309 : شهادت
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

 ف، هیرمند : عوامزدگی و پوپولیزم

پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
دافغانستان احمقانه جګړه


 بصیرهمت
وضع سیاسی – نظامی افغانستان


 نجیب الله عظیمی
مشوره رئیس جمهور غنی با ده ‌ها تن از رهبران سیاسی، جهادی


 احمد سعیدی
امنیت منطقوی ارزش ها و معیار ها


   سرورمنگل
واقعا تحولات دردهۀ استقلال پیش ازوقت بود...؟


دکتور خاتول فروتن
نگاه بیرون مذهبی به اتمام حیات و پیک مرگ انسان


سیدداوود مصاح
  به ادامه راه رهایی خلق افغانستان


سنجر غفاری
قیام ملی علیه پاکستان پایان جنگ است


 خوشه چین
اوسیاست مدار


 ا.دهقان
تا وقتیکه تروریستان نابود نشوند، راه حل صلح آمیز بحران وجود نخواهد داشت


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
ایالات متحده امریکا به حیث عامل تخریب کننده کشورها


 هارون یوسفی
ستونِ رنج


  انجمن حقوقدانان افغان در اروپا
اطلاعیه در مورد تدویرسالانه کنفرانس علمی انجمن


 آگهی در مورد ایستگاه پژوهشی
تارنمای سرزمین آریان


   دکتورعلی احمد کریمی
  فجایع سوریه ونشانه های آن در افغانستان


محمد عالم افتخار
استوپیدیای روزهِ مرگ، ساتی و مُرده هراسی


میر عبدالواحد سادات
روز جهانی منع اعدام و اشک تمساح مدعیان دروغین حقوق بشر


سیدموسی عثمان هستی
اگرمادرملت درسایتهاازخودشهامت نشان ندهدگرگ چوپان مملکت خواهدشد


 محمد ضیا ضیا
از کفر تا اسلام


محمد امین فروتن
مبانی تیوریک وتاریخی خشونت


 شریف بها
برگشت اجباری مهاجرين چالش ديگری در فراراه حکومت وحدت ملی


 غلام سخی ارزگانی
جنایت ضد بشری در عاشورای حسینی در افغانستان


منوچهرمرزبانيان
چگونگی پيايش جهاد اصول گرا "جهاديسم"


عبدالرووف لیوال
راه جنت از افغانستان میگذرد


  مهرالدین مشید
مگر استکبار جهانی و ایادی داخلی آن خواسته افغانسنان را قربانی کند


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
هیڅ د خلکو نه کنترول


 سیدهمایون شاه عالمی
حد صلاحیت در تنقید


 فضل الله زرکوب
ساغر دیگر
معلم عبدالقیوم
استبداد


خلیل وداد´: دومین حکومت کانگرسی وسومین حکومت کانگرسی در ولایت صوبه سرحدجمعه 30 ميزان 1395 خورشيدی برابر با 21 اکتوبر 2016 ميلادی

 

رایزنی با عربستان؛ آب در هاون کوبیدن حکومت وحدت ملی افغانستان

به دنبال سفر عبدالله عبدالله و هیئت همراه، رایزنی‌های مستمر حکومت وحدت ملی با عربستان حول موضوعات مختلف بویژه مساله صلح شدت یافته است؛ موضوعی که تحقق آن با توجه به پیشینه عربستان با اما و اگرهای زیادی همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به دنبال ناامیدی افغانستان از همراهی پاکستان در پیشبرد پروژه صلح در این کشور، حکومت وحدت ملی که پیش از این نیز جایگاه برجسته‌ای برای عربستان سعودی در سیاست خارجی خود قائل بود، رایزنی‌هایش را با این کشور تشدید کرده است.

حکومت وحدت ملی و رئیس‌جمهور اشرف غنی از ابتدای فعالیت خود تاکنون نقش ویژه‌ای برای عربستان سعودی در سیاست خارجی‌ خود تعریف کرده‌اند. همچنانکه اشرف غنی برای مشروعیت بخشیدن و توجیه چنین جایگاهی، از تعبیر «جهان اسلام» با اشاره به عربستان در طرح پنج‌حلقه‌ای سیاست خارجی خود استفاده کرد. از سوی دیگر، تعدادی کمّی سفرهای سیاسی به عربستان مؤید این موضوع است. ضمن اینکه حمایت اشرف غنی از حمله عربستان به یمن و اشاره وی به هماهنگی و توافق دو کشور در تعریف تروریسم نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.

در هفته‌های اخیر با توجه به گسترش دامنه و بُرد فعالیت طالبان در افغانستان، حکومت وحدت ملی در جهت پیشبرد روند صلح دست به دامان عربستان شده است؛ سفر عبدالله به عربستان در همین زمینه قابل توجیه می‌باشد. از سوی دیگر دعوت مقامات پاکستان برای سفر او به پاکستان نیز معنادار به نظر می‌رسد. این مساله با توجه به اینکه عربستان سعودی هم‌پیمانِ بزرگِ پاکستان است و طی ادوار مختلف، رویه واحدی را در خصوص افغانستان دنبال کرده نیز قابل تامل می‌نماید.

صرف نظر از امید واهی دولت کابل به نتیجه بخش بودن نقش عربستان در فرآیند صلح در این کشور؛ در خصوص این سفر و اقداماتی از این دست باید نکات مهّمی را مدنظر قرار داد تا بتوان به نتیجه جامع و مانعی دست یافت. در این خصوص توجه به نکات زیر مهّم است:

در یک نگاه کلی، رویکرد سعودی به افغانستان، بیشتر مذهبی ـ ایدئولوژیک است؛ افغانستان در شرایطی نیست که بتواند منافع اقتصادی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای سعودی داشته باشد. اگر نگاه پاکستان، چین، روسیه، ایران، ترکیه و … به افغانستان، نگاهی سیاسی یا اقتصادی یا فرهنگی یا امنیتی است، عربستان در همۀ این عرصه‌ها به افغانستان بی‌نیاز است. تنها حلقۀ وصلِ افغانستان و سعودی، مسالۀ مذهب و ایدئولوژی است. از همین رو این کشور در صدد ترویجِ پایگاه‌های ایدیولوژیکی در افغانستان است که این مساله به عینه در ساخت مدرسه‌های دینی تجلی می‌یابد. همچنان که هزینه 500 میلیون دلاری عربستان برای ساخت دانشگاه در ننگرهار قابل اشاره است. این در حالی است که ننگرهار یکی از مراکز مهم حضور و گسترش داعش در این کشور محسوب می‌شود. 

در همین راستا به فرض که عربستان اراده‌ای برای تحقق صلح داشته باشد، اما برای این کشور مقدور نیست که به صلح در منطقه و یا افغانستان کمکی کند. زیرا نظام فکری و سیاسی حاکم بر این کشور، مبتنی بر وهابیت است؛ که سایر مذاهب را رد می‌کند و به ادیان و مذاهب دیگر به دید دشمن می‌نگرد. پس این نظام سیاسی و فکری هرگز ظرفیت آوردن صلح نه در منطقه و نه در افغانستان را دارد.

از زاویه دیگر نیز می‌توان به این موضوع نگاه کرد؛ از آنجا که افغانستان دروازه ورود به روسیه است برخی کشورها در راستای منافع‌شان، می‌خواهند تا گروه‌های تکفیری و تروریستی را به افغانستان وارد کرده و از این مسیر به سمت روسیه هدایت کنند. در این زمینه آمریکا، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی مستعد بهره‌گیری از این ظرفیت افغانستان هستند.

این نگرانی‌ها با توجه به مسائلی همچون استقرار گروه داعش در شمال افغانستان و اینکه این گروه قصد دارد با کمک پاکستان و برخی نیروهای داخلی در ولایت‌های شمالی افغانستان، جابجا شود؛ قابل تامل می‌نماید.

در همین حال، حمله تروریستی به مراسم عزاداری عاشورا در کابل و بلخ نگرانی‌ها از گسترش یافتن تفکرات تروریستی تکفیری در افغانستان را افزایش داده است که در صورت ادامه این وضعیت، بیم آن می‌رود که این مسئله تبدیل به رویارویی‌های مذهبی میان مردم افغانستان شود.

با چنین تفاسیری واضح است که به رغم تصور دولت وحدت ملی، آنچه عملاً مشاهد شده، نشانگر آن است که عربستان سعودی یا نخواسته و یا نتوانسته در زمینه تامین صلح و برقراری مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان، کاری انجام دهد. از همین رو دولت افغانستان باید با در نظر داشتن واقعیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و مدنظر قرار دادن وضعیت داخلی افغانستان، مهره‌های خود را با واقع‌بینی بیشتری دنبال کند و پیش از این کشورشان را درگیر مشکلات مضاعف نکنند.

در واقع به نظر می‌رسد که حکومت وحدت ملی که با استیصال ناشی از چالش‌های داخلی مواجه است؛ در عرصه منطقه‌ای نیز از قِبل مذاکره با عربستان تنها آب در هاون می‌کوبد.

 

عبدالله و توازن در روابط با عربستان و ایران!

پیام آفتاب: عربستان در حال سرمایه گذاری روی تمام جناح های قدرت افغانستان مخصوصا تیم ریاست اجرایی است تا هم نفوذ خود در کشور را افزایش دهد و هم شریک های ایران در افغانستان را به سوی خود جلب کرده و توازن را بر هم بزند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی  سفر سه روزه خود به عربستان را به پایان برد.
وی در حالی مقامات بلند پایه دولتی را در این سفر رهبری می کرد که نگاه وی و تيم او در حوزه سياست خارجي با اشرف غني و تيم رياست جمهوری تفاوت های فاحشي دارد.
از ابتدای شکل گیری دولت وحدت ملی و تقسیم قدرت میان عبدالله و غنی، بسیاری عبدالله را متمایل به ایران و هند و تیم اشرف غنی را متمایل به عربستان می دانستند. همین موضوع نشان می دهد سفر عبدالله به عربستان و استقبال گرم مقامات سعودی از وی از اهمیت بالایی برخوردار است و نشان از رویکردهای جدید در منطقه دارد.
پس از گذشت دو سال از تشکیل حکومت وحدت ملی، عربستان سعودی تلاش دارد تا با هر دو جناح حاضر در قدرت افغانستان ارتباط برقرار سازد و این یعنی ریاض به فکر شریک سازی های جدید در منطقه است.
رژیم سعودی تلاش دارد تا با نفوذ در تمامی جریان های قدرت افغانستان، شرکای ایران در منطقه را به سوی خود جلب کند؛ در واقع، دور كردن اقتصادي و سياسي آنها از تهران، سرمايه ای است كه رياض توجه زیادی به آن دارد. استراتژی جدید سعودی برای اعمال نفوذ در بدنه اجتماعی و سياسی افغانستان ديگر تنها به احداث موسسه های مذهبی و ساخت مسجد و استفاده از تريبون های آن محدود نمی شود بلکه رياض به دنبال ارايه تعريف جديدی از رابطه ميان دو كشور است.
حقیقت این است که سیاست خارجی عربستان سعودی در حال پوست اندازی است و در حال حاضر سیاست این کشور صرفا از منظر دینی و قرابت های مذهبی تنظیم نمی شود. از همین رو، عربستان در سال های اخیر نوع ارتباط خود با رژیم اسرائیل را به طور کلی تغییر داده و این رژیم از دشمن درجه یک به شریکی در برابر ایران تبدیل می شود.
در ماه های اخیر روابط افغانستان با هند، روسیه و چین به طور فزاینده ای بهبود یافته و همین مساله عربستان را به تکاپو انداخته است تا روند بهبود رابطه با دولت وحدت ملی را تسریع بخشیده و در صف بندی های جدید نقش خود را پر رنگ نماید.
از سوی دیگر عبدالله عبدالله در جریان سفر خود به عربستان سعودی، تاکید زیادی بر موضوع صلح در کشور داشته است؛ این مساله نشان می دهد دولت افغانستان هنوز بر نفوذ سنتی عربستان روی طالبان و دولت اسلام آباد امیدوار است و معتقد است شاه کلید صلح در دستان رژیم سعودی است.
همچنین هیات افغانستان پیشنهاد داده است که ریاض کنفرانسی متشکل از کشورهای اسلامی برگزار نماید که مورد قبول مقامات سعودی نیز قرار گرفته است؛ گفته می شود خمیر مایه این کنفرانس در مورد صلح در افغانستان است.
این در حالی است که در دهه های گذشته سرنخ همه گروه های تروریستی در افغانستان به عربستان ختم شده و گروه هایی همچون القاعده، طالبان و اکنون داعش با ایدئولوژی عربستان و حمایت های مالی این کشور پای در عرصه عملیات های تروریستی گذاشته اند.
با تمام این اوصاف، نقش عربستان در موضوع صلح افغانستان کاملا در مذاکرات عبدالله و مقامات سعودی پر رنگ بود. رئیس اجرایی دولت وحدت ملی در گفتگوهای خود تلاش داشت تا مقامات سعودی را کاملا وارد بازی صلح افغانستان نماید تا بلکه این کشور با قطع کمک های مالی خود به گروه های تروریستی و فشار بر پاکستان، هوای تازه ای به فضای متشنج کشور وارد نماید که البته این تلاش ها بیشتر شبیه آب در هاون کوبیدن است!
آنچه در سیاست خارجی عربستان سعودی کاملا مشهود است این است که این کشور هیچگاه به خاطر صلح افغانستان، پاکستان را به عنوان شریکی مطئن و قدرتمند رها نمی کند و از سوی دیگر مقامات سعودی سرمایه گذاری های بلند مدتی در زمینه تروریسم پروری در افغانستان انجام داده اند که نشان می دهد توقع کمک به صلح افغانستان از سوی رژیم سعودی کاملا دور از عقلانیت است.
بارزترین نمونه تلاش عربستان برای گسترش افراط گرایی بلند مدت در کشور، ساختن مدارس و دانشگاه های بزرگ با هزینه های چند صد میلیار دالری می باشد که نشانگر آن است که رژیم سعودی هرگز راضی به توقف خشونت و تفکر افراط گرایی در افغانستان نیست.
این مقدار از افزایش نفوذ عربستان در افغانستان، آن هم در جناح ریاست اجرایی که تاکنون روابط پر رنگی با سعودی نداشته است می تواند زنگ های خطر در تهران را به صدا درآورد. تهران به خوبی می داند که عربستان در حال شریک سازی در برابر ایران و کشاندن متحدان ایران به سوی خود است؛ این در حالی است که مقامات سعودی در سفر عبدالله به این کشور برگه های زیادی روی میز دولت وحدت ملی قرار داده و روابط گسترده و عمیق را وعده داده است.
در جریان ملاقات عبدالله با شاه سعودی، ملک سلمان صریحا خطاب به طالبان گفته است که آنها باید حملات خود علیه دولت افغانستان را متوقف کنند؛ همچنین وزیر دفاع عربستان نیز چندی پیش با سفر به کابل قول همکاری های گسترده نظامی با دولت وحدت ملی را داده است. همه اینها نشانگر آن است که عربستان در حال سرمایه گذاری روی تمام جناح های قدرت افغانستان مخصوصا تیم ریاست اجرایی است تا هم نفوذ خود در کشور را افزایش دهد و هم شریک های ایران در افغانستان را به سوی خود جلب کرده و توازن را بر هم بزند.
البته به نظر می رسد تیم ریاست اجرایی توانایی ایجاد توازن در رابطه با عربستان و ایران را داشته باشد اما به هر حال، این مساله موضوعی است که می تواند تهران به تکاپو بیندازد.

 

جنگ افغانستان بیشتر به نفع طالبان پیش رفته است تا دولت!

به گزارش آفتاب، به نقل از واشنگتن پست، مقامات پنتاگون نیز نظری مشابه دارند.
این ارزیابی پس از آن مطرح می‌شود که طالبان در حال گسترش نفوذ خود در سراسر افغانستان هستند؛ طالبان از سال
۲۰۰۱ که با حمله آمریکا و همکاری نیروهای ائتلاف شمال از قدرت ساقط شدند تاکنون بیش از هر زمان دیگری مناطق گسترده‌ای از افغانستان را در اختیار دارند.
کاخ سفید معتقد است علی رغم افزایش حمایت‌های هوایی آمریکا از نیروهای امنیتی افغان، جنگ در افغانستان به نفع طالبان در حال پیشروی است.
این مقام عالی رتبه دولت آمریکا تأکید می‌کند جنگ افغانستان اکنون به یک بن‌بست فرسایشی رسیده است.
اوباما به تازگی دستور تمدید حملات هوایی این کشور در حمایت از پلیس و اردوی ملی افغانستان که در حال جنگ با طالبان می‌باشند را صادر کرده است.
این در حالی است که به نظر کارشناسان امر حملات هوایی آمریکا به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان اگرچه باعث پیروزی‌های مقطعی می‌شود اما اگر در آینده ادامه نیابد و گسترده‌تر و مفیدتر نباشد، نمی‌تواند دستاوردهای دراز مدتی در پی داشته باشد چراکه طالبان در حال گسترش عملیات‌های خود در گوشه و کنار افغانستان می‌باشند.
طالبان اکنون در ولایت فراه نفوذ کرده‌اند و یک هفته پیش نیز در یک تلاش سخت قصد داشتند مرکز این ولایت را تصرف کنند. طالبان قبلاً در آستانه کنترل لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، قرار گرفتند و حتی مرکز ولایت کندوز را نیز تصرف کردند اگرچه توسط نیروهای امنیتی افغان به سمت اطراف شهر به بیرون رانده شدند.
جنرال چارلز کلولند، سخنگوی مأموریت آمریکا در افغانستان، می‌گوید آنچه ما اکنون می‌بینیم این است که طالبان قصد دارند قبل از پایان سال به اهداف استراتژیک سال
۲۰۱۶ میلادی خود که همان تصرف مراکز ولایات است برسند.
ماه گذشته نیز جنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش، شرایط افغانستان را به بن‌بست رسیده خوانده بود.
در گزارش
۱۰۸ صفحه‌ای پنتاگون که در ماه جون به کنگره آمریکا ارائه شد تأکید شده بود که نیروهای امنیتی افغانستان که همچنان از عدم توانایی کامل در مبارزه با طالبان رنج می‌برد برای اینکه بتواند در سال پیش رو از بن‌بست خارج شده و به پیروزی در میادین جنگی برسد نیازمند توسعه و مقاومت پایدار می‌باشند.
سربازرس خاص در بازسازی افغانستان (سیگار) که توسط کنگره مسئولیت نظارت بر افغانستان را به عهده دارد نیز در اواخر ماه جولای اعلام کرده بود دولت افغانستان تنها کنترل یک سوم از خاک کشور را در دست دارد و بیشتر مناطق در تصرف طالبان است.
نزدیک است که تمام ولایت هلمند که هم‌مرز با پاکستان و خاستگاه اصلی طالبان است به دست این گروه بیفتد.

 

فارن‌پالیسی: ژنرال‌های آمریکا در "افغانستان" شکست خورده‌اند

ميزان : فارن پالیسی در گزارشی نوشت: ژنرال‌های آمریکا در افغانستان شکست خورده اند و این شکست،‌یک شکست نظامی نیست، بلکه شکست در رهبری جنگ است.
این نشریه در ادامه نوشت: لحن صحبت‌های ژنرال پترائوس و تغییر دکترین نظامی در افغانستان و عراق خیلی‌ها را به این باور رسانده است که ارتش آمریکا در حال جرح و تعدیل در این دو جنگ است.
فارن پالیسی در ادامه افزود: ژنرال پترائوس در رسانه‌های آمریکا بعنوان افسانه و قهرمان شناخته می‌شود ولی هیچگاه بی‌تحرکی ارتش در رسانه‌ها بازتاب داده نمی‌شود.
در ادامه این گزارش آمده است: با تجربه‌ای که از جنگ ویتنام ارتش داشت،‌بصورت چرخی نیروهای را در افغانستان تغییر می‌داد اما نقطه ضعف این استراتژی این است که نیروهای ضد تروریسم در افغانستان که باید درک عمیق‌تر و بهتری از مبارزه با تروریسم پیدا می‌کردند جابه جا شده و نیروهای جدید جایگزین آنها می‌شده است و در نتیجه عملکرد مطلوب را از این نیروها نمی توان انتظار داشت.
این نشریه آمریکایی در ادامه تاکید می‌کند که همین موضوع باعث شده است که رهبران درک سطحی از موضوع افغانستان داشته و نتوانند جنگ در این کشور را مدیریت کنند، و این موضوع نشان از این دارد که ژنرال‌های آمریکا در افغانستان شکست خورده‌اند و این شکست در رهبری جنگ است.
فارن پالیسی در انتها خاطر نشان می‌سازد: این موضوع باعث شده است که اهمیتی به ماموریت مستشاری داده نشود و از آغاز ماموریت در افغانستان هرچند به مردم گفته می‌شود که ما بدنبال مشاوره به نظامیان افغانستان هستیم ولی در عمل ماموریت مستشاری در اولویت قرار ندارد.

 

طالبان نماینده‌ای در ایران ندارد/ «نیک‌محمد آخند» از دفتر قطر استعفا داده است

سید اکبرآغا فرمانده سابق طالبان و عضو شورای رهبری این گروه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، «ملا نیک‌محمد آخند» کسی که بر اساس گزارش‌های رسانه‌های محلی نماینده طالبان در امور ایران انتخاب شده، را فرمانده مستعفی این گروه خواند و تصریح کرد: وی هیچ سفر رسمی به نمایندگی از طالبان به ایران نداشته است.

پس از مصالحه حزب اسلامی با دولت کابل، برخی شایعاتی مبنی بر آغاز مذاکرات صلح بین دولت کابل و طالبان نیز به گوش می‌رسید، مسئله‌ای که نه فرماندهان سابق طالبان و نه مسئولان ارشد دولتی تأیید کردند.

در این میان برخی رسانه‌های افغانستان گزارش‌هایی منتشر کردند که گویا «ملا نیک‌محمد آخند» از سوی طالبان به عنوان نماینده این گروه در ایران تعیین شده است.

این گزارش‌ها انعکاس گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های محلی داشته و برخی کاربران آن را پس از نزدیکی روابط طالبان با ایران تعبیر کرده‌اند.

نیک‌محمد آخند نماینده طالبان در تهران نشده است

اما در این میان، «سید اکبرآغا» فرمانده مشهور طالبان که چندی است در کابل زندگی می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، تعیین شدن «ملا نیک‌محمد آخند» به عنوان نماینده این گروه در امور ایران را رد کرد.

وی افزود: قرار نیست طالبان نماینده‌ای برای هر کشوری که خواست تعیین کند.

این در حالی است که برخی رسانه‌های محلی نوشته‌اند که ملا نیک‌محمد آخند چندین بار به ایران سفر کرده و به دلیل شناخت وی از ایران، از سوی طالبان به عنوان نماینده تعیین شده است.

اما سید اکبرآغا در این مورد گفت: ملا نیک‌محمد آخند هیچ سفر رسمی از سوی طالبان به ایران نداشته و تمام این گزارش‌ها شایعه‌پراکنی است.

نیک‌محمد آخند استعفا داده است

وی در مورد اینکه ملا نیک‌محمد آخند هم‌اکنون در کجا زندگی می‌کند، گفت: وی در شهر دوحه زندگی می‌کند.

این فرمانده سابق طالبان با بیان اینکه ملا نیک‌محمد آخند عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر بود، خاطر نشان کرد: چندی پیش که «ملا طیب آغا» از دفتر قطر استعفا داد، «ملا نیک‌محمد آخند» و «قاری عزیزالرحمن» نیز همزمان با وی استعفا دادند.

سید اکبرآغا در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: ملا نیک محمد آخند حتی عضویت شورای رهبری طالبان «شورای کویته» را هم ندارد.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، ملا نیک‌محمد آخند به عنوان رئیس آموزش و پرورش ولایت قندهار در زمان زمامداری این گروه وظیفه داشته است.

با این حال، سرنوشت طالبان در ابهام بوده و مشخص نیست که چه زمانی به صورت رسمی وارد مذاکرات صلح خواهند شد، ضمن اینکه کارشکنی‌های از سوی آمریکا و پاکستان را فرا روی خود می‌بینند.

 

قربانیان بی صدای یک جنگ بی نتیجه

آوا : سازمان ملل می‌گوید کشیده شدن نبردها به مناطق پرجمعیت افغانستان، آسیب‌‌های شدیدی به غیرنظامیان وارد کرده است.
این سازمان با انتشار گزارشی اعلام کرده که در
۹ ماه نخست امسال، نبردها در افغانستان جان ۲۵۶۲ غیر نظامی را گرفته و ۵۸۳۵ غیرنظامی را زخمی کرده است.
به همین تعداد غیرنظامی در
۹ ماه اول سال ۲۰۱۵ نیز کشته و زخمی شده بودند که به گفته سازمان ملل انعکاس دهنده شدت نبرد در دوسال گذشته است.
سازمان ملل از سال
۲۰۰۹ تاکنون ثبت تلفات غیرنظامیان در افغانستان را آغاز کرده و تلفات غیرنظامی در دو سال گذشته در بالاترین سطح قرار گرفته است.
گزارش سازمان ملل روشن می‌سازد که نبردهای جبهه‌ای میان نیروهای دولتی و تروریست ها دلیل
۴۰ درصد تلفات غیرنظامی بوده است.
براساس این گزارش، طالبان و دیگر گروه‌های جنگجو موجب
۶۰ درصد مجموع تلفات غیرنظامی در ۹ ما گذشته بوده‌اند و تلفاتی که در نتیجه اقدامات جنگی نیروهای دولتی ایجاد شده، ۴۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
کارشناسان می گویند که جزئیات این گزارش، بخشی از ابعاد تأسفبار جنگ خونین جاری در افغانستان را نشان می دهد و ثابت می کند که قربانیان اصلی این جنگ، فقط مردم بی گناه افغانستان هستند.
نمونه بارز این رویداد را می توان در نتیجه جنگ های اخیر قندوز، مشاهده کرد. بر بنیاد آمارهای منتشر شده، افزون بر کشته و زخمی شدن صدها غیر نظامی در جریان نبردهای اخیر در قندوز که در پی سقوط چندساعته این شهر به دست گروه طالبان و واکنش نیروهای امنیتی رخ داد، نزدیک به
۳۰ هزار نفر نیز خانه و کاشانه خود را ترک کرده و بی خانمان شدند.
در هلمند دیگر قطب اصلی ناامنی های جاری در افغانستان نیز فاجعه مشابهی در جریان است.
این در حالی است که هیچ مرجع مستقلی به صورت نظام مند و مسؤولانه، ابعاد آسیب های گسترده ناشی از جنگ که بر غیر نظامیان، تحمیل می شود را اندازه گیری و گزارش نمی کند. حتی در مورد آمار موجود شمار قربانیان، زخمی ها و آوارگان غیر نظامی جنگ جاری در کشور نیز تردیدهای جدی وجود دارد و کارشناسان می گویند که به احتمال قوی، شمار آسیب دیدگان غیر نظامی، بسیار بیشتر از آن چیزی است که از جانب مراجع رسمی و تریبون های عمومی، بیان می شود.
با توجه به این مسایل، جنگی که از سال ها پیش تاکنون در کشور جریان دارد، زندگی میلیون ها نفر از مردم افغانستان را مختل کرده و آسیب های اسفباری را بر آنها تحمیل نموده است. این در شرایطی است که به اعتقاد منتقدان، هیچیک از طرف های جنگ، مسؤولیت های مستقیم خود در برابر این آسیب ها و صدمات را بر عهده نمی گیرند و هیچ تلاشی نیز برای پایان دادن یا دست کم کاهش مصایب بی پایان غیر نظامیان بی دفاع، از سوی هیچیک از اطراف نبرد، صورت نمی پذیرد. این به عقیده تحلیلگران، وجه دیگری از زندگی رقت انگیز میلیون ها غیر نظامی بی دفاع متأثر از آسیب های مستقیم یا جانبی جنگ در افغانستان است؛ جنگی که نه پایان پیدا می کند، نه نتیجه مشخصی در پی دارد و نه به برنده یا بازنده شدن یکی از طرف ها، منتهی شود؛ یک فرایند فرسایشی کسل کننده، پرهزینه، خونین و عمیقا ناامیدکننده.
آگاهان می گویند که انتظار می رود سازمان ملل تنها به انتشار این آمار و ارقام، اکتفا نکند؛ بلکه تلاش های پیگیری را به منظور اقناع هریک از طرف های جنگ راه اندازی کند که جان غیر نظامیان، ارزشمند است و خون ریزی و خشونت علیه کسانی که به معنی متعارف کلمه، بی طرف محسوب می شوند، اقدامی جنایتکارانه به حساب می آید و در صورت ادامه این وضعیت، مجریان این روند خونین، باید تبعات، آثار و عواقب جنایت های شان را نیز بپذیرند و تحمل کنند. در غیر این صورت، انتشار این آمار و ارقام، تنها به تعمیق زخمی منجر می شود که با هر حمله مرگبار بر غیر نظامیان، تازه تر و دردناکتر می گردد.
سازمان ملل در این مورد خاص، باید صدای هزاران قربانی بی صدای این جنگ بی نتیجه و بی پایان قرار گیرد و به مسؤولیت های مشخص خود در این خصوص، عمل کند؛ همانگونه که در مورد جنگ سوریه، به دلایل و انگیزه های غالبا سیاسی، مستمرا اقدام به ابراز نگرانی، محکومیت، هشدار، اعمال فشار و صدور قطعنامه علیه طرف های جنگ می کند؛ کاری که البته در مورد فجایع و جنایات جنگی جاری در یمن نمی کند!

 

پافشاری آمریکا برای پیش بردن «سایکس پیکو» جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الوطن عمان، فرار دسته جمعی فرماندهان گروه تروریستی داعش به همراه اعضای خانواده خود از شهر موصل به سوی سوریه نشان می دهد که آمریکا و هواداران آن تلاش می کنند راه های امنی را برای عبور این گروه تکفیری فراهم کنند. اعضای این گروه در نتیجه ضربه هایی که ارتش عراق در موصل به آن وارد کرده است در حال فرار به سوریه هستند.

این مساله با آنچه هیلاری کلینتون کاندید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مناظره با دونالد ترامپ دیگر کاندید انتخابات گفته مطابقت دارد. کلینتون در این مناظره گفت اگر در انتخابات پیروز شود برای کنترل و محاصره گروه داعش در مرزهای عراق و سوریه تلاش خواهد کرد. از این رو آنچه اکنون در جریان است همان دیدگاه کلینتون است. تفاوتی ندارد که او در انتخابات پیروز شود یا شکست خورد.

این رخدادها نشان می دهد که آمریکا و همپیمانان آن، گروه های تروریستی داعش، جبهه النصره و دیگر گروه ها را فرماندهی می کنند و با توجه به اینکه آمریکا هنوز نتوانسته است در سوریه و عراق به هدف های خود دست یابد از این گروه ها فاصله نخواهد گرفت.

آنچه واشنگتن درباره طرح ب در سوریه گفته است و آنچه ترکیه درباره طرح ب و ج در عراق از آن سخن به میان می آورد نشان می دهد که هنوز هم آنها برای ادامه طرح ویران سازی و تجزیه پافشاری می کنند تا نقشه منطقه را بار دیگر بر پایه توافق سایس پیکو ترسیم کنند تا از این راهبرد منافع آمریکا و غرب و امنیت رژیم صهیونیستی تامین گردد.

حمله آمریکا به گروه داعش نیرنگ بزرگی است که واشنگتن می خواهد به وسیله آن توجیهی برای پشتیبانی از تروریسم در عراق و سوریه و ویران سازی و قطع ارتباط جغرافیایی این 2 کشور برای خدمت به طرح رژیم صهیونیستی در منطقه داشته باشد.  از این رو گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره به آسانی از حمایت واشنگتن و همپیمانان آن برخوردار هستند.

اگر آمریکا در مبارزه با گروه های تروریستی جدی بود از تامین راه فرار امن برای عناصر داعش در موصل جلوگیری می کرد. همچنین در بیابان های میان سوریه و عراق به این گروه ها حمله می کرد و توافق با روسیه را که یکی از بندهای آن جداسازی گروه های میانه رو از جبهه النصره بود عملی می ساخت و با همکاری مسکو گروه های تروریستی را هدف قرار می داد.

 

دلیل نفرت از هیلاری کلینتون چیست؟

جزمین تیلور-کولمن از واشنگتن برای بی.بی.سی نوشته است: مثلا امیلی لانگ‌ورث. امیلی ۲۵ ساله است و اهل ایالت جورجیا. او در خانه‌ای بزرگ شده که پدر و پدربزرگش مدام بحث سیاسی می‌کرده‌اند - و البته هر دو شدیدا محافظه‌کار بوده‌اند.

امیلی تا سه سال پیش به‌عنوان متخصص تعمیر سلاح در ارتش آمریکا کار می‌کرد. بنابراین در مورد سیاست‌مداران با احتیاط حرف می‌زد. اما از زمانی که کارش را عوض کرد، دیگر دلیلی نمی‌بیند جلوی زبانش را بگیرد، به خصوص اگر موضوع صحبت هیلاری کلینتون باشد.

او معتقد است هیلاری "یک زن دروغ‌گوی فریب‌کار خودشیفته است که لیاقتش فقط حبس ابد است."

تا حالا چند ویدئو ضبط کرده که در آنها با الفاظ رکیک هیلاری کلینتون را خطاب قرار می‌دهد. ویدئوهایش رو فیس‌بوک و یوتیوب صدها هزار بیننده داشته.

در یکی از این فیلم‌های کوتاه به "طرفداران دوآتشه فمینیست نازی" کلینتون می‌تازد و می‌گوید "حالم به هم می‌خورد" هر بار "آن صدای گوش‌خراش دردآور که اسمش را گذاشته‌اید ذکاوت مثل یک اسهال کلینتونی از دهانت بیرون می‌آید".

امیلی لانگ‌ورث سخنگوی گروهی است که تی‌شرت و چیزهای دیگر با شعار "هیلاری باید زندانی شود" می‌فروشد. حرف‌شان این است که کلینتون به خاطر یک ماجرای معامله ملک در دهه ۹۰، همین‌طور حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی و استفاده از ایمیل سرورهای خصوصی در دورانی که وزیر خارجه بود، مستحق زندان است.

کم نیستند آمریکایی‌هایی که اعتقاد دارند این چند ماجرا چهره کلینتون را لکه‌دار کرده. حتی در بعضی نظرسنجی‌ها بیش از ۵۰ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند از او خوش‌شان نمی‌آید. با این حال اکثر منتقدان از ادبیات امیلی لانگ‌ورث دوری می‌کنند - ادبیاتی که باعث شده فیس‌بوک مکررا به خاطر رعایت نکردن "معیارهای جمعی" حساب کاربری‌اش را ببندد.

اما واقعا چرا این کار را می‌کند؟

خودش می‌گوید: "جایی که جنجال باشد... گفتگو هم راه می‌افتد. متاسفانه جامعه ما همین است... برای اینکه کسب‌وکارت رونق بگیرد و آرمانت ترویج شود، باید دعوا راه بیاندازی. شاید به نظر بعضی این شیوه نسنجیده و غیرقابل‌قبول باشد. برای ما نیست."

امیلی لانگ‌ورث بخشی از یک جریان افراطی کوچک در حاشیه‌های حزب جمهوری‌خواه است. همین‌ها هستند که در گردهمایی‌های ترامپ داد می‌زنند "(هیلاری را) بیاندازید زندان" و به کلینتون می‌گویند "بنده شیطان."

البته دونالد ترامپ هم کم منفور نیست - بعضی‌ می‌گویند اختلال شخصیتی دارد، بعضی حتی به آدولف هیتلر تشبیهش می‌کنند.

جنیفر مرسیکا که روی تاریخ ادبیات سیاسی آمریکا تحقیق کرده، می‌گوید: "به هر دو نامزد به خاطر ظاهرشان حمله می‌شود، به هر دو به خاطر شخصیت‌شان و تصمیم‌های قبلی‌شان حمله می‌شود. تنها وجه تفاوت‌شان این است که به کلینتون بابت زن بودنش هم حمله می‌کنند، اما به ترامپ نه. شاید چون اولین بار است که زنی نامزد ریاست‌جمهوری می‌شود، مردم هنوز ابزار لازم برای نقد ندارند، جز همین دشنام‌های جنسی و زن‌ستیزانه."

بسیاری از فحش‌هایی که به هیلاری کلینتون می‌دهند، به کج‌روی‌های جنسی همسرش در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی برمی‌گردد.

پارسال ترامپ توییت یک کاربر را ری‌توییت کرده بود که نوشته بود: "کلینتون که نمی‌تواند شوهرش خودش را راضی کند، چرا فکر می‌کند می‌تواند آمریکا را راضی کند." البته ترامپ کمی بعد توییت را پاک کرد.

بعضی منتقدان هیلاری می‌گویند او بعد از رسوایی‌های جنسی بیل سعی کرده زنانی را که با همسرش رابطه داشتند خفه کند یا شخصیت‌شان را خراب کند.

بعضی حتی تا آنجا پیش رفته‌اند که می‌گویند هیلاری کلینتون همسرش را تشویق می‌کرده با زنان دیگر هم‌بستر شود. مثلا دینش د سوزا، از نویسندگان محافظه‌کار آمریکا، در فیلم مستند "آمریکای هیلاری" - که امسال پرفروش‌ترین فیلم مستند آمریکا بوده - می‌گوید: "تمام اینها نقشه خودش بود. از اعتیادش (به سکس) استفاده کرد که به خودش وابسته‌اش کند."

میشل گلدبرگ، نویسنده و ستون‌نویس آمریکایی، معتقد است اینگونه حمله‌ها نشانگر عزمی است که می‌خواهد هیلاری کلینتون را "شریک جرم" همسرش معرفی کند. می‌گوید: "این حمله‌ها در ذهن مردم جا می‌اندازد که هیلاری آن‌قدر شیفته قدرت است که احساسات عادی انسانی مثل عشق و وفاداری و حسادت نمی‌شناسد."

در سه-چهار دهه‌ای که کلینتون‌ها در انظار بوده‌اند، سیاست آمریکا روزبه‌روز دوقطبی‌تر شده - که یک دلیلش گسترش صداهای تندرو در برنامه‌های رادیویی و اینترنت است.

بعضی‌ها، از جمله د سوزا، با انتخاب باراک اوباما - به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور سیاه و یکی از لیبرال‌ترین‌های تاریخ معاصر - نیز مشکل داشتند.

د سوزا، که بعضی رسانه‌ها اسمش را گذاشته‌اند "مزاحم محافظه‌کار درجه یک آمریکا"، در یکی از کتاب‌هایش می‌گوید اوباما می‌خواهد آمریکا را به "گناه استعمار" مجازات و "کوچک" کند. یا در فیلم آخرش، با اشاره به اینکه کلینتون‌ها از موفقیت سیاسی‌شان بهره مالی هم برده‌اند، می‌گوید کلینتون گانگستری است که می‌خواهد "آمریکا را بچاپد."

البته خود ترامپ هم در این ماجرا بی‌نقش نبوده. او هم به پخش تئوری توطئه‌ علیه اوباما و کلینتون و برانگیختن احساسات خصمانه نسبت به این دو دامن زده.

ترامپ از همان ابتدا که اعلام کرد می‌خواهد نامزد جمهوری‌خواهان بشود، ادعای مردود "محل تولد" اوباما را تکرار کرد - اینکه او در خاک آمریکا به دنیا نیامده و نمی‌تواند رئیس‌جمهور شود - هرچند ماه پیش این ادعا را پس گرفت.

او پیش‌تر ادعا کرده بود اوباما مسلمان است. و اینکه انتخابات ماه نوامبر به نفع کلینتون "دست‌کاری" شده. در مناظره دوم هم کلینتون را یک بار دیگر "شیطان" خطاب کرد.

الکساندر زایتچیک که کتابی به نام "جنون طلایی" در مورد دونالد ترامپ نوشته، می‌گوید نامزدی ترامپ باعث شده مردمی که معتقدند سیاست در شکل فعلی‌اش به جایی نمی‌رسد، تئوری‌های توطئه را بپذیرند. او معتقد است ترامپ "چیزهایی می‌گوید که پیش از این هیچ‌کس در حزب جمهوری‌خواه نمی‌گفت."

اما پیشتاز صف بیزاران از کلینتون یک مجری رادیو اهل تگزاس است به نام الکس جونز - که بعضی‌ها به او لقب "تولیدکننده اول تئوری توطئه در آمریکای معاصر" داده‌اند.

الکس جونز مدعی است یازده سپتامبر و انفجار بمب در مسیر ماراتن بوستون کار دولت آمریکا بوده. سه سال پیش که در یک برنامه سیاسی تلویزیون بی‌بی‌سی شرکت کرده بود، چیزهایی گفت که مجری برنامه انگشت اشاره‌اش را سمت شقیقه‌اش برد و گفت "مهمان امروز ما یک ابله است."

با این حال برنامه رادیویی الکس جونز و وبسایت شخصی‌اش میلیون‌ها مخاطب در سراسر آمریکا دارد.

او در روزهای کنگره حزب دموکراتیک یک برنامه رادیویی ویژه اجرا کرد که در آن در مورد کلینتون می‌گفت: "عجوزه است، جادوگر است، شیطان شده. صورتش را نگاه کنید... فقط یک پوست سبز کم دارد."

در همان برنامه یک فیلم کوتاه از هیلاری کلینتون پخش کرد و خنده او را به کفتار تشبیه کرد. فیلم را ابتدا کمدی نتورک روی اینترنت گذاشته بود، اما بعد به خاطر اعتراض‌ها برداشته شد.

تردیدی نیست که به نظر بعضی‌ها آن فیلم بامزه بوده. اما میشل گلدبرگ معتقد است مسخره کردن ظاهر کلینتون و خنده‌اش "بدوی‌ترین شکل زن‌ستیزی است.

جالب اینجاست که حمله به کلینتون فقط کار دست‌راستی‌ها نبوده. بسیاری از آنها که در چپ سیاست آمریکا جای می‌گیرند هم در طول رقابت داخلی حزب دموکراتیک (با برنی سندرز) با او دشمن شدند - تا جایی که یک چهره دانشگاهی مثل اندرو لوین به بی‌بی‌سی گفت ترجیح می‌دهد "در استفراغ شنا کند" اما به کلینتون رأی ندهد.

جنیفر مرسیکا معتقد است ادبیات سیاسی در این انتخابات به جای خطرناکی رسیده. می‌گوید: "وقتی زبان سیاست می‌شود زبان ورزش یا جنگ، ما هم خیال می‌کنیم هوادار تیم یا سربازیم: سوت می‌کشیم و هو می‌کنیم و گوش‌به‌فرمان‌ایم. وقتی سیاست به اینجا رسید، او که نظر مخالف من دارد نه گمراه که شیطان است. خطاکار نیست، دشمن است."

پاسخ کلینتون به نقدها

حمله به کنسولگری: کلینتون می‌گوید مسئولیت حمله را که در آن چهار آمریکایی از جمله سفیر این کشور در لیبی کشته شدند به عهده می‌گیرد. هیئتی از نمایندگان کنگره چندین بار برای رسیدگی به این ماجرا جلسه تشکیل داده‌اند و نتوانسته‌اند ثابت کنند خطایی از او سر زده.

ایمیل شخصی: نتیجه گزارش اف‌بی‌آی این بود که هیچ "دادستان معقولی" بابت این ماجرا کلینتون را به دادگاه نمی‌کشد، اما وزیر وقت خارجه و دستیارانش در مورد اسناد طبقه‌بندی‌شده "بی‌نهایت بی‌توجه" بوده‌اند.

بنیاد کلینتون: ارتباط بنیاد کلینتون‌ها با مقام‌های خارجی ثروتمند و صاحبان سرمایه دست‌مایه حمله‌های ترامپ بوده، اما همان‌طور که کلینتون‌ها گفته‌اند، خود ترامپ هم به این بنیاد کمک مالی کرده بوده. کلینتون اتهام فساد را رد کرده و می‌گوید این بنیاد جان انسان‌های بسیاری را نجات داده.

رسوایی جنسی: دونالد ترامپ زنانی را که به بیل کلینتون اتهام تعرض جنسی زده‌اند به میدان تبلیغات انتخاباتی‌اش آورده - از جمله خوانیتا بروددریک را، که می‌گوید مورد تجاوز قرار گرفته. کلینتون‌ها مصرند که اتهام‌ها بی‌اساس است، هرچند رئیس‌جمهور پیشین به روابط جنسی با رضایت طرفین اعتراف کرده.

 

 


Copyright ©2016
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت