230 : برنامهً زنده
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
محمد امین فروتن : این قافله تا به حشر لنگ است

دكتر نبي هيكل
بحثی بر یک پشنهاد


خلیل رومان
 تاثیر عوام فریبی در ناتوانی دولت ها


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
په مینځنی ختیځ کی دتاج اود تخت پر سر لوبه


محمد علی مهرزاد
بحران مدیریت در سیاست خارجی افغانستان


نجیب الله عظیمی
نگاه به «کادر های افغان» که بعد از یازده هم سپتامبر 2001 به افغانستان برگشتند


سلیمان کبیر نوری
روند شوم تسلیم افغانستان به پاکستان


سنجر غفاری
 ملا محمد عمر آخند در بام سیاست بین المللی جاگزین شد


محمد الله وطندوست
آیا مبارزه با داعش زمان زیادی می طلبد؟


فارو
ازدیاد تلفات ملکی وسودجویی ملیشیه سازان


شا ولی ارین
ایا دسولی دپاره روانی خبری به دافغانانو دروانی غمیزی دپای ټکی وی


 استاد صباح
چراآمريکا، روسيه واروپا دردشمني اند؟؟؟


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
کرزی ریاست جمهوری افغانستان را تسلیم داد ولی نی قدرت را


انجنیر فضل احمد افغان
نظرسجيه در مورد کتاب دسائیس و جنایات در افغانستان ۱۷۰۰-۲۰۱۴


محمد انور ولید
په بدخشان کې جګړې او د عسکرو قرباني د څه له پاره ؟


محمد حکیم مهری
آنچه در گذشته و امروز همزمان پیش میرود


داکتر یارمحمد حیدر زاده
بازسازی سیلوها افغانستان چاره رفع مشکلات بزرگ کشور


انجنیر فضل احمد افغان
دسائیس و جنایات در افغانستان ۱۷۰۰-۲۰۱۴


 سيد عبدالقدوس سيد
نجوای غربت


عطأالله عنایت رادمرد
افغانستان بمثابه تخته خیز دهشتگران


استاد صباح
چراپاکستان درافغانستان تنش وتشنج مي آفريند؟؟؟


محمد عالم افتخار
جهان بینی قرآن؛ جهان بینی حضرت محمد و قوم اوست


بصیرهمت
داعش و رویای توسعه خلافت در جنوب اسیا


احمد سعیدی
استراتیـژی دقیق درسیاست خارجی امنیت ملی را تحکیم می  بخشـد


عبدالو کیل کوچی
مهمترین تکیه گاه مردمی وپیام آوران صلح اند


 مهرالدین مشید
تمثیل وحدت ملی در ناکارایی و فساد و ناامنی بحران آفرینی


غلام سخی ارزگانی
گزیدۀ از واژه های صلح و آشتی در برابر خشونت و انسان کشی_قسمت هشتم


عبدالرووف ليوال
بعضی رهبران حکومتی بالای خود عارض اند


احمد سعیدی
افغانستان در گرو از بحران


محمد انور ولید
صداقت د افغان سولې لومړی شرط دئ


الحاج عبدالواحد سيدی
ژرف اندیشی ای در مورد فلسفه تاریخ


پروفیسور داکتراحمد لقا نجم
انگشتر عقیق


حقیق
ازفرصت های بوجودآمده استفاده شود


 عید محمد عزیزپور
دولت های محاط در خشکه و حقوق بین الملل دریاها


 پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
دو سرودهً زيبا
چهارشنبه 7 اسد 1394 خورشيدی برابر با 29 جولای 2015 ميلادی

 

تلاش پاکستان در روند صلح افغانستان یا جایگزینی داعش با طالبان

دولت پاکستان که به‌ دلیل عدم همکاری در روند صلح کابل و مبارزه با تروریسم در این کشور تحت فشار قرار داشت به نظر برخی کارشناسان، پروژه داعش را به جای طالبان در افغانستان کلید زد تا اندکی چهره اسلام‌آباد تطهیر شود.

«فرحان مهدوی» خبرنگار پاکستانی با ارسال یادداشتی به دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم با توجه به روند مذاکرات صلح بین دولت کابل و طالبان افغان نوشت: اسلام‌آباد که به احتمال زیاد از طالبان افغان ناامید شده علاوه بر فشار به این گروه برای جایگزینی داعش با آنها در افغانستان تلاش می‌کند تا اندکی چهره پاکستان در منطقه تطهیر شود.

زیرا پیش از این با انجام هر عملیات تروریستی مخالفان مسلح دولت افغانستان، انگشت اتهام را به سوی پاکستان نشانه می‌گرفتند.

گفته می‌شود که نمایندگان حکومت وحدت ملی افغانستان و طالبان این کشور در هفت جولای سالجاری میلادی در منطقه «مری» در ۴۵ کیلومتری اسلام‌آباد پایتخت پاکستان دیدار و در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

هرچند که برخی سیاستمداران افغان ضمن رد حضور اعضای شورای کویته و دفتر طالبان در قطر در این دیدار می‌گویند که افراد واقعی و تاثیرگذار گروه طالبان در این دیدار حضور نداشته‌ است.

این در حالی است که تعدادی از کارشناسان ضمن موفق دانستن این دیدار برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان می‌گویند که پاکستان تسهیل کننده مذاکرات صلح بین دولت کابل و طالبان این کشور است و این گروه را برای مطرح کردن خواسته‌های اصلی‌شان راضی کرده است.

همچنین به نظر مقامات افغان و غربی، پاکستان خواستار برقراری صلح و امنیت در افغانستان نیست اما موضع اسلام‌آباد ظاهرا نشان داده که این کشور بدنبال رضایت طالبان افغانستان برای صلح و امنیت در این کشور است.

در واقع پاکستان تا قبل از آغاز روند مذاکرات صلح در اسلام‌آباد، پاسخ مناسبی در رابطه با تلاش‌های «اشرف غنی» برای نزدیکی به اسلام‌آباد برای روند صلح نداده بود اما کارشناسان پاکستانی می‌گویند که مذاکرات صلح در اسلام‌آباد برای مردم دو کشور امیدوار کننده است.

حال با وجود اظهارات ضد و نقیض پاکستان این پرسش مطرح می‌شود که آیا تغییر سیاست اسلام‌آباد در قبال افغانستان مثبت و واقعی است یا خیر؟

کارشناسان پاکستانی معتقدند که خواسته اسلام‌آباد مبنی بر برقراری صلح و امنیت در افغانستان بین دولت و نظام پاکستان وجود دارد اما این خواسته را انشعاب داخلی طالبان افغان نقش بر آب کرده است زیرا برخی از شاخه‌های این گروه با داعش اعلام بیعت کرده و تعدادی از فرماندهان طالبان نیز سر خود در افغانستان عملیات تروریستی انجام می‌دهند.

شکی نیست که رئیس جمهور کنونی افغانستان باوجود مخالفت شدید داخلی روند دوستی با پاکستان را آغاز کرده و اقداماتی را نیز برای جلب نظر و ملاحظات اسلام‌آباد انجام داده است که موجب تغییر موضع مقامات پاکستانی در مورد افغانستان شده است.

طالبان افغان تا قبل از آغاز مذاکرات صلح در اسلام‌آباد به حملات خود در افغانستان ادامه دادند اما در مورد رفتار آینده این گروه نیز باید گفت که بر اساس انتشار پیام عید فطر ملاعمر، گروه طالبان سیاست جنگ و صلح را به پیش خواهند برد.

از سوی دیگر برخی از شاخه‌های منشعب طالبان که از داعش بیعت کرده‌اند باید دید که از سوی چه کسانی سازماندهی می‌شوند تا با طالبان بجنگند.

این در حالی است که گروه تروریستی داعش در افغانستان اعلام کرده که با دولت و آمریکا هیچ کاری ندارد و جنگ این گروه نیز تنها با طالبان است.

به گفته «وحید مژده» یکی از کارشناسان و از مقامات سابق طالبان افغانستان، پاکستان در صدد است یک گروه جدید را به وجود بیاورد که ظاهراً ارتباطی با پاکستان نداشته باشد و بگویند که مرکز اینها در سوریه است و از کشورهای مختلف عضو دارند و ارتباطی با پاکستان ندارند. پاکستان می‌خواهد که چنین ذهنیتی را به وجود بیاورد.

علاوه بر این، برخی مقامات دولتی کابل نیز پاکستان را زمینه‌ساز نفوذ گروه تروریستی داعش در افغانستان می‌دانند.

طالبان افغان چندی پیش در نامه‌ای هشدار آمیز به گروه تروریستی داعش خواست تا در افغانستان فعالیت نکند، در غیر این صورت با پاسخ سخت طالبان روبرو خواهند شد.

همچنین گزارش‌هایی از فاصله گرفتن طالبان از پاکستان و تلاش اسلام‌آباد و آمریکا برای تضعیف این گروه در افغانستان به وسیله گروه‌های دیگر تروریستی نیز در رسانه‌های داخلی و خارجی این کشور منتشر شده است.

کارشناسان افغان بر این باورند که پاکستان با حمایت از ایجاد داعش در افغانستان درصدد آن است تا همچنان سیاست‌های دوگانه گذشته خود در قبال افغانستان را در پیش گیرد.

همچنان احتمال زیادی است که پاکستان برخی از شاخه‌های طالبان را با نام داعش در افغانستان معرفی کرده تا پروژه جدیدی با همکاری آمریکا در این کشور به پیش برده شود تا چهره خود را با چنین کاری در منطقه تطهیر کند.

در حالی که گروه تروریستی داعش اعلام کرده که با دولت و آمریکا هیچ کاری ندارد و جنگ این گروه نیز تنها با طالبان است، دولت کابل نیز با استفاده از فرصتی، ریشه طالبان جنگجو را در این کشور خشک کند.

با توجه به تحولات اخیر در افغانستان، اکنون ارتش و دولت این کشور باید خلاف طالبان جنگجو مقاومت کند و اگر ادعای پاکستان مبنی بر تلاش برای صلح و امنیت در افغانستان واقعی است، نیز باید در این خصوص با دولت کابل همکاری کند تا علیه طالبانی که مخالف روند مذاکرات صلح هستند، پیگرد سخت قانونی انجام شود.

همچنین رئیس جمهور افغانستان نیز باید عملکرد دولت خود را در این مورد جدی‌تر کند تا وضعیت داخلی این کشور بهبود یابد و طالبان جنگجو نیز از این وضعیت سوء استفاده نکنند.

 

روند دموکراتيک افغانستان در گرو اصلاح صحيح قانون انتخابات

کارشناس مسائل افغانستان اظهار کرد: يکي از مشکلات مهم در انتخابات رياست جمهوري قبلي افغانستان موضوع قانون انتخابات بوده است که به نظر عبدالله عبدالله نياز به اصلاحات دارد.
پيرمحمد ملازهي، کارشناس مسائل افغانستان، تصريح کرد: به نظر مقامات افغانستان قانون انتخابات اين کشور که در زمان رياست جمهوري حامد کرزي تدوين شده، همه جانبه نيست و منافع مردم اين کشور را صرف نظر از قوميت آن ها تامين نمي کند.
وي ادامه داد: روند اصلاحات قانون انتخابات نيز يکي از مسائل مشکل ساز ميان اشرف غني (رئيس جمهور) و عبدالله عبدالله (رياست اجرايي دولت افغانستان) بوده است.
ملازهي توضيح داد: بارها کميته اصلاح انتخابات از سوي رئيس جمهور انتخاب شده که مورد توافق عبدالله عبدالله قرار نگرفته است.
اين کارشناس ادامه داد: در حال حاضر توافقي ميان رئيس جمهور و رياست اجرايي افغانستان ايجاد شده است که بر اساس آن نهاد رياست جمهوري و دولت اجرايي به صورت مشترک (هر کدام نصف اعضا را معرفي مي کنند) اعضاي کميسيون اصلاح قانون انتخابات را مشخص مي کنند.
ملازهي تصريح کرد: بعد از انتخاب اعضا، اين کميسيون مسووليت خطيري بر عهده دارد و بايد قانوني را تدوين کند که رضايت تمامي گروه ها، قوميت ها و احزاب سياسي را در افغانستان برآورده کند.
کارشناس مسائل افغانستان گفت: در صورتي که کميسيون اصلاح قانون انتخابات بتواند به درستي کار خود را انجام دهد، روند دموکراسي در افغانستان به مسير صحيح خود هدايت مي شود و در صورتي که اين کميسيون در انجام وظايفش شکست بخورد، شاهد مشکلات زيادي در آينده سياسي افغانستان خواهيم بود.

 

نارضایتی هند از گفت وگوهای افغانستان با نمایندگان طالبان در اسلام آباد

درحالی که نمایندگان دولت افغانستان و طالبان خود را برای شرکت در گفت وگوهای صلح در اسلام آباد آماده می کنند، دهلی نو نارضایتی و نگرانی خود را نسبت به برگزاری این گفت وگوها در اسلام آباد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا؛ دهلی نو مدعی شد که پاکستان با حمایت از گروه های تروریستی نمی تواند شریک مناسبی در برقراری صلح در افغانستان باشد.
دولت هند پیش از این اعلام کرده بود که این کشور از روند صلحی واقعی که در آن خطوط قرمز بین المللی رعایت شود ، حمایت می کند.
روزنامه هندو روز سه شنبه در مطلبی به نقل از مقامات هند نوشت: در مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان تمامی خطوط قرمز بین المللی نادیده گرفته شده است .
در سال 2010 حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان،برقراری آتش بس را از جمله خطوط قرمز برگزاری مذاکرات بین نمایندگان دو طرف اعلام کرده بود درحالیکه مذاکرات بدون هیچ گونه توافقی درخصوص آتش بس آغاز شده است .
به گفته مقامات هندی، طالبان همچنان بر سر موضع خود برای تشکیل خلافت اسلامی و نه اجرای قانون اساسی در این کشور اصرار دارد و مقامات امنیتی و ارتش پاکستان در تمام جلسات مذاکرات نیز حضوری فعال دارند.
یک مقام دولتی هند گفت که تشکر امریکا و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان از 'راحل شریف' فرمانده ارتش پاکستان نشانه دیگری از نفوذ پاکستان در این مذاکرات است.
وی می افزاید: به نظر می رسد این مذاکرات پیش از آنکه به رهبری افغانستان انجام شود، به رهبری پاکستان درحال انجام است.
قرار است دور بعدی مذاکرات نمایندگان طالبان با دولت افغانستان در 31 جولای (نهم مرداد) در پاکستان ادامه یابد.
نخستین جلسه گفت وگو میان نمایندگان طالبان افغانستان با دولت این کشور در دوره فعلی با حضور نمایندگان سازمان ملل، چین و امریکا در ماه می سال جاری در دوحه و دومین جلسه نیز در پکن برگزار شد.
مقامات چین و امریکا از برگزاری مذاکرات صلح دولت افغانستان با نمایندگان طالبان در اسلام آباد استقبال کرده اند.
تاکنون هند هیچ گونه موضع رسمی درخصوص مذاکرات دولت افغانستان با طالبان اعلام نکرده است.
مقامات هندی نگران افزایش دامنه خشونت ها در افغانستان به دنبال برگزاری این مذاکرات هستند چرا که همزمان با این مذاکرات طالبان به حملات خود در این کشور ادامه داده است.
یک مقام ارشد دیپلماتیک هند گفت: در هر دوره از مذاکرات، مقامات افغانستان و جامعه بین الملل می پذیرند که طالبان نماینده واقعی افغان ها است در حالی که آنها یک گروه تروریستی تحت حمایت پاکستان هستند.
همچنین یک مقام دیگر دولت هند اعلام کرده است که با توجه به روند مذاکرات ما نارضایتی خود تنها به مقاماتی اعلام خواهیم کرد که حاضر به گوش کردن باشند.
هند بار ها اعلام کرده است که متعهد به برقراری صلح و تحقق پیشرفت در افغانستان است.

 

امکان خروج ترکمنستان و هند از پروژه «تاپی» وجود دارد

استاد اقتصاد دانشگاه کابل با اشاره به افزایش ناامنی و دخالت پاکستان در افغانستان گفت که اسلام‌آباد برای کم‌رنگ کردن نقش هند در افغانستان تلاش می‌کند در حالی که صلح در حد حرف است و امکان خروج برخی از کشورها از پروژه «تاپی» وجود دارد.

سید مسعود استاد اقتصاد دانشگاه کابل در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، افزایش ناامنی، تاثیر دخالت پاکستان در افغانستان و چالش‌های اقتصادی این کشور را بررسی کرد.

متن کامل این گفت‌وگو در ادامه آمده است:

تسنیم، پروژه گاز تاپی تاکنون فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته است. در حال حاضر این پروژه در چه وضعیتی قرار دارد؟

در سالهای نخستین که پروژه تاپی آغاز شد، خوشبینی برای ادامه کار آن وجود نداشت، زیرا از میان چهار کشور افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و هندوستان، پاکستان تلاش می‌کند تا این پروژه با موفقیت به پایان نرسد.

از این جهت پاکستانی‌ها هیچ علاقه‌ای ندارند تا مسیری برای رسیدن منبع انرژی فراوان به هند ایجاد شود که موجب توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور شود.

در واقع رقابت جدید میان هندوستان و پاکستان و شکل‌گیری سیاست‌های خارجی افغانستان و پاکستان در نوسان است.

در این میان صلح فقط در حد حرف است و ترکمنستان و هندوستان هم علاقه خاصی به پروژه تاپی ندارند و امکان خروج آنها از این پروژه وجود دارد.

تسنیم، اگر واقع بینانه به این پروژه نگاه کنیم ، آیا به سرانجام خواهد رسید؟

خیر، پروژه به سرانجام نمی‌رسد و اگر هم برسد کار بزرگی صورت می‌گیرد که خارج از تصور است، در صورتی که مشکلات پاکستان با افغانستان و هند حل نشود، هیچگاه اسلام‌آباد حاضر نخواهد شد درآمد حاصل از این پروژه نصیب افغانستان شود.

از طرف دیگر پاکستان حاضر نخواهد شد که مسیری برای انتقال انرژی فراوان به هند ایجاد شود.

همچنین ایران از طریق خط آهن دوستی که در زمان احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت این کشور ساخته شد، دوباره احیا خواهد شد و ترکمنستان در تلاش است از طریق ایران، انرژی را به هند منتقل کند و دهلی‌نو نیز تمایل بیشتری به این کار نشان داده است.

در صورت عملی نشدن پروژه تاپی، بیشترین ضرر را افغانستان متحمل خواهد شد زیرا با اجرایی شدن پروژه مذکور بیش از ۴ میلیارد دلار سود نصیب افغانستان خواهد شد و برای تعداد زیادی از افغان‌ها اشتغال‌زایی می‌شود.

تسنیم، به گفته شما پاکستانی‌ها در این پروژه از خود صداقت نشان نداده‌اند، فکر نمی‌کنید که اگر پروژه تاپی اجرا شود پاکستان هم از این پروژه منفعت زیادی ببرد؟

بله قطعا برای پاکستان منفت خواهد داشت، اما تعاریف سیاسی و اقتصادی پاکستان از منافع متفاوت است.

تعاریف سیاسی پاکستان از افغانستان، یک حکومت دنباله‌رو  مثل یک دهلیز متصل به آسیای میانه، یک بازار فروش بزرگ و یک دولت وابسته است.

قرار داد بزرگی که در دوران احمدی نژاد به منظور رسیدن گاز به پاکستان امضا شد، حتما پیگیری می‌‌شود اما پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران، مدتی به تعویق افتاد که به احتمال زیاد دوباره آغاز به کار می‌کند.

پاکستان می‌خواهد دست هند را در افغانستان قطع کند و حتی در صدد ایجاد ناامنی در مسیر راه ابریشم است تا از افغانستان عبور نکند.

از طرفی هم اسلام‌آباد قصد دارد با تقویت بندر گوادر در پاکستان، آن را جایگزین راه ابریشم کند.

با احیای راه ابریشم کشورهای آسیای میانه، دریای خزر، ترکیه، دریای مدیترانه و اتحادیه اروپا به افغانستان متصل می‌شوند و بصورت خودکار این کشور به خط لاجورد متصل خواهد شد.

متأسفانه تا هنوز موضع خود را نسبت به مسئله راه ابریشم و پروژه تاپی مشخص نکرده است.

تسنیم، گفته می‌شود‌ پس از توافق هسته‌ای ایران، احتمال دارد حساسیت آمریکا در باره عبور خط لوله انرژی از ایران کم شود، فکر نمی‌کنید این مسئله باعث به حاشیه رفتن پروژه تاپی شود؟

خیر، زیرا آمریکا در افغانستان جایگاه قابل توجهی کسب کرده‌‌ است، در نشست‌های چهار جانبه‌ای که در خصوص پروژه تاپی برگزار شد نیز وزرای معادن چهار کشور، افغانستان را برای عبور خط لوله انرژی انتخاب کردند.

در این نشست‌ها دو راه را برای عبور خط لوله این پروژه مد نظر داشتند؛ اول راه هرات ، قندهار و بولدک و دوم مسیر ترکمنستان به فاریاب و از آنجا به مزارشریف، سالنگ و سپس کابل، جلال آباد و تورخم بود که مسیر اول انتخاب شد اما من فکر می‌کنم در حد یک حرف باقی بماند.

این پروژه چندین سال است که به تعویق افتاده و تا زمانی که در افغانستان صلح و ثبات ایجاد نشود دیگر کشورها نیز به انتظار نخواهند نشست.

از سوی دیگر رقابت‌های منطقه‌ای نیز وضعیت را پیچیده‌تر خواهد کرد، بازهم تاکید می‌کنم بازنده اصلی در این صورت مردم افغانستان خواهند بود.

تسنیم، در گذشته پاکستان نشان داده که علاقمند انتقال خط لوله انرژی از ایران به هند است، کار این موضوع تا مقدار زیادی هم پیش رفت اما ظاهرا اسلام‌آباد با تهران هم زیاد صادق نبود، حالا صحبت از پروژه جدید «تی آی آی» ( ترکمنستان ، ایران و هند ) به میان آمده است، فکر می‌کنید این پروژه چقدر احتمال اجرایی شدن دارد؟

فکر می‌کنم در صورتی که مناسبات دهلی‌نو و اسلام‌آباد خوب نشود، تی آی آی جایگزین خوبی برای هند باشد.

از طرفی هم راه خوبی برای افغانستان است، زیرا می‌تواند در یک روز کالاهای خود را از بندر «تورخم» به هندوستان منتقل کند و بازار این کشور برای ما باز خواهد شد.

پاکستان متوجه این مسئله شده‌ و بیش از چهل سال است که این راه را بسته و بازرگانان افغانستان مجبور هستند از بندر کراچی تا تورخم هفت روز را برای انتقال کالا در مسیر باشند که این کار به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل ارتباط با پاکستان نیازمند احتیاط فراوان است.

هر چند که حکومت وحدت ملی در تلاش است این ذهنیت را از بین ببرد اما عملی نخواهد شد.

اگر در افغانستان امنیت ایجاد نشود، دیگر کشورها و سرمایه‌گذاران حق دارند پروژه تی آی آی را عملی کنند، زیرا ایران در جریان تسهیل روابط  هند پاکستان خود به خود حذف می‌شود.

اما ایران به عنوان یک منبع بزرگ انرژی پاکستان را فراموش نخواهد کرد، چون بازار پاکستان برای ایران جذابیت دارد.

این در حالی است که فروکش کردن منازعات ایران و غرب می‌تواند پای تهران را به بازارهای بزرگ سایر کشورها باز کند.

با توجه به اظهارات شما افغانستان شانس زیادی برای تحقق پروره تاپی نخواهد داشت، از سوی دیگر مقامات افغان همچنان امیدوارانه درباره این پروژه حرف می‌زنند اما باید در نظر داشت که افغانستان با یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های منطقه یعنی هند رابطه حسنه دارد در عین حال چین هم نشان داده که از نظر اقتصادی به این کشور علاقمند است. به نظر شما سیاست جدیدی را که آغای غنی در خصوص ایجاد ارتباط حسنه با پاکستان روی دست گرفته موجب تجدید نظر هند در مورد افغانستان می‌شود؟

در حال حاضر هند مانند چین در خط دوم سیاست خارجی افغانستان قرار دارد که این کار اشتباهی است.

اینکه هند را از خود دور کنیم و در مقابل به پاکستان نزدیک شویم که هم از نظر سیاست خارجی بی اعتبار است و هم از نظر سرمایه گذاری که خورنده تمامی منابع ما است کار اشتباهی است.

ما باید سیاست متوازنی را بکار ببریم و زمینه سرمایه‌گذاری قدرت‌های منطقه‌ای از جمله ایران، چین و روسیه را در این کشور فراهم کنیم تا بتوانند رقابت سالمی را داشته باشند که این به نفع افغانستان است.

تحقق این موضوع نیازمند یک مدیریت سالم است و افغانستان نباید فراموش کند که بدون مشارکت کشورهای بزرگ منطقه که از آن‌ها یاد شد نمی‌‌تواند موفقیت لازم را کسب کند.

 

معاون کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در گفت‌وگو با ماندگار: در نتیـجۀ اصـلاحات، اعـضای کنـونی کمیسیون‌های انتخاباتی نمی ماند

یادداشت: کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی، اخیراً پساز زدوبندهای فراوان به کار آغاز کرد. اعضای این کمیسیون، طی سه ماه آینده وظیفه دارند پیشنهادها، طرحها و راهحلهای‌شان را به منظور ایجاد یک نظام انتخاباتی قانونمند و متعهد به ارزشهای مردم‏سالاری، به

رهبری دولت پیشکش نمایند. در این میان، برخیها خواستار بررسی پروندۀ تقلبات زیانبار انتخابات سال‌پار از جانب این کمیسیون هستند؛ اما مسوولان این کمیسیون، میگویند که بررسی تقلبات انتخابات ریاست‌جمهوری و معرفی تقلب‌کاران به دادگاه، از وظایف آنان نیست و آنها برای برگزاری انتخابات شفاف در آینده‌ها کار میکنند. اکنون به منظور بررسی اهداف و برنامه‏های کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی، پرسوشنودی را با صدیق‌الله توحیدی معاون این کمیسیون انجام دادهایم که اینک میخوانید:

سپاس آقای توحیدی که فرصت این پرس‌وشنود را فراهم کردید. شما در خصوص کسانی‌که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال پار تقلبات سازمان یافته‌یی را انجام داده و افغانستان را تا لبۀ پرتگاه به پیش بردند، چه برنامهیی دارید؟
مردم خود می‌دانند که کی‌ها متهم به تقلب اند و در تقلب دست داشتند؛ بنابراین نیاز به افشای نام آنان نیست. اما ما هیأت تحقیق در این زمنیه نیستیم و تنها برای این‌که اشتباهات و تخلفات گذشته تکرار نشود، طرح و برنامه ترتیب و پیشنهاد می‌کنیم.
وظیفۀ ما به دادگاه کشانیدن و یا به دادگاه معرفی کردن تقلب‌کاران نیست؛ بنابراین کسانی‌که شکایت دارند می‌توانند به مراجع عدلی و قضایی مراجعه کرده و شکایت کنند؛ اما با آوردن اصلاحات و تعدیلات در قانون انتخابات، اعضای فعلی کمیسیون‌های انتخابات در آینده حضور نخواهند داشت.
تا اکنون چه کارهایی را انجام داده‌اید و اولویت‌های کاری‌تان چیست؟
برنامه‌های کاری خود را تنظیم کردیم و همین‌طور طرزالعمل داخلی کمیسیون را ترتیب نمودیم و تصمیم داریم که سفرهایی در هفت زون افغانستان داشته باشیم تا نظریات مردم را جمع‌آوری کنیم.
نخستین نشست ما با شبکۀ اکسین بود و چنین نشست‌هایی را با نهادهای مدنی، نهادهای حقوق بشری، نهادهای مدافع حقوق زنان و شخصیت‌های سیاسی و نهادها و انجمن‌های جوانان در
۱۵ روز آینده برای جمع‌آوری نظریات آنان ادامه میدهیم.
بعد از جمع‌آوری نظریات، طرح ها و برنامه‌های آنان ، این نظریات دسته‌بندی شده و طرح‌های نهادهای مدنی را نیز مورد بررسی قرار داده و گزینش می
کنیم.
با استفاده از این نظریات و طرح‌ها موارد تعدیلی که باید در قانون انتخابات و قانون تشکیل وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی گنجانیده شود را در چند جلسه بررسی کرده و در پایان رای‌گیری شده و مسودۀ طرح تعدیل به عنوان بستۀ پیشنهادی تا پایان یک ماه آینده به حکومت ارسال خواهد شد تا حکومت ده روز فرصت برای بررسی آن داشته باشد ورییس‌جمهور بتواند آن را به عنوان فرمان تقنینی توشیح کند.
تا دو ماه آینده ساختارهای کمیسیون‌های انتخاباتی را از نظر تشکیلاتی و از نظر ظرفیت‌ها بررسی خواهیم کرد و در آن قسمت نیز تصامیم و پیشنهادات مشخص خود را به حکومت و مردم افغانستان ارایه خواهیم کرد.
مدت تعیین شده برای پیش‌برد کارتان کافی است و یاخیر؟
مدت کار این کمیسیون سه ماه پیش‌بینی شده؛ اما در صورتی‌که کار به اتمام نرسد و بستۀ پیشنهادیِ کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت آماده نشود، ممکن تا چند ماه دیگر نیز کار کمیسیون تمدید شود؛ ولی تلاش اعضای کمیسیون این است که باید هرچه زودتر یعنی در سه ماه آینده کار به اتمام برسد.
اگر راه قانونی برای آوردن اصلاحات هموار باشد، سه ماه کافی است؛ اما تا زمانی‌که مشکلات و موانع قانونی وجود داشته باشد، بدون شک اصلاحات به صورت درست و اساسی نخواهد آمد.
برای حل موانع قانونی چه باید کرد؟
قانون نیاز به تعدیل دارد و آن را به عنوان تعدیلات در قوانین انتخاباتی در داخل کمیسیون پیشنهاد می‌کنیم و به رای‌گیری می‌گذاریم و سپس یک مسودۀ حقوقی آماده و به حکومت می
سپاریم.
مشکلاتی که در لایحۀ وظایف کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی وجود داشت، برطرف شده و آیا تغییراتی در لایحه وظایف‌تان به وجود آمده است؟
مشکلاتی که در بخش اصلاح طرح‌ها وجود داشت، راه حل قانونی داشت و برطرف شد؛ چون که قانون صراحت دارد و بخش دیگر آن تصامیم کمیسیون بود که از طریق ریاست اجراییه به رییس‌جمهور فرستاده شده و طبیعی است که رییس‌ اجراییه آن را با کمیتۀ مربوطه مطرح کرده و مراحل قانونی خود را طی خواهد کرد.
افراد گزینش شده در این کمیسیون افراد مسلکی و متخصص اند؟
ترکیب اعضای کمیسیون اصلاح انتخاباتی طوری است که آنان یا در زمان قانون‌گذاری حضور داشتند و یا تجربۀ کار در امور انتخابات دارند. سه عضو کمیسیون، اعضای کنونی و پیشین مجلس بودند.{ریگستانی و صبرینا ثاقب اعضای مجلس
۱۵ و اسدالله سعادتی عضو کنونی مجلس میباشد} خودم و آقای عاکفی سابقۀ کار در کمیسیون‌های انتخاباتی را داریم.
پس این‌که گفته می‌شود فیصله‌های کمیسیون اصلاح انتخاباتی تیمی یا سلیقه‌یی خواهد بود، درست نیست؛ زیرا اصلاحات یک امر پذیرفته شده برای تمامی اعضای این کمیسیون می
باشد؛ بنابراین هیچ جای نگرانی نیست.
اگر در پایان کار حکومت پیشنهادات یا مسودۀ حقوقی شما را نپذیرد، اقدام یا عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟
تمام عملکردها و کارکردهای خود را ما با مردم شریک می‌سازیم و بعد از آن آوردن اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی به دوش حکومت خواهد بود، نه کمیسیون اصلاح انتخاباتی.
اما من مطمین هستم که حکومت پیشنهادات، طرح‌ها و برنامه‌های کمیسیون اصلاح انتخاباتی را به خاطر برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان که یک نیازی جدی است؛ خواهد پذیرفت.

 

زندگی شیعیان بامیان افغانستان در غارهای باستانی

اسم بامیان افغانستان که می آید ذهن ها به سوی مجسمه های بودا و نابود کردن آنها توسط طالبان می چرخد. البته نام بامیان مترادف با خیلی چیزهاست؛ از جمله قتل عام وحشتناک شیعیان توسط عناصر طالبان و البته طبیعتی بکر که همین اندک گردشگر خارجی هم که به افغانستان می آید را به سوی خود می کشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اما حالا بامیان باز در خبرها سری درآورده است؛ آن هم به خاطر زندگی بعضی از مردمش در غارهایی باستانی. اینجا محل زندگی فقرای بامیانی است که به جز این غارهای دست ساز، جای دیگری را برای زندگی پیدا نکرده اند.

این غارها که زمانی محل دعا، نیایش و تمرکز راهبان بودایی بوده، الان محل زندگی کسانی است که حتی نمی توانند سقفی برای خود دست و پا کنند. دراین غارها، نه آب هست و نه برق. مردمی هم که در این غارها زیست می کنند باید با نموری و تاریکی آنها بسازند.

حاجی حسین با زن و سه فرزندش در یکی از این غارها بر فراز یک صخره زندگی می کند. حاجی می گوید اینجا جای خوبی برای زندگی نیست چون آب نیست. او 30 سال است که اینجا زندگی می کند و همه بچه هایش را هم همین جا بزرگ کرده است.

بسیاری از خانواده هایی که اینجا در غارها زندگی می کنند از شیعیان هزاره هستند. وقتی طالب ها بامیان را در اواخر دهه 90 میلادی اشغال کردند، خیلی از شیعه ها را کشتند و بقیه هم از ترس جانشان پا به فرار گذاشتند؛ چون خانه و زندگی اشان توسط طالبان به آتش کشیده شده بود.

وقتی هم که آمریکائی ها افغانستان را اشغال کردند، سایت بامیان در لیست میراث درخطر جهانی قرار گرفت و مقامات افغان تلاش کردند خانواده ها را از این منطقه بیرون ببرند. استدلال مقامات افغان این بود که زندگی مردم در این غارها، به بافت آسیب دیده و باستانی این منطقه، صدمه بیشتری می زند. نهایتاً 250 خانواده با امکانات اندکی که در اختیارشان قرار گرفت رفتند، اما هنوز خیلی ها اینجا مانده اند چون جایی برای رفتن ندارند.

حالا که بامیان، امسال به عنوان پایتخت فرهنگی جنوب آسیا انتخاب شده، خیلی ها امیدوارند دولت- که البته امکانات قابل توجهی هم ندارد- به مدد گردشگران خارجی، به اوضاع نابسامان این آوارگان غارنشین توجه بیشتری کند.

 

به تازگی وزارت خارجه آمریکا گزارش از قاچاق انسان در جهان منتشر کرده که صدای خود آمریکا یی‌ها را هم درآورد.

در این گزارش اعلام شده است که "ایران مبدا، مسیر و مقصد قاچاق انسان برای روسپیگری و کار کشیدن اجباری است."
وزارت خارجه
آمریکا برای ارائه این گزارش، کشورها را به
۳ دسته تقسیم کرده است:
۱. کشورهایی که در راه مبارزه با قاچاق انسان، قانون وضع می‌کنند و اقدام عملی انجام می‌دهند.
۲. کشورهایی که در راه رسیدن به دسته اول هستند. یعنی کشورهایی که می خواهند از شدت و وسعت قاچاق انسان بکاهند.
۳. کشورهای بی تفاوت که کاری برای مبارزه با قاچاق انجام نمی‌دهند.
وزارت خارجه
آمریکا در اقدامی عجیب، کشور خود را در گروه اول، افغانستان و عراق را در گروه دوم و ایران را در گروه سوم قرار داده است.
در مورد این گزارش نکاتی خواندنی وجود دارد:
الف. چنین گزارش‌هایی را باید نهادهای بین‌المللی ارائه کنند نه وزارت خارجه
آمریکا . دولت آمریکا بر چه اساسی و به چه حقی چنین گزارش‌هایی را منتشر می‌کند؟
انتقادها از دولت
آمریکا به دلیل انتشار چنین سندی موجب شد که جان کری ناگزیر شود موضع بگیرد. وزیر خارجه آمریکا برای پاسخ به منتقدان، مدعی شده است: «هدف از انتشار این سند ملامت کردن یا آبروبری نیست. هدفش روشن سازی است.»
ب. گزارش وزارت خارجه
آمریکا به قدری عجیب بود که صدای مخالفان داخل آمریکا را درآورد.
حتی برخی سناتورهای هم حزبی اوباما زبان به انتقاد گشوده و وزارت خارجه خود را متهم به سیاسی کاری کرده اند. سناتور دمکرات رابرت منندز دموکرات گفته است: «بهبود وضعیت کوبا و مالزی به روشنی سیاسی‌کاری گزارش را نشان می‌دهد.»
وزارت خارجه
آمریکا ، به دلیل بهبود روابطش با مالزی و کوبا، این دو کشور را که سال‌ها جزء گروه سوم گزارش بوده‌اند از لیست بیرون کشیده است. همین مسأله برای سیاسی و نامعتبربودن این گزارش کفایت می‌کند.
آمریکا به امید قرارداد تجارت آزاد با کشورهای شرق آسیا، مالزی را از لیست خارج کرده است. این در حالی است که مالزی به دلیل قاچاق گسترده انسان از کشورهایی مانند بنگلادش و تایلند، همواره مورد انتقاد بوده است.
خروج کوبا از این فهرست نیز تنها یک هفته پس از بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور و پایان دادن به دشمنی دوجانبه
۵۰ ساله رخ داد.

 


Copyright ©2015
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت