220 : ملا کوثر
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
دوکتور سید احمد جهش
پیروزی مقاومت جهانیان و شکست هژمونی ایالات متحده امریکا


محمد علی مهرزاد
نمایش ثروت در قدرت؛ عامل بحران در افغانستان


احمد سعیدی
تفاهم نامه با  اداره آی اس آی پاکستان با کدام ارزش و کدام معیار


محمدامین فروتن
حل المسائل ملی با توضیح المسائل اتمری


عبدالو کیل کوچی
در جستجوی نجات وطن


عطأالله عنایت رادمرد
رويارويی "دولت اسلامی" و طالبان در افغانستان


سنجر غفاری
افغانستان در آتش انتقام ای . اس . ای


محمد انور ولید
دغني ویکي لیکس ( امنیتي تفاهم لیک ) او د افغانستان دجاسوسانو افشاکيدل


عبدالرووف ليوال
رهبری افغانهابدست دلقک ها


 محمد الله وطندوست
نکاتی چند از یادداشت های روزانه


عبدالقیوم
دیوه سیاسی مشرتابه تشه


خوشه چین
شخصیت


محمد انور ولید
اې افغانانو ! د جګړې دوام غواړۍ ، که دایْمي سوله ؟


حقیق
 هند د حاجیګک دکان له تړونه باید په شا نه شي


بنیاد فرهنگی کهزاد
میر غلام محمد غبار : اولین معاهدۀ افغان و انگلیز در یکنیم صد سال پیشتر


داکتر یارمحمد حید زاده
چرا درخت باید شانیم


حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی
توافقــنامه مــیان گــرگ و گــوســفند


استاد صباح
چگونه قواي هواي نابود گرديد؟؟؟


عبدالقدیرسامانی صوفی زاده
حق شهروندی یا شُـونیزم استخباراتی


غلام سخی ارزگانی
تفاهم نامه ننگین همکاری اطلاعاتی کابل- اسلام آباد باید لغو گردد


فاروق فردا
افغانستان و روسیه، در سیاست جدید  بعد از خروج قوای ناتو از کشور _ قسمت نهم


محمدعوض نبی زاده
احتمال تشدید بیشترجنگ درافغانستان


خلیل
عوامل کوتاه مدت بودن توسعه جوئی شیعی


عبدالواسع غفاری
عوامل پارچه پارچه شدن دین اسلام به مذاهب وگروپهای متعدد، وادامه آن ؟ : ششم


محمد انور ولید
د استخباراتي مالوماتود تفاهم لیک پرسر د افغانانو وسوسې


عبدالاحمد فیض
ماهیت حقوقی،مفاد ومضارتفاهمنامه اطلاعاتی وامنیتی کابل – اسلام اباد


سنجر غفاری
نگاهی به سازمان آب


 مهرالدین مشید
قرائت جدید از دین به معنای پاسخگویی به دشوار ترین معضلات


خليل
پناهندگان افغان در ایران با انبوهی از مشکلات


حقیق
 مسکن از ضرورت های مبرم  مردم است


شادروان علامه احــمد عــلی کـهـزاد
اناهیتا رب النوع آمو دریا


فضل الله زرکوب
دو سرودهً زيبا


عید محمد عزیزپور
اظهار سپاس از بنیاد فرهنگی جهانداران غوری


حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی
دوســت و دشــمن پاکســتان


کارتونهای تازه از عتيق شاهد
جمعه 8 جوزا 1394 خورشيدی برابر با  29 می  2015 ميلادی

 

شورای امنیت: 30 هزار تروریست از 100 کشور جهان به داعش پیوسته اند

ایرنا - شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی درخصوص گروهک تروریستی - تکفیری داعش اعلام کرد: 30 هزار تروریست از 100 کشور جهان به داعش پیوسته اند و در کشورهایی مانند سوریه و عراق درحال جنگیدن هستند.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری عراقی المسله ، شورای امنیت در گزارشی بی سابقه اعتراف کرد؛ این تروریست ها بیشتر از افغانستان ، سوریه ، عراق و لیبی آمده اند.
در این گزارش آمده است:' اتباع برخی کشورها مانند فنلاند ، مالدیو و شیلی که به دور از فعالیت های تروریستی بوده اند نیز در میان این جنگجویان مشاهده می شوند'.
براساس این گزارش، در 9 ماه گذشته روند پیوستن تندروها در جهان به داعش رشد 70 درصدی داشته که این باعث نگرانی شدید بین المللی شده است.
این گزارش افزود:'درحال حاضر تندروها بیش از هر زمان دیگری تمایل رفتن به سوریه و عراق جهت پیوستن به تروریست ها از خود نشان می دهند و در این میان داعش در لیبی نیز درحال یارگیری و گسترش فعالیت های خود است و این گونه سوریه ، عراق و لیبی تبدیل به مدارس آموزش تروریست ها شده اند'.
این گزارش خاطرنشان کرده است، به احتمال زیاد به زودی تونس ، مغرب ، فرانسه و روسیه نیز شاهد حملات تروریستی در خاک خود باشند زیرا شمار زیادی از تروریست ها از اتباع این کشورها هستند.
شورای امنیت قرار است روز جمعه برای بررسی گزارشی که درخصوص افراد مسلح تروریست خارجی تهیه شده است ، جلسه ای برگزار کند و در این جلسه راه های مبارزه با تروریست ها بررسی خواهد شد.

 

6 چالش مدیریتی فراروی دولت وحدت ملی

شهروندان افغانستان از حکومت وحدت ملی علی‌رغم این‌که بزرگ‌ترین خسارت را بر روند شکل‌گیری و نهادینه‌شدن پروسه‌ها و نرم‌های دموکراتیک سیاسی وارد آورد، حمایت کردند و برای زیستن بهتر امیدوارتر شدند؛ اما با گذشت زمان، حکومت وحدت ملی نه‌تنها زمینۀ تحقق این رؤیاها را فراهم نساخت، بلکه به اعتماد نیم‌بند شهروندی پشت‌پا زد.

رهبری جدید افغانستان با سرعت در حال عقب‌افتادن در حوزه‌های مهار وضعیت حساس و شکننده امنیتی، بدترشدن فضای اقتصادی، افزایش حملات تروریستی و مهم‌تر از همه فروپاشی شیرازه‌های اعتماد است.

چالش‌های دیگری نیز وجود دارند مانند تدوین سیاست و نقشه‌راه مصالحه با طالبان، خلق ادبیات لازم برای تفکیک دوست از دشمن، تعریف جایگاه و رویکردی که رویارویی و یا تعامل با بازیگران تأثیرگذار در دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی فراموش دولت‌مردان شده‌اند.

تحلیل رویکرد‌های حکومت‌داری و مدیریت دو رئیس در این مدت کوتاه، نمایانگر «برخورد فرهنگ»‌های سیاست‌مداری و سیاست‌ورزی است و چشم‌انداز تداوم این وحدت را در بلندمدت به چالش خواهد کشید.

دوم؛ برای دگرگون ­ساختن حس منازعه و دیگر ستیزی و تغییر‌دادن مؤلفه‌­های خصومت به سازه­‌های مثبت، طرح و اجرای مکانیسم مدیریت منازعه باید به ­شیوه­ای صورت گیرد که تفاوت­‌ها به ­جای ایجاد شکاف­‌های غیرقابل جبران، باعث ایجاد و تقویت فرایند هم­دلی و دیگر پذیری در جامعه شوند. در افغانستان اما‌ آنچه مایۀ نگرانی و فرسایش اعتماد و تشویش افکار عمومی شده است، رویکرد و پاسخ نخبگان سیاسی به منازعات و تفاوت­ها‌ست.

سوم؛ در افغانستان مشکل این‌جاست که پارادایم قدرت هم از نگاه ساختاری و هم از نگاه محتوایی، به سازمان گروهیِ کوچکی درآمده که همواره به دنبال قبض و بسط منابع قدرت بوده و برای رسیدن به این هدف نیروی‌های دگراندیش را به انزوا رانده‌ است. ‌

این ساندیکای مسلط قدرت به ‌صورت ذاتی و فطری تمایل داشته تا تنها دسته‌ای از نیروهای «دست­چین»ی که تقریباً بر تمامی حوزه‌های زندگی تسلط دارند را تقویت کند.

مسئله این‌جاست که مهم برای رهبران سیاسی و سیاست‌گذاران در اناتومی قدرت، این بوده است که احتمال ابقا و توسعۀ حوزۀ قدرت‌شان را به حد‌اکثر برسانند. برای دست­یابی به این هدف، تخصیص منابع و نیرو برای توسعۀ دگرگونی ساختاری که خواستۀ عمومی است، بر پایۀ توجه به ­سهم این دگردیسی در رفاه و آزادی همگانی صورت نمی‌گیرد، بلکه بر اساس محاسبات مربوط به تقویت پشتیبانی سیاسی و لایۀ مشخص جامعه انجام می‌شود.

چهارم؛ حکومت وحدت ملی که به دنبال جنجال‌های انتخاباتی شکل گرفت، برخلاف قانون اساسی که در آن جایگاه ریاست اجرائیه تعریف نشده است، بیانگر نزاع و رقابت بر سر نحوه و تقسیم قدرت میان گروه‌های قومی-سیاسی است.

حکومت وحدت ملی ‌در بهترین قرائت ممکن، یک ازدواج سیاسی است که تلاش دارد بستر مهار و فروکش نزاع قومی‌ـ‌هویتی را فراهم سازد.

در ساختار این حکومت، قدرت مدیریتی میان اربابان تیم‌های انتخاباتی تقسیم شده و بدین‌ ترتیب اعضای کابینه و دیگر نهادهای مهم بر اساس سهم‌بندی به گروه‌های متفاوت تعلق گرفت. تشکیل حکومت وحدت ملی علی‌رغم این‌که تلاش روشنی است مبنی بر ایجاد یک ساختار سیاسی فراگیر، اما از پتانسیل دامن‌زدن به تنش‌های قومی شدیدتری نیز برخوردار است؛ چون هر‌دو تیم تلاش خواهند کرد تا نفوذ و تأثیر بیشتری بر نهادها به‌ویژه نهادهای امنیتی وارد کنند.

این رخداد به این نگرانی دامن زده است که حکومت وحدت ملی به زودی به دلیل رقابت‌های میان‌تیمی و درون‌تیمی زمین‌گیر شده و بستر مداخلات اربابان و دلالان قدرت که در ساختار ریاست‌جمهوری و ریاست اجرائیه جا گرفته‌اند فراهم آمده و زمینۀ درگیر شدن رییس‌جمهور و رییس اجرائیه در سیاست و تعاملات قومی‌ـ‌هویتی ‌مساعد شود.

ناتوانی حکومت وحدت ملی پس از هشت ماه در امر کامل‌کردن اعضای کابینه، معرفی والی‌ها، مسئولان امنیتی، دادستان کل و اعضای دادگاه عالی‌، برگزار نشدن جلسات شورای وزیران، تعطیل ساختارها، افزایش جنگ‌ها به میزان بی‌پیشینه در چهارده سال گذشته، رکود مفرط اقتصادی و‌… حکایت‌گر تداوم جدال‌های انتخاباتی و منازعه بر سر تقسیم قدرت است.

پنجم؛ در افغانستان، خطر در این ا‌ست که رقبای سیاسی در دوران کارزار انتخاباتی به دنبال سرآمدان اصلی پارادایم قدرت که منابع «رانت‌های نهادین» یا قدرت اضافی را در اختیار داشتند، راه رفتند و حالا بیم آن می‌رود که خواسته‌های این شبکه‌ها به مقررات و قواعد تنظیم‌کننده هنجارهای عمومی و رویکرد حکومتداری تبدیل شو‌د.

این نگرانی وجود دارد که تلاش‌های حکومت در راستای ایجاد تغییرات بنیادین، تنها به شکل‌گیری نهادهای موازی در نماد «نهادهای رانتی» کمک کند و موجب استمرار ‌‌مؤلفه‌های رویکرد و نگاه دیگر ستیزی از آدرس رسمی قدرت گردد. در این وضعیت، افراد تأثیرگذار در درون ساختار قدرت، میزان همکاری، وام­ها و آرای خود را در حمایت از دستگاه قدرتی که بخت بلندتری برای برنده‌شدن در این جنگ قدرت دارد، افزایش می­‌دهند و در مقابل، خواستار حفظ این مقررات و قواعد می‌شوند. اگر آقایان غنی و عبدالله قادر به ایستادگی در برابر قابلیت فریبنده این افراد نباشند، دور جدیدی از رقابت‌های درون‌ساختاری آغاز خواهد شد.

ششم؛ ‌علاوه بر آن، شماری از مفاد تفاهم‌نامه که بر اساس آن حکومت وحدت ملی شکل گرفته، مانند بند اول که برگزاری لویه‌جرگه جهت تعدیل قانون اساسی و بالطبع سیستم سیاسی را مهم‌ترین پیش‌شرط این تفاهم‌نامه قلمداد می‌کند، فی‌النفسه تنش‌زایند.

در صورت تعدیل قانون اساسی، مدیریت سیاسی غیرمتمرکز خواهد شد و با توجه به حساسیت‌برانگیزبودن بحث غیرمتمرکزسازی قدرت سیاسی در گفتمان سیاسی افغانستان، این پیش‌شرط با گیرودارهای جدی‌ای همراهی خواهد شد.

اکنون ریاست اجرائیه نگران است و همواره ریاست‌جمهوری را به دلیل وقت‌کشی در راستای فراهم‌سازی زمینۀ برگزاری لویه‌جرگه و تعدیل قانون اساسی متهم کرده است و هم‌چنان مدعی شده است که هیچ اراده‌ و تعهدی برای تشکیل کمیسیون ویژه تعدیل قانون انتخابات در ریاست‌جمهوری وجود ندارد.

این کش‌و‌قوس‌ها تنها بخشی از مشکلاتی است که حکومت وحدت ملی را به چالش کشانده و در صورتی‌که اجماع بر سر مدیریت و عبور از این چالش‌ها در ریاست‌جمهوری و ریاست اجرائیه و درباریان آن‌ها به وجود نیاید، بعید به نظر می‌رسد که در زمان کوتاهی افغانستان به ثبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی دست یابد.

در پایان، با توجه به این تنش‌ها و تاریخ سیستم‌های حکومت وحدت ملی در کشورهای دیگری مانند کامبوج در سال 1393م، ‌زیمبابوه و کنیا در سال 2008م، چشم‌انداز کارایی و پویایی حکومت وحدت ملی در افغانستان چندان امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد.

اگر جدال بر سر توزیع و نحوۀ مدیریت قدرت میان ریاست‌های جمهوری و اجرائیه هم‌چنان ادامه یابد، حکومت وحدت ملی قادر به رسیدگی و رفع چالش‌های جدی‌ مانند امنیت، اقتصاد و اصلاحات سیاسی که با خروج و کم‌رنگ‌شدن نیرو‌ها و کمک‌های اقتصادی جامعۀ جهانی همزمان شده است، نخواهد شد. در حقیقت، بیم آن می‌رود که فصل جدید، فصلی کوتاه و احتمالاً فصل خونینی در پیش خواهد بود.

 

هنر جایگاهی در افغانستان ندارد

نثار احمد تاجیک هنرمند معاصر افغانستانی و خالق اثر «راز هستی» در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس با اشاره به جایگاه و اهمیت هنر نقاشی در این کشور گفت: در کشور افغانستان به دلیل جنگ های متعددی که در آن اتفاق افتاده است به هنر بهایی داده نمی شود و جایگاه هنر در پایین ترین سطح موجود است.

وی در ارابطه با پیشرفت هنر پس از  پایان جنگ در کشور افغانستان عنوان کرد: در پنج سال گذشته تنها یک نمایشگاه نقاشی با موضوع آزاد در موزه هنری های کابل برگزار شد.

 تمدن غنی افغانستان در میان کشورهای فارسی زبان

این نقاش معاصر افغانستانی، هنرمندان افغانستانی را خلاق و مستعد دانست، اظهار داشت: افغانستان دارای تمدن غنی در میان کشورهای فارسی زبان است و با کشور ایران تمدن مشترکی دارند.

تاجیک با اشاره به مشکلات هنرمندان در کشور افغانستان گفت: در دوران ریاست جمهوری پیشین افغانستان حامد کرزای در سفری که به ایالت قندهار داشت با برخی از اعضای انجمن نقاشان معاصر افغانستان دیدار کرد و قرار شد که به مشکلات هنرمندان رسیدگی کند و این بحث مطرح شد که هنرمندان قندهار برای گذراندن درجات عالی هنری به کشور ایران سفر کنند.

تعلیم در محضر حسن اسماعیل زاده استاد نقاشی قهوه خانه

وی با بیان اینکه از دوران کودکی به ایران مهاجرات کرده و از همان دوران علاقه به نقاشی داشته است، عنوان کرد: در طول این مدت در محضر استاد حسن اسماعیل زاده استاد نقاشی قهوه خانه ای، استاد داداشی و علیرضا واثقی بهره برده ام.

برگزیده نمایشگاه بین المللی نقاشان جهان اسلام

هنرمند معاصر افغانستانی با بیان اینکه آرزوهای بزرگ و علاقه به هنر نقاشی من را رها نکرد خاطرنشان شد: پس از سالها تجربه به هنرهای مدرن در نقاشی روی آوردم و با خلق اثر «راز هستی» تنها هنرمند برگزیده از کشور افغانستان در سومین نمایشگاه بین المللی نقاشان جهان اسلام در تهران شدم.

تاجیک با اشاره به اینکه تاکنون در بسیاری از جشنواره ها و نمایشگاه های داخل ایران شرکت کرده، افزود: اولین نمایشگاه آثارم را با عنوان «بازگشت به سرزمینم» در فرهنگسرای خاوران برپا کردم.

 انتقال تجربه به قشر فرهنگ و هنر اسلامی کار بزرگی است

تاجیک با اشاره به دریافت 25 لوح تقدیر از مسئولان انجمن های فرهنگی و هنری عنوان کرد: بیش از 18سال سابقه هنری در زمینه نقاشی دارم و در کنار آن هیچ گاه یاد وطن را از یاد نبرده ام.

وی با اشاره به تجربیات خود در رابطه با آموش هنر نقاشی عنوان کرد: انتقال تجربه به قشر جامعه فرهنگ و هنر اسلامی کار بزرگی است.

حمایت اداره فرهنگ و ارشاد پاکدشت از هنرمندان مهاجر افغانستان

 برگزیده در نمایشگاه بین المللی نقاشان جهان اسلام با بیان اینکه به عنوان یک مهاجر افغانستانی معتقد است که در ایران حمایت های خوبی از هنر می شود، بیان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان پاکدشت با در اختیار دادن فضای مناسب برای آموزش هنر نقاشی در این زمینه کمک شایسته ای را داشته است.

تاجیک با بیان مشکلات جامعه مهاجرین افغانستان و اینکه خواهان حمایت بیشتر مسئولان است، گفت: جامعه مهاجر افغانستان علی رغم اینکه در تنگنا قرار دارند، برای ارتقای فرهنگ و هنر اسلامی تلاش می کنند.

 شرکت در نمایشگاه های هنری بهانه ای برای گرد آمدن هنرمندان افغانستان

وی استقبال جامعه مهاجر افغانستانی را برای آموزش هنر نقاشی بسیار دانست و خاطرنشان کرد: در دهه اخیر نیز شرکت در جشنواره ها و نمایشگاه ها برای جمع شدن اهل هنر است.

هنرمند معاصر افغانستانی با اعلام شرکت در جشنواره گرامیداشت روز 15 خرداد گفت: در این جشنواره که در ورامین برگزار می شود شرکت خواهم کرد.

عدم صدور مجوز تاسیس آموزشگاه هنری به مهاجران افغانستان

 تاجیک با اشاره به مشکلات نقاشان مهاجر افغانستانی گفت: دست هنرمند بسته است و با ما مجوز تاسیس آموزشگاه داده نمی شود و برای برگزاری جشنواره ها نیز حمایت نمی شویم.

وی با بیان اینکه سال گذشته در جشنواره همای رحمت در پاکدشت با هزینه شخصی سالن اجاره نموده بود و به دلیل مشکل مالی هنوز هزینه آن را پرداخت نکرده ام، گفت: نیاز به حمایت بیشتری برای ادامه فعالیت های هنری داریم.

اهمیت اعتلای فرهنگ و هنر اسلامی بین مسلمانان

مدیر وبلاگ گالری هنرمندان افغانستان، فرهنگ و هنر اسلامی بین مسلمانان و اعتلای آن را مهم دانست و گفت: باید به این امر مهم اهمیت داده شود و خلق هنر نیاز به حمایت دارد.

تاجیک ضمن اشاره ای کوتاه به مکتب نقاشی هرات و سبک استاد کمال الدین بهزاد گفت: جامعه مهاجران افغانی علاقه زیادی به هنر اسلامی و خط و خوشنویسی دارند.

علاقه مندی به سبک نقاشی استاد محمود فرشچیان

این هنرمند معاصر افغانستانی با بیان اینکه به هنر نگارگری و علاقه اش به سبک استاد محمود فرشچیان گفت: کارها و سبک های استاد فرشچیان مورد علاقه من است و زمانی کارها و سبک های استاد فرشچیان را بر روی کاغذ پیاده می کردم.

وی در پایان خود با بیان اینکه با تمام عشق و علاقه در جستوی رسیدن هنرناب است، خاطرنشان کرد : امیدوارم بتوانم هنری را خلق کنم که جوابگوی فرهنگ و جامعه اسلامی و به ویژه کشور افغانستان باشد.

 

نزدیکی آسیای مرکزی و پاکستان همزمان با تحرکات شمال افغانستان

به اعتقاد کارشناسان سیاسی، سفر نواز شریف به ترکمنستان و قرقیزستان حاکی از افزایش توجه کشورهای آسیای مرکزی نسبت به لزوم همکاری با پاکستان همزمان با تحرکات جریان افراط در شمال افغانستان می‌باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، رسانه‌های دولتی ترکمنستان از سفر 30-31 اردیبهشت سال جاری (20-21 می 2015) «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان به این کشور به عنوان سفر بسیار موفق یاد کردند.

گفته شد که نتایج مذاکرات مقامات عالی بار دیگر تعهد مردم 2 کشور همسایه نسبت به سنت دیرین دوستی و برادری را تائید کرد و آمادگی متقابل جهت دست‌یابی به سطح جدید همکاری‌ها را به نمایش گذاشت.

«قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان ضمن مذاکرات خود بر دیدگاه‌های مشترک 2 کشور در رابطه به مهمترین مسائل جهان معاصر و به ویژه تامین صلح و امنیت سراسری در جهان و منطقه و دستیابی به اهداف توسعه پایدار تاکید کردند.

عشق‌آباد و اسلام‌آباد اعلام کردند که همکاری‌های 2 کشور در عرصه‌های مختلف و از جمله انرژی و حمل‌ونقل به نفع ثبات و پیشرفت منطقه‌ای خواهد بود. در این راستا ابراز امیدواری شد که پروژه خط لوله گاز «تاپی» در آینده نزدیک وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

همچنین طرف‌ها با تاکید بر وجود ظرفیت بالای همکاری‌ها در همه زمینه‌ها، جهت ایجاد شرایط مطلوب در بخش‌های تجاری، اقتصادی، مالی، زیربنایی، منابع معدنی، کشاورزی، توسعه فن‌آوری‌های چند‌رسانه‌ای، بانکداری و حفظ محیط زیست ابراز آمادگی کردند.

2 طرف تصمیم گرفتند تا از طریق ایجاد دهلیز حمل‌ونقلی سطح تعاملات خود را افزایش دهند. با توجه به اهمیت ژئواقتصادی و ژئوپلیتیکی 2 کشور، عشق‌آباد و اسلام‌آباد برقراری ارتباطات هوایی، جاده‌ای و راه‌آهن را به عنوان حوزه‌های دارای اولویت اعلام کردند.

نخست‌وزیر پاکستان استفاده از بنادر کشورش توسط ترکمنستان با هدف توسعه اقتصادی و تجاری حمایت کرد. جانب ترکمنستان نیز تصمیم گرفت تا جهت تحکیم زیرساخت‌های بندر گوادر و کارخانجات تولید گاز مایع و فشرده‌سازی گاز طبیعی یک گروه کارشناسان خود را به این کشور اعزام کند.

همچنین ترکمنستان از تلاش‌های پاکستان در امر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی حمایت و بر ضرورت تشدید همکاری‌ها در عرصه‌های امنیتی، مبارزه با تروریسم بین‌المللی، جرایم سازمان یافته فراملی و سایر تهدیدات تاکید کرد.

بردی‌محمداف و شریف گسترش روابط فرهنگی، علمی، هنری، گردشگری و ورزشی را در راستای منافع مشترک دانستند و برای همکاری نزدیک جهت برگزاری موفقیت‌آمیز پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا -2017 عشق‌آباد به توافق رسیدند.

سپس رئیس جمهور ترکمنستان ضمن نشست مطبوعاتی که در پایان مذاکرات هیئت‌های رسمی 2 طرف صورت گرفت، گفت: اجرای پروژه‌های بین‌المللی بزرگ انرژی و از جمله خط لوله تاپی (ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند) امروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند. 

بنابه گفته بردی‌محمداف، با توجه به تلاش‌های ترکمنستان و پاکستان در جهت ارائه کمک‌های اقتصادی و اجتماعی با هدف تامین ثبات و آرامش در افغانستان، پروژه تاپی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.

نواز شریف نیز گفت: با رئیس جمهور ترکمنستان مسائل مربوط به آغاز این پروژه در آینده نزدیک را مورد بحث و بررسی قرار داده است.  

بردی‌محمداف و نواز شریف اعلامیه مشترک ترکمنستان و پاکستان را به امضا رسانده و سپس نمایندگان دولت‌های 2 کشور نیز موافقت‌نامه در مورد کمیسیون اقتصادی و تفاهم‌نامه بین اتاق بازرگانی ترکمنستان و وزارت بازرگانی پاکستان را منعقد کردند.

حمایت قرقیزستان از توسعه روابط با پاکستان

در 31 اردیبهشت نواز شریف وارد قرقیزستان شد و با «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

در این دیدار مسائل مربوط به وضعیت و دورنمای همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی بیشکک و اسلام‌آباد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور قرقیزستان و نخست‌وزیر پاکستان همچنین پیرامون مسائل امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردند.

آتامبایف طی این دیدار بر اهمیت تحقق پروژه‌های بزرگ زیربنایی اقتصادی در تامین ثبات و رفاه جوامع منطقه تاکید کرد.

نخست‌وزیر پاکستان نیز بر علاقمندی کشورش جهت رشد روابط 2 جانبه در همه عرصه‌های مورد علاقه بیشکک تاکید کرد و از نقش و سهم قرقیزستان در تحکیم دموکراسی قدردانی به عمل آورد. 

«تیمور ساریف» نخست‌وزیر قرقیزستان نیز ضمن ملاقات خود با نواز شریف، پاکستان را کشوری دارای منابع عظیم انسانی دانست و افزود: دسترسی آن به آب‌های آزاد و تجربه منحصر به فرد مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی مذهبی اسلام‌آباد را به شریک مهمی برای بیشکک تبدیل داده است.

بنابه گفته وی، 2 کشور در عرصه‌های امنیت منطقه‌ای و به طور خاص مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی مذهبی و مدیریت بلایای طبیعی به دنبال تامین پویایی هرچه بیشتر همکاری‌ها می‌باشند.

نواز شریف نیز اعلام کرد: پاکستان خواهان توسعه مناسبات با بیشکک در زمینه‌های 2 و چندجانبه می‌باشد.

وی به طور خاص بر روی طرح‌های زیربنایی نظیر راه‌آهن، جاده و خطوط انتقال انرژی (برق) تاکید کرد. نخست‌وزیر پاکستان گفت که در صورت تحقق پروژه «کاسا 1000» بخشی از مشکلات مربوط به کمبود برق در پاکستان رفع خواهد شد.

این مقام عالی پاکستان با تاکید بر ضرورت تحکیم همکاری‌های 2 کشور در عرصه‌های بین‌المللی، گفت: اسلام‌آباد و بیشکک در رابطه به اصلاح شورای امنیت سازمان ملل متحد همکاری خواهند کرد و این ساختار باید تلاش همه کشورهای عضو را مد نظر قرار دهد و فقط از کشورهای بزرگ حرف‌شنو نباشد. 

در پایان مذاکرات نخست‌وزیران قرقیزستان و پاکستان موافقت‌نامه همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و یادداشت تفاهم همکاری جهت پیشگیری از بلایای طبیعی به امضا رسید.

در آستانه سفر نخست‌وزیر پاکستان به بیشکک «کوبانیچبیک تامتاربایف» سفیر قرقیزستان مقیم اسلام‌آباد گفت: برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری 2 کشور فرصت‌های جدیدی در حال شکل‌گیری است. از جمله در صورت اجرای دهلیز اقتصادی پاکستان- چین، کالاهای صادراتی پاکستان از طریق «کاشغر» به راحتی وارد قرقیزستان شده و سپس می‌توانند به روسیه نیز راه پیدا کنند.

وی همچنین از آمادگی بیشکک برای پیوستن به موافقت‌نامه سه‌جانبه ترانزیت تجاری بین پاکستان، افغانستان و تاجیکستان و بیشتر عملیاتی کردن موافقت‌نامه چهار‌جانبه ترانزیت تجاری بین پاکستان، چین، قرقیزستان و قزاقستان خبر داد.

کلید مشکل افغانستان دست پاکستان است

به باور کارشناسان و تحلیلگران سیاسی سفر نخست‌وزیر پاکستان به آسیای مرکزی حاکی از اهمیت ژئوپلیتیکی این منطقه برای اسلام‌آباد می‌باشد. از سوی دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز به دنبال تحقق همکاری‌های 2 جانبه خود با جهان خارج با توجه به منافع ملی‌شان می‌باشند.

«باباجان شفیع» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی مسائل منطقه بر این نظر است که بازیگران خارجی تا حد قابل توجهی نسبت به استراتژی‌ها و منافع ملی کشورهای آسیای مرکزی توجه نشان می‌دهند. زیرا نادیده گرفتن این موضوع موجب ایجاد موانع و مشکلاتی در زمینه همکاری‌های آن‌ها با این منطقه مهم ژئوپلیتیکی خواهد شد.

شفیع بر این نظر است که با توجه به نقش پاکستان در تحولات بیش از 3 دهه افغانستان و تاثیرپذیری ثبات و امنیت آسیای مرکزی از ناحیه این کشور همسایه، علاقمندی کشورهای منطقه برای همکاری‌های امنیتی و تبادل اطلاع با اسلام‌آباد از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

انتقال شبه‌نظامیان کشورهای منطقه طی یک سال اخیر از پاکستان به مناطق شمالی افغانستان باعث ایجاد کانون‌های جدید تنش و تهدید علیه ثبات و امنیت آسیای مرکزی شده است. از این‌جاست که برخی از کشورهای منطقه بیش از هر زمان دیگری نیاز به برقراری و تحکیم همکاری‌‌های امنیتی با پاکستان را احساس می‌کنند که ظاهرا این موضوع در مذاکرات نخست‌وزیر پاکستان با مقامات عالی ترکمنستان و قرقیزستان یکی از اصلی‌ترین محورها بوده است.

«رحمت‌الله عبدالله‌اف» معاون رئیس مرکز مطالعات افغانستان و منطقه نیز ضمن گفت‌وگو با خبرنگار فارس، نقش پاکستان در رابطه به وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه را تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: کشورهای آسیای مرکزی نمی‌توانند نسبت به این عامل بی‌توجهی نشان دهند و سفر نواز شریف به ترکمنستان و قرقیزستان این موضوع را تائید می‌کند. ضمنا در کمتر از یک سال پیش نخست‌وزیر پاکستان از تاجیکستان نیز بازدید داشت که مسائل امنیتی از مهمترین محورهای مذاکرات وی با مقامات عالی دوشنبه بود.

وی گفت: از این واقعیت نمی‌توان چشم پوشید که پاکستان توانسته است به هر صورت با همه قدرت‌های جهانی روابط نسبتا متعادلی داشته باشد که تقویت شدن بعد چینی سیاست خارجی اسلام‌آباد برای نخبگان حاکم آسیای مرکزی به نوعی مورد توجه و استقبال می‌باشد.

به باور حمد، در حالی که گروه‌های تروریستی مرزهای آسیای مرکزی و بخصوص ترکمنستان را هدف قرار داده‌اند، کشورهای این منطقه احتمالا نسبت به موضوع تعامل با پاکستان تمایل بیشتری پیدا کرده‌اند. 

«اصغرخیل منگل» دیپلمات و مقام سابق افغانی مقیم آلمان طی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس گفت:  در حقیقت حضور گروه‌های تروریستی در شمال افغانستان امنیت آسیای مرکزی را به چالش کشیده است ولی از این واقعیت نیز نمی‌توان چشم پوشید که برخی از کشورها و به طور خاص پاکستان برای چنین گروه‌ها (طالبان، القاعده و حتی داعش) محل امن به شمار می‌رود. بنابراین چنانچه هدف همه کشورها مبارزه واقعی با تروریسم است پس باید پاکستان را تحت فشار قرار دهند تا با جامعه جهانی برای مبارزه حقیقی با افراط‌گرایی همکاری کند.

به اعتقاد وی، اسلام‌آباد باید این گروه‌ها را خنثی و خلع سلاح کند چرا که انتقال آن‌ها به افغانستان به معنای انتقال ناامنی و گسترش ابعاد آن است که کل منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

منگل افزود: در پاکستان بیش از 20 هزار مدرسه وجود دارد که در کنار دروس دینی همچنین به طلاب آموزش‌های نظامی می‌دهند که در حقیقت تهدید بسیار جدی برای کل منطقه می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت: کلید اصلی حل مشکل افغانستان و تامین ثبات منطقه در دست پاکستان قرار دارد.

 

سرهنگ وزارت کشور تاجیکستان سر از جبهه داعش درآورد

فرمانده پلیس ویژه وزارت کشور تاجیکستان پس از یک ماه ناپدیدی از طریق پخش یک کلیپ ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از حضور خود در ترکیب داعش خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «گل‌مراد حلیم‌اف» فرمانده پلیس ویژه وزارت کشور تاجیکستان در 23 آوریل (14 فروردین) سال جاری ناپدید شد که نهادهای انتظامی و امنیتی این کشور در این مورد تاکنون اعلام بی‌اطلاع کرده‌اند.

اما حلیم‌اف در 27 می (6 خرداد) با پخش یک کلیپ 12 دقیقه‌ای به زبان روسی (و تنها چند جمله به تاجیکی) اعلام کرد که به داعش پیوسته است و دلیل این اقدام خود را «عقیدتی» خواند.

پوشش «داعشی»، وجود سلاح، محیط پیرامون و آرم «فرات» روی کلیپ ویدیویی به نوعی حضور این سرهنگ تاجیک در میان تروریست‌ها را تائید می‌کند.

وی با انتقاد از قوانین تاجیکستان به عنوان قوانین مخالف با شریعت، در برابر شیوه برخورد وزارت کشور تاجیکستان در برابر نمازگزاری و پوشش اسلامی ابراز نارضایتی کرده است.

حلیم‌اف در این کلیپ ویدیویی ضمن معرفی بیوگرافی خود همچنین از مشارکت خود در چند تمرین و آموزش‌ نظامی در روسیه و آمریکا خبر داده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان آموزش در مدرسه نماز می‌خوانده است، از آشنایی لازم خود با اسلام و تاریخ دین خبر داده است.

حلیم‌اف از مهاجران تاجیک خواسته است تا «نه غلام کفار بلکه غلام الله باشند».

این مقام پیشین وزارت کشور تاجیکستان از آمریکا شدیدا انتقاد و به دست داشتن آن در کشتار مسلمانان تاکید می‌کند.

تاکنون نهادهای رسمی تاجیکستان در خصوص پخش این کلیپ ویدیویی واکنشی نشان نداده‌اند.

 

 


Copyright ©2015
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت