195 : اشرف غنی انقلابی
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
دکتر حمیدالله مفید
عدالت جهانی


غلام سخی ارزگانی
امریکا و ناتو از فعالیت 14 ساله خویش در افغانستان به شورای امنیت گزارش بدهند


دكتر نبي هيكل
بازی های سیاسی


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
ناټو په سمبولیک بڼی سره خپل بیرق په افغانستان کی راښکته کړ


احمد سعیدی
شایسته سالاری در حکومت وحدت ملی


سیدموسی عثمان هستی
نه دولت افغانستان شرم داردنه امریکا،نه انگلیس،نه پاکستان


 مهرالدین مشید
جنایت امریکا در بگرام  و گوانتامو بدتر از  تروریزم طالبانی است


ا.دهقان
بی حیایی و تقاضای بی حد و حصر ایالات متحده امریکا


محمد امين فروتن
پس لرزه های یک انتقام کور


عطاالله عنايت رادمرد
تکامل آموزش روابط بین الدول


سنجر غفاری
خینه ای بعد از عید


غلام سخی ارزگانی
شمۀ از خشونت ها، کشتارها و اعمار کله منارها در زمان امیر عبدالرحمن خان


 توریالی رزاقیار
تداوم بحران


محمدعالم افتخار
جوانان افغانستان علیه "پیرسالاری" وجوانمرگی؛ آگاهانه و متحدانه به پا خیزید _ 5


خوشه چین
بازسازی چپ توسط افرادوشخصیت های گوینده وعملگر 


عبدالوکیل کوچی
سخنگوی


مسعود حداد
 ربنا


ز . مراد
غزال  زیباست به مثل آهوی صحرأ ـ بحش های ششم ، هفتم و پايانی


عبدالاحمد فیض
نقض گسترده حاکمیت و حقوق بشری افغانها در زندانهای امریکا در افغانستان


عطأالله عنایت رادمرد
مرور کوتاهی براهمیت روابط بین الدول


استاد صباح
احزاب وجريانهاي سياسي وافراطيي پاکستان


پروفسور هاله
شعور سیاسی و اعتماد دو رکن اساسی حل مسایل سیاسی


لطف الله راشد
آماده سازی داعش برای حضور در آسیای میانه


 محمد عوض نبی زاده
حکومت وحدت ملی وتحقق وعده های انتخاباتی آن


 غلام محمد جلال
سیمه ایزو کړکیچونه څانګړي هدفونه لري


ابراهیم ورسجی
افشاگری سنای امریکادرباره ی شکنجه گری های سیاوتاثیرآن براوضاع افغانستان


استاد صباح
گلوي خونين افغانستان وچنگال خون آلوده پاکستان


 دكتر نبي هيكل
مجلس وتابعیت دوگانه 


احمد سعیدی
اگر فهمی در عرصه سیاست خارجی میبود چی میشد


  مهرالدین مشید
مبارزه با عوامل افراطییت منطقی تر از خود آن است


  الحاج همراز کابلی
صلح رنگین ساز خوان هر مسلمان است


کاندیدای اکادمیسین محمداعظم سیستانی 
لنډیهای پښتو،مولود ذهن زنان پښتون


داکتر رحیم رامشگر
خطا های ذهنی و صحت روان _ بخش دوم


الحاج عبدالواحد سيدی
بازشناسی افغانستان ـ سرزمین آریانا یا آریائی ها


عبدالفتاح سکندری
حقوق بشر


حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی
تعــبیر غــلط  سخــنان مــولانا پشــم الرحمنچامعه افغانی در فدراتیف روسیه : ديدار از کانون گرم آموزش مرکز کاری افغانها
کارتونهای تازه از عتيق شاهد
جمعه 28 قوس 1393 خورشيدی برابر با 19 دسمبر 2014 ميلادی

 

کارشناس مسائل شبه قاره در گفتگو با شما:

دخالت آمریکا در افغانستان و پاکستان امنیت این دو کشور را به خطر می اندازد

منطقه شبه قاره این روزها شرایطی آرامی را ندارد. مشکلات امنیتی که همواره بر این منطقه خیمه افکنده بود در هفته اخیر تشدید شد تا مردم این منطقه به خصوص در افغانستان و پاکستان لحظه ای روی آرامش نبینند. سه شنبه این هفته لحظات دردناکی برای مردم منطقه پیشاور پاکستان رقم خورد. شبه ‌نظامیان طالبان با حمله به مدرسه ‌ای متعلق به ارتش خودرویی را که با آن به محل مورد نظر آمده بودند منهدم کردند. بیش از 1300 نفر دانش‌آموز در مدرسه ارتش تحت تعلیم هستند و زمانی که حمله تروریستی انجام شد بیشتر دانش‌آموزان برای شرکت در امتحانات میان ترم در مدرسه حضور پیدا کرده بودند که همین امر موجب افزایش تلفات شده است.عملیات تروریستی پیشاور و کشته شدن دانش‌آموزان نه تنها والدین آنها بلکه تمام مردم پاکستان را شوکه کرده است.عملیات ارتش برای نجات دانش‌آموزان مدرسه پیشاور عصر همان روز پایان یافت و 960 نفر از گروگان‌ ها که داخل مدرسه به دام افتاده بودند نجات پیدا کردند. ماجرای افغانستان هم با بروز ناامنی های متعدد ایجاد شد.انفجارهای متعدد فراوان و پیاپی در کابل تنگرهار و پکتیکا پای اشرف غنی رئیس جمهور این کشور را به این مناطق باز کرد تا شاید قدری شرایطی را آرام کند. اما شرایطی تغییری نکرد و اقدامات تروریستی که بیشتر به طالبان نسبت داده می شود یا آن ها مسئولیت آن را بر عهده گرفته اند تداوم یافت. با وجود گذشت دو ماه از توافق غنی زی و عبدالله عبدالله همچنان دو طرف اقدام به تشکیل دولت وحدت ملی نکرده اند تا ناامنی ها بازهم تشدید شود. ناامنی همزمان در افغانستان و پاکستان این تفکر را ایجاد می کند که شاید پای عوامل مشترکی در میان باشد. این مسائل باعث شد تا به سراغ پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل شبه قاره برویم نظریاتش را جویا شویم:

آقای ملازهی این هفته هر دو کشور افغانستان و پاکستان به شکل همزمان دچار بحران امنیتی شدند. عده ای از صاحب نظران معتقدند که ممکن است این ناامنی ها یک ریشه مشترک داشته باشد چقدر با این تحلیل موافقید؟

در تحرکات افغانستان و پاکستان دو گروه متفاوت با رویکردهای مختلفی نقش آفرینی می کنند. هر دو گروهی که در این خصوص ایفای نقش می کنند از ریشه پشتو و گروه طالبان هستند اما ماهیت یکسانی ندارند. در این میان ماجرای پاکستان به این شکل است که ارتش این کشور هفته اخیر اخیر دو تن از رهبران پاکستان را در بمباران ها به قتل رساند و عملیات خود را علیه تحریک طالبان در منطقه وزیرستان شمالی تشدید کرده است. عملیاتی که از ماهها قبل آغاز شده بود و توفیق نسبی هم در این زمینه برای ارتش پاکستان ایجاد شده بود. این مسائل به نوعی طالبان را به شدت تحریک کرد.

با توجه به ادعای آمریکا برای مقابله با طالبان آیا آمریکایی ها در این خصوص نقش آفرینی می کنند و ارتش پاکستان اصطلاحا از راه دور توسط آمریکایی ها مدیریت می شود؟

بله مذاکرات و هماهنگی هایی که در واشنگتن بین فرمانده ارتش پاکستان و مقامات آمریکایی اتفاق افتاده است که نقش مهمی در این مسئله داشته است زیرا آمریکایی ها ادعا می کنند که قصد دارند گروههای افراطی را از وزیرستان خارج کنند بنابراین ارتش پاکستان تحت نظر آمریکا دست به این حملات زده است. این مسئله به تحریک طالبان به خصوص شبکه حقانی انجامیده است شبکه حقانی به رهبری شخص حقانی از زیر شاخه های تندروی طالبان به شمار می رود که طی هفته اخیر دو تن از رهبرانش را در اثر حملات پاکستانی ها از دست داد. بنابراین علت اصلی حملات ارتش است به مدرسه ای در وزیرستان این بود که مدرسه تحت اداراه ارتش پاکستان قرار دارد و اغلب فرزندان نظامیان در کنار افراد عادی در آنجا درس می خوانند. در پاکستان مدارسی وجود دارد که متعلق به ارتش است و فارغ التحصیلان آن مستقیما به دانشگاههای تحت نظر ارتش می روند و به نوعی مدارج ارتشی شدن راطی می کنند. بنابراین انگیزه برای کسانی که این اقدامات را انجام دادند حرف اول را می زنند تا آنها با توسل به این انگیزه ها دست به این کشتار و گروگان گیری افراد بیگانه بکنند.

این انگیزه ای که به آن اشاره می کنید چه چیزی می تواند باشد کمی بیشتر در این خصوص توضیح دهید.

این انگیزه قوی در واقع برای این وجود دارد که نوعی هشدار به ارتش پاکستان برای عواقب احتمالی تداوم حملات به منطق وزیرستان داده شود. در واقع آنها می خواستند این مفهوم را به ارتش پاکستان منتقل کنند که اگر شما حملات خود را به وزیرستان ادامه دهید ما هم این امکان را داریم که ازهر کجا که به دستمان برسد به شما حمله کنیم و امنیت کشور به خصوص مناطق تحت سیطره ارتش را به خطر بیندازیم. اما در این حوزه و خط و نشان کشیدن برای بچه های بیگناه و معلمان فایده ای ندارد و انها قربانی شدند زیرا آن ها نقشی در این خصوص نداشتند.

درباره افغانستان چه تحلیلی دارید و تشکیل نشدن دولت وحدت ملی در این کشور بعد از دو ماه را چه مقدار در ناامنی ها موثر می دانید؟

در افغانستان وضعیت متفاوت تر از پاکستان است. بازهم نقش امریکا در تنش های افغانستان دیده می شود. بحث اصلی در افغانستان حضور نظامی آمریکاست که محور اختلافات است. در افغانستان سه گروه اصلی هستند که با این مسئله مخالفند و به همین دلیل به دولت مرکزی از طرق مختلف اعتراض می کنند. یکی گروه شورای کویته است که ملا محمد عمر رهبر قبلی امارت اسلامی یا همان گروه طالبان عهده دار آن است. دیگری گروه حقانی است که یکی از اعضای خانواده حقانی که جلال الدین حقانی نام دارد رهبر این گروه است که آن ها در پاکستان هم فعالیت می کنند. در واقع بخشی از این خانواده در افغانستان مشغولند و برخی دیگر در پاکستان. سومین گروه حزب اسلامی گولبدین حکمتیار است که در خصوص امضای توافقنامه با دولت مرکزی اختلاف نظر دارد. محور اصلی اختلافات در واقع میان این گروهها با ناتو و ارتش و نیروهای مرکزی است که در کابل متمرکزند. هدف اصلی از این درگیری ها هم در واقع به نوعی مخالفت با امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا است. تا زمانی که دولت و این گروهها بر سر توافقنامه امنیتی با هم کنار نیایند این گروهها با هدایت طالبان افغانستان اقدامات تروریستی خود را ادامه خواهند داد.

با توجه به توضیحاتی که ارائه دادید چه جمع بندی از ناامنی های به وجود امده در افغانستان و پاکستان دارید؟

نکته ای که در بحران آفرینی برای هر دو کشور افغانستان و پاکستان مهم و تاثیر گذار است نقش دخالت کشورهای خارجی به خصوص نقش آمریکاست. هرگاه آمریکا در این دو کشور از طریق مستقیم و یا غیر مستقیم دخالت کرده است نه تنها امنیت این دو کشور تامین نشده است بلکه تنش های امنیتی در این دو کشور تشدید شده است. بنابراین امنیت مردم افغانستان و پاکستان باید دست خود آنها سپرده شود تا اختلافات کاهش یافته و وحدت در این دو کشور حکمفرما شود. دخالت نظامی امریکا در افغانستان هزینه مالی زیادی برای این کشور در برداشت اما سودی عاید امنیت و ثبات افغانستان نشد. در خصوص پاکستان هم مسئله به همین شکل است.

 

تأثیر احیای جاده ابریشم بر تقویت همکاری‌ها در آسیای مرکزی

به اعتقاد کارشناسان، احیای جاده ابریشم به عنصری تأثیرگذار در عرصه تقویت دوستی و تفاهم، پیشرفت اقتصادی، و تبادل فرهنگی میان کشورهای آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، آسیای مرکزی نه فقط به خاطر مناظر بکر طبیعی بلکه به دلیل داشتن تعداد زیادی از بناهای تاریخی و فرهنگی در مسیر جاده ابریشم که به خوبی حفظ شده، غنی می‌باشد.

در این رابطه بنابر اذعان برخی گردشگران، قرغیزستان منابع گردشگری فراوانی دارد، بجز مروارید آسیای مرکزی یعنی «ایسیک‌کول»، این کشور دارای چشم‌اندازهای دیدنی و بناهای تاریخی مثل «آک-بشیم» در اطراف شهر «تاکماک» و ... می‌باشد.

علاوه بر این، توریست‌ها به پایین بودن هزینه‌های گردشگری در قرغیزستان اشاره دارند و ابراز امیدواری می‌کنند که ایجاد کمربند اقتصادی جاده‌ ابریشم باعث ایجاد شرایط بهتر گردشگری در این‌کشور می‌شود.

جاده‌ ابریشم باستانی و میراث غنی بجامانده

به گفته برخی کارشناسان، جاده‌ ابریشم نه فقط راهی تجاری بلکه مسیری مؤثر برای تبادل فرهنگ‌ها و تمدن‌های شرقی و غربی و همچنین منطقه‌‌‌گرایی آسیای مرکزی می‌باشد.

این مسیر کمک می‌کند تا ساکنین آسیای مرکزی با یکدیگر هم‌فکری بیشتری داشته باشند، ضمن آنکه تاریخ هزارساله جاده‌ ابریشم بزرگ، بر روی عقاید اهالی پیرامون خویش تأثیر فراوانی را از خود برجای گذاشته است.

در تمام کشورهای آسیای مرکزی درباره‌ جاده‌ ابریشم بزرگ خاطرات زنده و تأثیرگذار زیادی وجود دارد و به خاطر وجود این ویژگی، در شرایط معاصر شاهد احیای تدریجی مسیر جاده‌ ابریشم هستیم.

در این رابطه در شهر «آلماتی» مرکز خرید بزرگی به نام «جاده‌ ابریشم» وجود دارد و یکی از خیابانهای این شهر نیز با نام «خیابان جاده‌ ابریشم» نام‌گذاری شده است.

در بیشکک نیز بعضی از شرکت‌ها، قهوه‌خانه‌ها و هتل‌ها با نام «کاروان» نام‌گذاری شده است و به نظر کارشناسان، این امر نشان از همبستگی ایجاد شده به خاطر این شاهراه بزرگ در آسیای مرکزی است.

از طرف دیگر دفتر سازمان «یونسکو» در آلماتی اعلام کرده که برای این سازمان جریان تاریخی توسعه‌ تبادلات فرهنگی، ایدئولوژیکی و فنی بین چین و اروپای غربی اهمیت ویژه‌ای دارد.

در این رابطه برای یونسکو مهم است که جاده‌ ابریشم باستانی و جاده‌ ابریشم امروزی را به مسیر گفت‌‌وگو، توسعه، دوستی، تفاهم، تبادل ایده‌ها و فرهنگ‌ها تبدیل کند.

تلاش پکن برای ایجاد کمربند اقتصادی جاده‌ ابریشم

«سی دایو» سفیر چین در قرقیزستان نیز در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که «پکن» با کمک سازمان جهانی یونسکو در آینده می‌تواند در عرصه‌ آموزش و تبادل فرهنگی اقدامات مؤثری را انجام دهد.

وی همچنین عنوان کرد که در حال حاضر روابط چین و قرقیزستان به سطح قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته و زمان خوبی برای توسعه روابط دوجانبه‌ می‌باشد تا این امر تأثیر مثبتی بر روی ایجاد کمربند اقتصادی جاده‌ ابریشم بگذارد.

این مسئله در حالی است که به تازگی مقامات پکن از سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلاری چین در زمینه احیای جاده ابریشم خبر دادند.

 

سیگار: برنامه های واضح برای حمایت از زنان افغان وجود نداشته است

سیگار یعنی اداره مفتش خاص امریکا برای باز سازی افغانستان، از مصارف ایالات متحده در امور زنان افغان انتقاد کرده است.

این نهاد می گوید: وضاحت در پروژه های که برای زنان افغان راه اندازی شده بود، وجود نداشته است.

سیگار به روز پنجشنبه گزارش طولانی را در مورد وضعیت زنان افغان و حمایت از آنها نشر کرد.

در این گزارش شدیداً از تلاش های امریکا به خصوص اداره انکشافی این کشور در افغانستان انتقاد شده است.

به گفته سیگار اداره انکشاف بین المللی امریکا در مورد کمک مالی 850 میلیون دالری که برای حمایت مستقیم و پروژه ها برای زنان افغان صورت گرفته بود، وضاحت نداده است.

در گزارش پنجاه صفحه یی سیگار همچنان گفته شده است: هیچ یک از موسسات نتوانستند، مقدار و مصارف پروژه ها، برنامه ها و ابتکار های را که برای زنان در افغانستان انجام داده اند، مشخص سازند.

این گزارش مفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان با جزئیات در مورد بسیاری از برنامه ها ارقام داده و در عین حال از اداره های امریکا و همچنان وزارت دفاع این کشور انتقاد کرده است.

سیگار در یک جا می گوید: ناتوانی برای مشخص ساختن برنامه ها و همچنان تمویل پروژه ها برای زنان افغان، باعث ارائه معلومات و گزارش دهی نادرست از سوی بسیاری از موسسات شده است.

در بخش دیگر این گزارش آمده است: نشانهء واضح وجود ندارد که میلیون ها دالر پول مالیه دهنده گان امریکا که توسط اداره های امریکا به خصوص اداره انکشاف بین المللی این کشور مصرف شده، چی تغییر و پیشرفتی را در زنده گی زنان افغان به میان آورده است.

اما در کابل، سیده مژگان مصطفوی سرپرست وزارت امور زنان افغانستان می گوید: پیشرفت های چشمگیری در عرصه زنان افغان در سیزده سال گذشته صورت گرفته است.

خانم مصطفوی به رادیو آزادی گفت: اگر پول ها به گونه درست آن در حکومت فعلی در امور زنان مصرف شود، بخش بزرگی از مشکلات آنها حل می شود:

" گزارش های که معمولاً موسسات نشر می کنند، نظر به یک نمونه گیری است و پاسخگوی تمامی آمار کشور ما نیست. معمولاً نمونه ها پاسخگوی تمام جامعه نیست. ما تغییرات مثبتی داریم. اگر در سیزده سالی که گذشت یک بررسی از دستاورد های حکومت افغانستان داشته باشیم، در چند عرصه واقعاً رشد چشمگیری داشتیم."

اداره مفتش خاص امریکا برای باز سازی افغانستان در گزارش اخیرش همچنان گفته است: نبود معلومات کامل و مشرح، توانایی های موسسات را برای ساختن پالیسی، برنامه و تصامیم برای کمک های مالی به زنان افغان خیلی محدود ساخته است.

در بخش دیگر نگرانی های مطرح شده که چگونه وزارت دفاع امریکا و اداره انکشاف بین المللی این کشور در افغانستان، تلاش های زنان را تشخیص می دهند و آنرا ارزیابی می کنند.

سیگار می گوید: در حالیکه اداره ها و موسسات امریکایی می خواهند تمویل و کمک مالی برای زنان افغان را افزایش دهند، هیچ یک شان پلان ندارند تا نتیجه تمامی پیشرفت ها و کار های شان را از سال 2014 میلادی ارزیابی و آنرا دنبال کنند.

 

پرویز مشرف، هند و دولت 'کرزی' را در وقوع حادثه پیشاور مقصر دانست

پرویز مشرف رییس جمهوری پیشین پاکستان روز پنجشنبه در مصاحبه ای مدعی شد که هند و همچنین دولت سابق افغانستان به ریاست 'حامد کرزی' در وقوع حمله تروریستی به مدرسه پیشاور مقصر هستند.

پرویز مشرف این مطلب را در مصاحبه ای با شبکه 'سی ان ان هند' و در حالی مطرح کرده است که در میان سیل واکنش های خارجی به حمله تروریستی روز سه شنبه گذشته به مدرسه پیشاور که منجر به کشته شدن بیش از 130 دانش آموز شد، هند نخستین کشوری بود که این اقدام تروریستی را به شدت محکوم و با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.
نارندرا مودی نخست وزیر هند، بعد از این حادثه، شخصا با 'محمد نواز شریف' همتای پاکستانی خود تماس تلفنی برقرار کرد و این حمله تروریستی را محکوم دانست.
همچنین مدارس سراسر هند و نیز نمایندگان پارلمان این کشور روز گذشته برای ادای احترام به قربانیان حادثه پیشاور، دو دقیقه سکوت کردند.
مشرف که زمانی خود یکی از طرفداران سفت و سخت برقراری صلح میان هند و پاکستان بود، در پاسخ به این سوال شبکه خبری یاد شده که 'آیا می دانید ملافضل الله کیست؟' گفت: 'او فرمانده گروه تحریک طالبان پاکستان است. او در افغانستان حضور دارد و من مطمئن هستم که دولت سابق افغانستان به ریاست حامد کرزی و همچنین سرویس اطلاعاتی هند از او در انجام حملات تروریستی در پاکستان حمایت کرده اند.'
رییس جمهوری پیشین پاکستان، همچنین افغانستان را به پناه داده به ملافضل الله متهم کرد و گفت که دولت سابق افغانستان به ریاست حامد کرزی از ملافضل الله حمایت می کرد.
مشرف همچنین تصریح کرد: سرویس اطلاعاتی هند نیز از رهبر تحریک طالبان برای انجام حملات تروریستی در پاکستان حمایت کرده است.
روز سه شنبه گذشته گروه تحریک طالبان پاکستان مسوولیت حمله تروریستی به مدرسه پیشاور را برعهده گرفت و اعلام کرد که این اقدام را به تلافی حملات ارتش به مواضع طالبان انجام داده است.

 

سیدفضل الله وحیدی، باید تا شنبه هرات را ترک کند

شمار زیادی از بازرگانان، نمایندگان اصناف و نمایندگان مردم هرات در مجلس، گفته اند که از روز شنبه ی آینده، یعنی دو روز دیگر، سید فضل الله وحیدی، سرپرست ولایت هرات باید از این ولایت خارج شود.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ اعضای مجمع مردمی ولایت هرات شب گذشته در حضور این هیات اعزامی از کابل به ولایت هرات خواهان برکناری فوری سیدفضل الله وحیدی از مقام ولایت شدند.
به گفته ی سیروس علاف؛ معاون اول اتاق تجارت و عضو هیات رهبری مجمع مردمی هرات، سرپرست ولایت هرات هیچ گونه انگیزه ای برای مدیریت نداشته و بیشتر برای عایدات شخصی در این ولایت به سر می برد.
او هشدار داد که دولت افغانستان تنها تا روز شنبه وقت دارد تا سیدفضل الله وحیدی را از هرات خارج کند.
آقای علاف در کنار این افزود که می بایست در هرات افرادی به عنوان والی فعالیت داشته باشند که توانایی مدیریت یک منطقه ی فرهنگی و اقتصادی را داشته باشند.
در همین حال؛ عبدالحمید فاروقی، رییس هیات اعزامی از کابل به هرات از تمامی معترضان خواسته تا زمان معرفی کابینه ی دولت، تحمل کرده و با دولت همکاری کنند.
به گفته ی وی؛ حکومت وحدت ملی برنامه های امنیتی مفیدی را برای هرات در نظر گرفته و قرار است تا به زودترین فرصت این برنامه ها عملی شود.
آقای فاروقی تصریح کرد که کابینه ی جدید دولت افغانستان تا دو هفته ی دیگر معرفی خواهد شد.
از سویی دیگر؛ سیدفضل الله وحیدی، سرپرست ولایت هرات گفت که به کسی دشنام انجام نداده و خطابش از برخی از الفاظ تند، به آقای فرهاد مجیدی، نماینده ی مردم هرات در مجلس بوده است.
او گفت که اداره اش به شدت درگیر سر و سامان دادن به اوضاع مدیریتی می باشد و از سوی دولت مرکزی هم هیچ گونه برنامه ای در جهت برکناری وی پیش کش نشده است.
سر و صداهای اعتراضی مردم هرات نسبت به ناامنی از حدود یک ماه قبل و به خصوص پس از ترور منجر به شهادت حجت الاسلام عزیزالله نجفی اوج گرفته است.
برخی از مردم به این معتقدند که عده ای در بدنه ی دولت، محلی تمایل رسیدگی به پرونده های نا امنی را ندارند و از این فرصت به نفع خود استفاده می کنند.

 

اسامی غاصبان زمین در هرات افشا شد

شبکه اطلاع رسانی افغانستان : غصب زمین های دولتی در طول سال های متمادی جریان داشته است و هر کسی که در هرگوشه ای از کشور دستش رسیده، به غصب زمین های دولتی پرداخته است.
زمین های ولایت هرات نیز از دام غاصبان در امان نبوده است. مقام های دولتی در هرات بدین باورند که زمین خواران با حمایت بعضی از حلقات به غصب زمین های دولتی مبادرت ورزیده اند و غصب زمین های دولتی به شدت جریان دارد.
پژوهش های ما در این گزارش نشان می دهد، بیشترین کسانی که دست به غصب زمین های دولتی زده اند فرماندهان...، مقام های دولتی، بزرگان محل، موی سفیدان، قدرت مندان و بعضی از نمایندگان هرات در مجلس می باشند.
به اساس فیصله نمبر 2 تاریخ 29/2/1393 ریاست محکمه ابتدایی شهری هرات هر یک محمد تور تره کی و محمد حلیم تره کی به عنوان غاصب زمین شناخته شده اند. در این مکتوب نشان می دهد که فیصله گردیده است تا این دو شخص مبلغ 21 میلیون افغانی را باید به خزانه دولت تحویل نمایند. اما اسناد نشان می دهد که این افراد نه تها پول را نپرداخته اند بلکه با همکاری بعضی از مقام های دولتی هرات تحت پیگرد قضایی نیز قرار نگرفته اند.
اسناد دیگری که در این پژوهش برای ما رسیده نشان می دهد، که شخصی به نام حسام الدین شمس ولسوال سابق ولسوالی انجیل صد ها جریب زمین را در ساحات مختلف هرات غصب و خرید و فروش کرده است. او در ساحه خواجه ملا کوهی موازی یک شبانه روزآب، دشت علی حیدر هفتاد جریب، قنات علی شمایل چهارده جریب، و در قلعه عطار غصب و به فروش رسانده است.
مکتوب های متعددی که برای ما مواصلت کرده است نشان می دهد که شخص حسام الدین شمس با کمک و همکاری راتب ولد نثار احمد فرزند ولسوال گذره هرات و حاجی وکیل احمد مدیر املاک ولسوالی انجیل این اراضی را غصب کرده است.
مکتوب های که از جانب آمریت قضایای دولت عنوانی فرماندهی پولیس هرات ارسال گردیده است نشان می دهد که افراد زیادی دست به غصب زمین های دولتی هرات زده اند.
طی مکتوب 1863_ 942 تاریخ 8/8/1391 آمریت قضایای دولت عنوانی فرماندهی پولیس هرات چنین نگاشته شده است.
محترما: از اثر مکتوب (21 21 بر 1700) تاریخ 30/ 7 / 1391 ریاست زراعت ولایت هرات و به تعقیب مکاتیب نمبر (1369) تاریخ 23 / 6 / 1391 ( 907) تاریخ 24 / 4 / 1391 ( 342 ) تاریخ 18 / 2 / 1391 و ( 164 ) تاریخ 26 / 1 / 1391 این اداره اینک ضم لیست اشخاصی که اراضی دولتی را در ساحات شمال گمرک غصب نمودند و کار ساخت بالای اراضی متذکره به شدت جریان دارد به شما ارسال گردید که هر چه عاجل داخل اقدام و افراد متذکره را جلب و مورد پیگرد قرار دهید.
در این مکاتیب نام افراد ذیل آمده است که شمال، شرق گمرک هرات را غصب کرده اند:
حاجی نعیم حیدری کل ساحه ذیل را غصب و بالای افراد و اشخاص به فروش رسانده است.
حاجی صالح علیزایی،
زکوم خان علیزایی،
امان الله مکزاده علیزایی،
حاجی حبیب الله، رییس گمرک هرات،
سراج الدین فراهی،
داوود گاز فروش،
انجینیر امیدوار رییس آبرسانی شهرک صنعتی،
حاجی الله داد مرزی،
زبیر ولد حاجی نیک،
محمد فاروق کوهستانی آمر جنایی،
حاجی رشمی،
حاجی سبزی بلوچ،
حاجی گلاب خان و حاجی آزادانی و رضایی، این افراد زمین های شمال، شرق گمرک هرات را غصب و بالای یکدیگر به خرید و فروش رسانده اند.
به اثر مکتوب 342_ 343 بر 153_ 154 تاریخ 8/ 2/ 1391 آمریت قضایای دولت عنوانی فرماندهی پولیس هرات افراد ذیل به عنوان غاصب زمین معرفی شده است:
آقای بهیر و عوض ترکمن ساحه خواجه ملا کوهی،
حاجی اختر و محمد ظریف ساحه ثم شادی کمر کلاغ،
لطیف، عظیم، نثار احمد، غلام فاروق، احمد شاه، حاجی اسماعیل، حاجی سلطان احمد، آقای لیاقت، خواجه عبدالرحمن و شیر محمد اراضی پشت گمرک هرات را غصب کرده اند.

آمریت قضایای دولت طی مکتوب 164 بر68 تاریخ 26/ 1/ 1391 عنوانی فرماندهی پولیس هرات از نام غاصبان بزرگ زمین در هرات پرده بر می دارد.
در این مکتوب اشاره به نام افرادی شده است که در ساحات شمال گمرک هرات، ثم شادی و خواجه ملا کوهی دست به غصب زمین های دولتی زده اند.
در مکتوب متذکره نامی از این افراد برده شده است:
خواجه عمر دشت لامزروع هزار جریب،
رفیع خان پنج صد جریب،
غلام سخی پنج صد جریب،
نثار احمد دو صد جریب،
سید عثمان دو صد جریب،
سید رسول سیصد جریب
و خدا بخش سیصد و پنجاه جریب زمین را در ساحات شمال مغل بچه غصب کرده اند.
مکتوب دیگری 513 بر 200 تاریخ 4/ 3/ 1392 که به خبرنگار ما از آمریت قضایای دولت عنوانی فرماندهی پولیس هرات رسیده است از شخصی به نام ملا سنگین مشهور به سنگین یکدست به عنوان غاصب زمین های دشت خواجه صاحب یاد کرده است در این مکتوب اشاره به این شده است که آقای یکدست هزاران جریب زمین مربوط به دشت خواجه صاحب را غصب و به فروش رسانده است.
در جریان پژوهش روی غصب زمین های دولتی در هرات اسنادی به ما رسیده است که نشان می دهد هزاران جریب زمین مربوط به زیارت های مولانا عبدالرحمن جامی، سید عبدالله مختار و باره زیارت شهزاده ها نیز غصب شده است.
طی مکتوب 488 بر 384 تاریخ 29/ 2 / 1393 ریاست ارشاد، حج و اوقاف عنوانی ریاست عدلیه هرات آماده است که افراد ذیل دست به غصب زمین های این ریاست زده اند:
عبدالصمد ولد محمد انور وکیل گذر شیخ معروف کروخی ناحیه هشتم،
حفیظ الله ولد شیر محمد وکیل گذر شیخ معروف کروخی ناحیه هشتم،
ظهور الله مشهور به حبیب الله وکیل گذر شیخ معروف کروخی ناحیه هشتم،
ارباب محمد رحیم ولد محمد شریف وکیل گذر نو آباد ناحیه یازدهم،
حاجی محمد طاهر نجفی،
عبدالخالق و عبدالغنی افسر وزارت امور داخله،

این افراد بالای زمین های اوقاف ساخت و ساز انجام داده و چهار دیواری کرده اند و طی همین مکتوب فوق نشان می دهد که افراد دیگری نیز دست به غصب زمین های ریاست حج و اوقاف هرات زده اند:
غلام فاروق ولد صالح محمد،
نور احمد ولد نظر محمد،
نعمت الله ولد محمد رحیم،
خواجه محمد صدیق ولد خواجه محمد حیدر،
محمد آصف ولد محمد عمر،
معلم عبدالغنی ولد عبدالستار،
عبدل ولد سید محمد،
سید یوسف ولد سید عبدالغفور،
سید محمد ولد سید محبوب و محمد ابراهیم ولد عبدالکریم.
غصب زمین های دولتی همواره در افغانستان به عنوان یک مشکل جدی مطرح بوده است اما بررسی نشدن پرونده های غاصبان زمین مشکل اساسی تر سد راه مبارزه با این پدیده بوده است.
اسناد نشان دهنده آن است که زمین های زیادی در هرات یا غصب و یا هم در معرض غصب قرار دارد.
اسنادی که در این پژوهش به ما رسیده نشان می دهد که زمین های شیدایی هرات مربوط به افسران متقاعد می باشد اما مهاجرین بالای این زمین ها چند سال است که سکونت گزیده اند.
در این اسناد والی های هرات آقایان انوری، نورستانی و داوود صبا طی مکتوب های مختلف به فرماندهی پولیس هرات هدایت داده اند که مهاجرین شیدایی را از بالای زمین های افسران متقاعد دور بسازید اما در این زمینه هیچ نهاد امنیتی کاری کرده نتوانستند.
یکی از این افسران متقاعد که خواسته در این گزارش از او نامی گرفته نشود می گوید مولوی خداداد صالح رییس شورای علمای حوزه غرب از این مهاجرین حمایت می کند و اجازه نداده است تا این مهاجرین را فرماندهی پولیس هرات از این ساحه دور بسازند.
این در حالی است که ریاست مهاجرین هرات و دفتر یونیما می گوید در هرات هیچ گروهی تحت نام مهاجر و بیجاشدگان وجود ندارد.
اسناد دیگری که برای ما رسیده نشان می دهد که ورثه های محمد عظیم خان از روبروی ساختمان حقوق بشر، اطراف سرک 64 متره غوردرواز، اطراف فلکه مولانا جامی و چهار اطراف گمرک تا شرق رود قارون و اطراف تپه سید عبدالله مختار کاملا فروخته و صد ها منزل و گاراج ساخته شده که بیش از سه هزار جریب زمین را احتوا می نماید.
در این اسناد به صراحت دیده می شود که بستر رود قارون، شمال سرک هرات، اسلام قلعه و کمر کلاغ که حدود یک هزار جریب زمین می شود ورثه های محمد عظیم خان،
حاجی گل احمد مقیمی،
حاجی بصیر احمد اچگزی،
علی احمد حیدری وکیل گذر محل کاظمی و حاجی رسید وکیل گذر سعادت،
حاجی عوض خاوری؛
ملا صمد، جعفری،
حاجی عبدالمجید،
حاجی غوث الدین و ارباب محمد حنیف و اطرف ترمینال باربری که هزار ها جریب زمین می شود بالای افراد و اشخاص فروخته و مورد غصب قرار داده اند.
در همین اسناد، شخصی به نام علی جمعه محبی متهم به غصب زمین های قنات ماهیان و چشمه قلم فور و قنات میفروش می باشد.
طی مکتوب541 ریاست دانشگاه هرات تاریخ 8/ 6/ 1393 عنوانی ریاست عدلیه هرات آمده است که موازی 152.89 جریب زمین مربوط ریاست زراعت هرات که تحویل شده است به ریاست دانشگاه هرات، اخیر اداره اراضی بدون دلیل در اراضی متذکره به کمک غاصبین تعدیل آورده است که موازی 12.42 جریب در 152.98 تعدیل آمده است.
موازی 5 جریب برای عبدالبصیر عزیزی و 7.42 برای محمد رضا خوشک ولد دیدار علی داده شده است.
در این مکتوب ریاست دانشگاه هرات از ریاست عدلیه خواسته که جلوی غصب زمین مربوط به دانشگاه هرات گرفته شود.
سید فضل الله وحیدی والی هرات می گوید: بیش پنجاه هزار جریب زمین در هرات غصب شده است که از این ارقام یک و نیم هزار جریب از غاصبین واپس گرفته شده است. او می گوید: با غاصبان زمین به صورت جدی مبارزه می کند از هر طیفی که باشد.
او در این گزارش از سید حسین انوری والی پیش هرات و یوسف نورستانی به عنوان غاصب زمین یاد می کند.
وی می گوید این دوشخص در زمان موریت شان در هرات زمین غصب کرده اند.
در عین حال سد گل آقا هاشمی رییس تحقیقات جنایی هرات می گوید: افرادی که از جانب آمریت قضایی دولت به آنها معرفی شده اند بزودی دستگیر خواهند شد.
او می گوید: پرونده های غاصبان زمین زیر تحقیق این ریاست قرار دارد.
وی با شاره به نام علی جمعه محبی و سنگین یکدست می گوید این افراد گرفتار شده اند و بعد از تکمیل تحقیقات بسیاری از غاصبان زمین به پنجه قانون سپرده خواهد شد.
در کنار این همه فردی که در اداره اراضی هرات کار می کند خواسته از او نامی برده نشود می گوید مقام های دولتی، اداره اراضی هرات و بعضی از شخصیت ها از غصبان زمین در این ولایت حمایت می کنند.
او می گوید این اداره لیستی از غاصبان زمین در دست دارد که کسی این افراد را مورد پیگرد قرار نمی دهد.
حال پرسش اساسی این است که این افراد چگونه دست به غصب زمین های دولتی در هرات می زنند؟

 

 


Copyright ©2013
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت