیوم کوچی سفیر کبیر، جنرال عبدالغیوراحدی شارژدافیر،جمعی از دپلومات های سفارت افغانستان در مسکو، غلام محمد جلال رییس مرکز کاری جامعه ی سراسری افغان های مقیم فدراتیف روسیه، جنرال محمد ایوب منصور رییس انجمن همبستگی شهروندان افغان، عزیزالله انیس رییس اتحادیه سراسری افغان های مقیم روسیه، داکتر عبداللطیف نورزاد شاروال اسبق کابل، نماینده ی سفارت هندوستان در مسکو، بانو خورشیده دورانووا نماینده اتحادیه های تاجیکستان در روسیه، خانم ایلینا نماینده ی ملل متحد در مسکو،شمارزیادی از بانوان افغان،روسی و تاجیکی، رؤسای احزاب و سازمان های سیاسی، ژورنالیستان رسانه های دیداری، شنیداری ونوشتاری روسیه وجمعی از محصلان افغان حوزه های دانشی در مسکو،سال نو ونوروز را تجلیل کردند.
سفیر افغانستان مقیم مسکو،که از آغاز ماوریت شان تا کنون اولین بار است به مرکز تجارتی سیواستوپول یعنی جایی که مرکز کاری افغان ها در آن واقع است و مرکز کار و فعالیت های تجارتی بیش از هشت هزار افغان ومرکز بیش از هشتصد شرکت تجارتی افغان شمرده می شود حضور بهم می رساند،از جانب غلام محمد جلال رییس مرکز کاری افغان ها ، عزیزالله انیس رییس اتحادیه ی سراسری افغان های مقیم روسیه و هم چنان عده ای از خواهران اعضای انجمن زنان مرکز کاری افغان ها با گرمی استقبال گردید.
جناب شاه سلطان عاکفی آتشه ی فرهنگی سفارت افغانستان درمسکو جشنواره ی گرامیداشت سال نو ونوروز را که در رستورانت (تاوریه ی) مرکز تجارتی سیواستوپول ومرکز کاری افغان ها در مسکو دایر شده بود گرداننده می کرد.
آقای عاکفی با تقدیم خیر مقدم به مهمانان جشنواره ، پیرامون همبستگی جامعه ی افغانی در فدراتیف روسیه به ویژه در مسکو سخنانی ارایه کرد و به آگاهی سفیر افغانستان و سایر حضار در جشنواره رسانید که مهمانان درمحفل دایر شده ی جشن نوروزی با در نظر داشت ترکیب اجتماعی افغان ها در مسکو اعم از زن ومرد دعوت شده اند و کمیت فراخور توجهی از خواهران ومادران و همچنان محصلان افغان پوهنتون های مسکو نیز در خوشی جشن نوروزی حضور دارند.
محفل با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید به وسیله ی مولوی عنایت الله آغاز گردید و سپس سرود ملی افغانستان نواخته شد.حاضرین محفل به پاس سرود ملی افغانی به مثابت نماد وحدت وهمدلی افغان ها بر پا ایستادند و خاتمه ی آن را با کف زدن های ممتد بدرقه نمودند.
آقای عبدالفیوم کوچی سفیر کبیر افغانستان ونماینده فوق العاده رییس جمهور کشور،یگانه سخنران جشن با همی افغان ها بود .وی پیرامون نوروز باستان و گرامیداشت هایی از این میراث غنامند فرهنگی در آزمنه ی تاریخ روشنی انداخت وسخنانش را در رابطه به مزایا و اهیمت فرهنگی این جشن ادامه داد.
آقای کوچی هم چنان روی مسایل دوستی و روابط افغانستان وروسیه صحبت کرد و پیشرفت هایی در گسترش مناسبات دو کشور را نوید داد.
او هم چنان افغان های مقیم روسیه را کادرهای ملی خواندو گفت که ارچند ازکشور دور هستید آما هر کدام تان با وطن پیوند دارید.شما سرمایه های معنوی افغانستان هستید و وطن انتظار خدمات شما را دارد.
او درپایان سخنانش خبر خوش، مبنی بر ایجاد مرکز فرهنگی افغان ها در مسکو را به سمع حاضرین رساند وافزود که این مسأله را در هنگام تقدیم اعتماد نامه خود به جناب ولادیمیر پوتین رییس جمهور فدراتیف روسیه نیز با وی مطرح کردم. به قول سفیر افغانستان، آقای پوتین در زمینه وعده ی همکاری نیز داده است.
داکتر عبدالقیوم کوچی همان گونه که در آغاز سخنان خود سال نو و نورورز را به حاضرین محفل تبریک گفت،بار دیگر مراتب تبریکاتش را به آقایون و بانوان حاضر در جشن تجدید کرد به منظور فلاح افغانستان و ختم نابسامانی های چهل ساله در کشور ابراز آرزومندی نمود.
او این نکته را هم در سخنانش یادهانی کرد که حکومت وحدت ملی افغانستان بر بنیاد اراده ی مردم به وجود آمده است و مطابق به قانون اساسی کشور فعالیت می کند.

در جشن واره ی نوروزی افغانهای مقیم فدراتیف روسیه، آقای حسین شیرزاد به نمایندگی از انجمن همبستگی شهروندان افغان مقیم روسیه بر مبنای دیوان های شعری از نوروز یاداوری کرد و بر پیشینه ی این جشن روشنی انداخت. محمد عمر ننگیار مسؤول شعبه امور تفاهم بین الافغانی مرکز کاری جامعه سراسری افغان های مقیم فدراتیف روسیه نیز نوروز را تبریک گفت و پارچه شعری از سروده های خود را تقدیم حاضرین جشنواره نمود. بانو میهن آزاده دانشجوی دوره ی ماستری دانگشاه دوستی خلق ها،سخنانی در وصف نوروز گفت و دوپارچه شعر دکمله کرد.،اسدالله نوری دانشجوی همان دانشگاه وعضو اتحادیه سراسری افغان ها پارچه شعری خواند. سپس بانو خورشیده دورانووا نماینده تاجیکستان صحبت کرد و جشن بزرگ را به برادران وخواهران افغان تبریک وتهنیت گفت. وی همچنان فرهاد محمد جان زاده یکی از دانشجویان تاجیک را که متحصص رقص در مسکو است با خود آورده بود و رقص جالب وی را تحفه نوروزی همزبانان افغانش ساخت که سخت مورد توجه واقع گردید. فاروق فردا مسوول کمیته امور فرهنگ مرکز کاری افغان ها بر اثر خواست یکی از حاضرین محفل، شعری از استاد خلیل الله خلیلی را خواند ونجیب الله تقدیرمسوول امور جوانان مرکز کاری شعری از باری جهانی را تقدیم حاضرین محفل نمود.،بانو حدیثه شعری را زیبا دکلمه کرد وبانو مژده انوری آهنگی اجرا نمود. غلام حسین هنرمند جوان افغان زیبا دنبوره نواخت و چند آهنگ بسیار مقبول نیز با همین وسیله ی موسیقی ناب افغانی اجرا کرد که بسیار دلپسند واقع شد.
زینت بخش دیگر این محفل اتن ملی جوانان دانشگاه ساختمانی مسکو بود که بسیار مقبول اجرا کردند .این جوانان افغان براثر خواست اشتراک کننده های محفل در فرصتی دیگر برای بار دوم نیز مردم را به تماشای اتن شان شاد ساختند.دراین زمینه از پشت کار و همکاری آقای وحید پیکان مسوول اتجادیه جوانان پوهنتون مذکور سپاس گزار هستیم.
 
جناب شاه سلطان عاکفی در پایان محفل گرامی داشت نوروزی از نام سفارت افغانستان، از شرکت همه نهاد های افغانی که صمیمانه دست بدست هم داده و در همکاری مشترک شعبه ی فرهنگی سفارت افغانستان در تدویراین جشنواره سهم گرفته بودند ابراز سپاس نمود و از غلام محمد جلال رییس مرکز کاری افغانها که میزبان اصلی این جشنواره شمرده می شد، به گونه ویژه تشکر کرد و به منظور سهم گیری هر چه بیشتر ایشان در چنین موارد ابراز کامگاری نمود.
 
جشنواره ی نوروزی که ساعت پنج عصر آغاز یافت، با صرف ضیافتی که از جانب مرکز کاری افغان ها تهیه شده بود حوالی ساعت نه شب به پایان رسید.

 

 

 


بالا
 
بازگشت