242 : بازهم کندز
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
محمد عالم افتخار
اسلام؛ جنگ «هفتاد و دو ملتی» از ندیدن حقیقت 


 محمد علی مهرزاد
آتش افروزان جنگ درافغانستان ازهرسوبراین حریق هیزمی افزودند


احمد سعیدی
با این سر نوشت چه باید نوشت


نجیب الله عظیمی
سُقوط کُندُز و درس های از آن


سلیمان کبیر نوری
داغ ننگ بر پیشانی ناتو و حکومت نفاق ملی حک شد 


 نامۀ سرگشاده
آزموده را آزمودن خطاست


خوشه چین
مردمیدان انتخاب مینماید


 محمد الله وطندوست
نکاتی چند از یادداشت های روزانه_ مختص به فاجعه بزرگ قندوز


محمد انور ولید
افغان مشران دې له تېرو پند واخلي ، او راتلونکې ته دې کار وکړي


هیآت اجرائیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا
جنایات جنگی و ضد بشری در کندز


 یارمحمد حیدر زاده
حکومت وحدت ملی  چیست؟


  مهرالدین مشید
اصول ها و ارزش ها را نباید عرصۀ مانور سیاسی و شخصی قرار داد


 دکتر حمیدالله مفید
گیتای سرکش


 هارون یوسفی
تنها


م. ع. اطرافی
صلح و جنگ افغانستان درتارخام بسته شده است


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
هدف از تیوری جنگ امریکا مخالفین آنست


 خلیل رومان
دولت مداران و نقادان    باهم یا بر ضد هم؟


عطأالله عنایت رادمرد
سناريوی جديد منطقوی افغانستان ـ پاکستان


علی رستمی
ارزشها ی تاریخی وحدت تشکیلاتی وسازمانی حزب ملی ترقی مردم افغانستان 


توردیقل میمنگی
جنگ قندوز وارادۀ مافیای ارگ کابل مبنی بر تسلیم دهی قندوز به طالبان  


سنجر غفاری
فقدان مدیریت و سرنوشت ملت  


 عبدالرووف ليوال
اینبار مجاهدین ،کمونست میشوند


راستگو
نقش مستقیم حکومت و استخبارات پاکستان در ویرانی افغانستان


اعلامیه هیات رییسه بنیاد اوستا
نکوهش جنایات بی رحمانه تروریست ها  در برابر مردم افغانستان


محمد انور ولید
سوله یْیز کلتور


 حقیق
صلح خواست اساسی مردم افغانستان


 الحاج عبدالواحد سيدی
دولت های سرکش امریکا در رأس هرم گسترش جنگ


 عیدمحمد عزیزپور
ساماندهی حقوقی ترانزیت دولتهای محاط در خشکه از سرزمین های همسایۀ ساحلی

 هارون يوسفی و کاکا زنده دل

غلام جيلانی داوری : تحليل زبانی و تاريخی واژه " تاژيک" برمبنای آثار کشف شده
سه شنبه  21 ميزان 1394 خورشيدی برابر با  13  اکتوبر 2015 ميلادی

 

تحليلگر روس: تجربيات مسکو در افغانستان و چچن مي تواند در سوريه راهگشا باشد

آندره سوشنتسوف تحلیلگرسیاسی روسیه گفت " مسکو برای مقابله با ورود تروریست های آموزش دیده به منطقه شمال قفقاز و آسیای میانه، ناگزیر به اقدام نظامی هوایی در سوریه شد. "
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک،وی براساس آمار و گزارش های منابع روسی افزود، از70 هزار نیروی تروریست داعش حدود 5هزار نفر از آنان روس تبار هستند.
به گفته وی ، تلاش برای جلوگیری از بازگشت ستیزه جویان تروریست داعش به کشورهای خود از دلایل عمده دخالت نظامی مسکو در خاورمیانه است.
سوشتنسوف با تاکید برتوانایی روسیه در ادامه اقدامات نظامی در سوریه در بلند مدت گفت " منتقدان فراموش کرده اند مسکو تجربیات فراوانی در اقدامات نظامی گسترده در بحران گرجستان، مولداوی و تاجیکستان در دهه 90 میلادی حتی زمانی که اوضاع اقتصادی مسکو ضعیف شده بود نیز دارد. "
این کارشناس روابط بین الملل دستیابی به اهداف ضد تروریستی، تقویت همکاری انرژی و نظامی با دمشق،تامین منافع روسیه و همچنین تاکید بر توانمندی های نظامی و تسلیحاتی کرملین و کاربرد جدیدترین سلاح ها و سامانه های ارتباطاتی را از مهمترین اهداف علل و انگیزه دخالت نظامی این کشوردر سوریه توصیف کرد.
رئیس جمهور ترکیه در اظهارات اخیر خود در هفته گذشته با اشاره به دخالت نظامی مسکو در سوریه گفت " آنکار می تواند گاز طبیعی مورد نیاز کشور را از جای دیگر تامین کند. "
افزون برآن، برغم آنکه گفته می شود دخالت مسکو در سوریه تکرار سناریوی افغانستان در دهه 80 میلادی است اما رهبران مسکو مدعی هستند به اندازه کافی می توانند از تجربیات گذشته خود بهره مند شوند.

 

دولت آلمان انتظار افزایش چشمگیر شمار پناهندگان از افغانستان را دارد

بر اساس گزارش محرمانه سازمان های امنیتی آلمان با توجه به وخامت اوضاع افغانستان با وجود بیش از 13 سال حضور نظامی ناتو در این کشور، دولت آلمان انتظار هجوم چشمگیر پناهندگان از این کشور را دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، دولت آلمان به دلیل بدتر شدن شرایط افغانستان نگران افزایش چشمگیر ورود پناهندگان به این کشور است.

بر اساس یک گزارش محرمانه مقامات امنیتی آلمان در حال حاضر ماهانه تقریبا صد هزار افغانی وطن خود را ترک می کنند که حدود 30 هزار نفر بیشتر از ماه های گذشته است.

در این گزارش محرمانه موسوم به Gasim همچنین آمده است که اشغال کوتاه مدت شهر قندوز افغانستان از طریق طالبان می تواند به این مسئله منجر شود که اتباع افغانی بیشتری مهاجرت را مد نظر قرار دهند.

گزارش مرکز استراتژی و تجزیه و تحلیل مشترک مهاجرت های غیر قانونی موسوم به Gasim مرتبا تحولات جدید در بحران پناهندگان را شرح می دهد. در این مرکز، پلیس آلمان، وزارت امور خارجه، اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان، سازمان اطلاعات داخلی آلمان، اداره فدرال جنایی آلمان و سازمان اطلاعات و امنیت این کشور مشارکت دارند.

بر اساس این گزارش محرمانه در بین پناهندگان تعداد زیادی از اتباع افغان وجود دارند. شمار کسانی که به صورت غیر قانونی وارد آلمان می شوند در هشت ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با سال گذشته هشت برابر شده است. بر این اساس در سال جاری تا پایان ماه سپتامبر حدود 52 هزار پناهنده از افغانستان ثبت شده است. به این ترتیب این کشور بعد از سوریه و عراق سومین کشور مبدا  برای کشور آلمان در مسئله پناهندگان محسوب می شود.

بر اساس اطلاعات هفته نامه اشپیگل، همچنین ارتش آلمان نگران تاثیرات تسخیر محدود شهر قندوز توسط نیروهای طالبان است.

بر اساس این گزارش محرمانه به دلیل اشغال چند روزه اخیر شهر قندوز توسط نیروهای طالبان اعتماد افغان ها به نیروهای امنیتی بومی همچنان کاهش یافته و مهاجرت ها نه تنها از قندوز همچنان از پایتخت افغانستان افزایش می یابد. ظاهرا  ازتاثیرات سیگنالی فاجعه بار سخن به میان است.

بر اساس یک نظر سنجی تا به حال منتشر نشده از طرف ناتو که از بین هزاران افغان انجام گرفته است تنها از هر پنج نفر افغان در شمال افغانستان یک نفر احساس امنیت می کند و در پایتخت این کشور هم از هر چهار نفر یک نفر چنین احساسی دارد.

در این گزارش به عنوان سندی برای تصمیمات افغان ها برای مهاجرت آمده است که در حال حاضر حدود یک میلیون افغان منتظر دریافت گذرنامه هستند و بسیاری از آن ها احتمالا بالاخره راه خطرناک مهاجرت به اروپا را بر می گزینند.

به گفته رئیس بخش ویزا در افغانستان شمار درخواست ها برای دریافت گذرنامه از سال 2014 به هفت برابر افزایش پیدا کرده ست. وی این مسئله را تایید کرد که روزانه تا هفت هزار گذرنامه جدید صادر می شود. اکثر افغان ها می خواهند با این گذرنامه ها به دنبال یک زندگی خوب خارج از افغانستان بگردند.

پیش بینی های کارشناسان این گزارش محرمانه برای کشور افغانستان که بیش از 13 سال و در سایه یکی از بزرگترین عملیات های نظامی تاریخ اخیر قرار بود به پایداری برسد خوش بینانه نیست.

این گزارش به عنوان دلیل اصلی برای صعود چشمگیر شمار پناهندگان از افغانستان شرایط امنیتی رو به وخامت و اوضاع اقتصادی ضعیف این کشور را نام برد.

 

اعضای هیات حقیقت‌یاب: عوامل اصلی سقوط شهر کندز را پیدا می‌کنیم

8 صبح : اعضای هیاتی که به‌منظور بررسی عوامل سقوط شهر کندز توظیف شده‌اند می‌گویند که آنان عوامل اصلی سقوط شهر را در می‌یابند و در این زمینه هیچ نوع مدارا و کوتاهی نخواهند کرد.
این هیات به تاریخ هجدهم میزان به منظور ریشه‌یابی عوامل سقوط شهر کندز به‌دست جنگجویان گروه تروریستی طالبان توسط ریاست‌جمهوری تشکیل شد. امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی، فاروق وردک وزیر پیشین معارف، فضل‌کریم ایماق از فرماندهان جهادی، ایوب رفیقی و ابدال‌الله محمدی به‌عنوان اعضای این هیات توسط دفتر ریاست‌جمهوری معرفی شده‌اند. رهبری این هیات را امرالله صالح و فاروق وردک به‌صورت مشترک به عهده دارند. براساس حکم ریاست‌جمهوری، این هیات موظف است تا هشتم عقرب یافته‌های خود را در مورد عوامل سقوط شهر کندز به رییس‌جمهور و مردم گزارش دهد.
دفتر ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای که به تاریخ هجدهم میزان در مورد توظیف این هیات صادر کرد، گفت که این هیات با آزادی کامل تمام جوانب حادثه اخیر ولایت کندز را بی‌طرفانه مورد بررسی قرار خواهد داد.
در اعلامیه دفتر ریاست‌جمهوری آمده است: «هیات مذکور نظر به تجاربی که دارد گزارش واضح و همه‌جانبه را به مردم و دولت ارایه کند تا بدانیم که در کندز چه واقع گردیده، چگونه اصلاحات آورده شود و از این تجربه در آینده چگونه استفاده صورت گیرد.»
اعضای هیات حقیقت‌یاب روز دوشنبه،
۲۰ میزان، در یک کنفرانس خبری اعلام کردند که آنان بدون این‌که تحت تاثیر مسایل قومی و سمتی قرار گیرند، به‌صورت واقع‌بینانه عوامل سقوط شهر کندز را بررسی خواهند کرد.
امرالله صالح در این کنفرانس خبری گفت که آنان برنامه‌های کاری خود را مشخص کرده و چند روز بعد به ولایت‌های کندز، بغلان و تخار نیز سفر می‌کنند. آقای صالح افزود که براساس فرمان رییس‌جمهور، تمام مسوولان دولتی مکلفیت دارند تا اسناد و شواهد لازم را در مورد کندز در اختیار اعضای این هیات قرار دهند. امرالله صالح می‌گوید کار این هیات شامل جمع‌آوری اسناد و اطلاعات، سفر به ساحه و تحلیل اطلاعات و اسناد جمع‌آوری شده می‌شود.
امرالله صالح افزود که ممکن برخی از مسوولان دولتی که در سقوط شهر کندز دست داشته باشند، دست به تخریب اسناد و شواهد بزنند، اما به‌گفته‌ی او، اعضای این هیات از شیوه‌های دیگری کار خواهند گرفت تا بتوانند به واقعیت‌ها پی‌ ببرند. آقای صالح گفت: «اگر کسانی دست به تخریب اسناد بزنند مجرم‌اند و اگر اسناد را تخریب بکنند هم مجرم هستند.»
در همین‌حال، فاروق وردک می‌گوید که آنان به اسناد و شواهد لازم برای روشن شدن عوامل اصلی سقوط شهر کندز دسترسی دارند و با استفاده از آن «به عمق» ماجرا داخل خواهند شد. آقای وردک گفت: «ما دنبال معلومات بازاری و کوچه‌‌ای نمی‌گردیم و به عمق قضیه خود را می‌رسانیم.» وی هم‌چنین افزود: «اصل وظیفه ما این است تا پیدا کنیم که حوادث و پیامدهای وقایع المناک کندز توطیه بود یا کم‌ظرفیتی و ناکامی. هرچه باشد که شاید هم توطئه و هم ناکامی باشد، ولی اولین وظیفه ما این است پیدا کنیم چه عواملی باعث سقوط شدند.»
فاروق وردک هم‌چنین گفت که اعضای هیات حقیقت‌یاب به اسناد لازم در مورد چگونگی سقوط شهر کندز دسترسی پیدا خواهند کرد و در صورتی‌که نتوانند به این اسناد دست یابند، در انجام مسوولیت‌های خود ناکام خواهند ماند.
هم‌چنین فضل ‌کریم ایماق دیگر عضو هیات حقیقت‌یاب می‌گوید که پس از دریافت عوامل سقوط شهر کندز به‌دست طالبان، کسانی‌که در انجام مسوولیت‌های‌شان کوتاهی کرده مجازات و کسانی‌که دفاع کرده مورد مکافات قرار خواهند گرفت. وی گفت: «ما تلاش خواهیم کرد که عوامل فاجعه المناک کندز را تشخیص کنیم. عوامل شامل داخلی و بیرونی، عوامل دولتی و غیردولتی و عوامل حکومتی در خود ساحه در قدم اول مورد شناسایی قرار خواهد گرفت. پس از دریافت عوامل به دولت گزارش داده می‌شود تا دولت از طریق نهادهای قضایی عدالت را تامین کند. ما از دولت خواهیم خواست کسانی‌که از کندز مردانه دفاع کرده مورد مکافات و کسانی‌که تبانی کرده مورد مجازات قرار بگیرند.»
با این‌حال، امرالله صالح می‌گوید که آنان تمامی مسایل از جمله زمان آغاز حملات طالبان، بروز تهدیدها و تصمیم‌گیری‌های مقام‌های دولت مرکزی و مسوولان محلی در مورد دفع تهدیدها در ولایت کندز مورد بررسی و تحلیل قرار خواهند داد.
شهر کندز صبح دوشنبه، ششم میزان در پی حمله گسترده طالبان به‌دست جنگجویان این گروه تروریستی سقوط کرد. نیروهای امنیتی پس از سه روز آمادگی توانستند کنترول این شهر را دوباره به‌دست گیرند.

 

کمیسیون حقیقت یاب و ناپیدایی حقایق

8 صبح : اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور با وخامت اوضاع کندز برای جلب افکار عمومی کمیسیون‌ها و هیات‌هایی را برای بررسی رویدادهای این ولایت تعیین کرد. هرچند در یک نشست خبری وقتی آقای رییس جمهوری با این پرسش رو به رو شد که با تجربه‌یی که از کمیسیون‌های حقیقت یاب وجود دارد، چقدر مطمین است که کار کمیسیون های فعلی نتیجه بخش باشد؟ گفت که کارهمه‌یی کمیسیون ها نتیجه داده و اگر رسانه‌ها و مردم از آن‌ها بی اطلاع اند مشکل خودشان است.
رییس جمهوری در ترکیب کمیسیون حقیقت یاب کندز دو چهرۀ متفاوت و اگر گفته شود متضاد را قرار داده حرف نادرستی نخواهد بود. در راس کمیسیون حقیقت یاب رویداد کندز امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی و فاروق وردک وزیر پیشین معارف و در حقیقت همه کاره‌یی دولت آقای کرزی قرار گرفته اند.
در این که این دوتن در کارنامۀ سیاسی خود دیدگاه‌های شان را به خوبی نشان داده اند جای شک نیست. آقای صالح از چهره‌های مخالف طالبان و پاکستان بوده و همواره از موضع انتقاد با طالبان و پاکستان برخورد کرده است. از جانب دگر آقای صالح سال‌های دراز در کنار مقاومت‌گران کشور بوده و به عنوان یکی از استخباراتی‌های کشور از توان و اطلاعات کم مانندی در مورد جریان های پشت پرده برخورداراست. اما آقای وردک تقریبا خلاف آن‌چه را که آقای صالح دارد حاوی آن است. آقای وردک متهم به حمایت از طالبان در دوران وزارت معارف و سیگار نهاد بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش خود او را متهم به اختلاس هشتصد میلیون دالر از بودجه معارف کرد که در راه طالب پروری به مصرف رسیده است.
آقای وردک هم چنین متهم به ساختن معلمان و مکاتب خیالی است که برای نخستین بار وزیر جدید معارف کشور از آن در پارلمان پرده برداشت. آقای وردک هم چنین براساس برخی گزارش ها از رابطه خوبی با رهبر جماعت اسلامی پاکستان برخوردار است و در مجموع روابط خوبی با سازمان ها و نهادهای پاکستانی دارد. او سال‌ها در این کشور زنده‌گی و کار کرده است و بیشتر رهبران طالبان را از نزدیک می شناسد. با این همه این مسایل دلیل شده نمی‌تواند که آقای وردک را در همین آغاز راه بررسی حقایق کندز به جانبداری متهم کرد. اما این نگرانی وجود دارد که دو دیدگاه متضاد سبب شود حقایق آنگونه که واقعا باید بررسی شوند مورد بررسی قرار نگیرند. مشکل کار در حوزه‌هایی که به علوم اجتماعی مربوط می‌شود یکی هم این است که به سختی افراد قادر می‌شوند که افکار و احساسات خود را از موضوع کار خود خارج کنند. هر انسانی به دلایل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و محیطی دارای افکار و اندیشه‌هایی است که در طول سال‌های سال به دست آورده و این افکار و اندیشه‌ها همواره در قضاوت‌ها و استدلال هایش می‌توانند خود را تبارز دهند. اگر دو دیدگاه متفاوت بخواهند حادثه‌یی را پیگیری کنند شاید به دلیل همان خاست‌گاه‌های فکری و احساسی خود به دو نتیجه کاملا متفاوت دست بیابند.
مخصوصا این مساله در مورد آقای وردک به شدت برجسته است و گمان نمی‌رود که ایشان بازرس منصفی در قضیه کندز باشد. در مورد انتخاب آقای وردک رییس جمهوری یا قصد و عمدی داشته و یا این که راه خطا را رفته است. از سوی دیگر این دو فرد هیچ جایگاه حقوقی در نظام فعلی ندارند و نباید در ترکیب چنین کمیسیون‌های حساسی افراد گماشته شوند که فاقد مسوولیت های دولتی استند.
بخشی از قضایای کندز چنان اظهرمن‌الشمس است که هیچ نیازی حتا به کمیسیون حقیقت یاب ندارد. رسانه‌های کشور از همان لحظات نخستین فاجعه کندز به گزارش‌دهی پرداختند و بسیاری از حقایق از زبان شاهدان عینی روایت شده است.
این روایت‌ها به درستی می‌توانند تصویرگر فضا و جوی باشند برکندز روا داشته شد. کی می‌تواند منکر کشتار، تجاوز و ویرانی‌های غیرانسانی در کندز شود. هرچند گاه صداهای به گوش می‌رسد که گفته می‌شود در حوادث کندز غلو صورت گرفته است. آدرس چنین صداهایی کاملا مشخص است و مردم می‌دانند که کی‌ها در پی لاپوشانی کردن جنایات کندز هستند. از سوی دیگر سازمان‌ها و نهادهای جامعه مدنی و حقوق بشری که به صورت فعالانه در ضبط رویدادهای کندز تلاش کردند می‌توانند به عنوان شاهد و مدرک حوادث کندز به شمار روند و در این رابطه جامعه را کمک کنند که جنایات کندز به گونه عمدی کتمان نشود.
ما در حال حاضر، نیاز به اطلاع‌رسانی غیرجانبدارانه داریم که در مورد کندز و هرجای دیگر افغانستان باید انجام شود. اگر چنین اطلاع رسانیی صورت گیرد بدون تردید جامعه به حقایق زیادی دست پیدا کرد. در حال حاضر نمی‌توان امید زیادی به کمیسیون حقیقت یاب داشت، زیرا از قراین پیداست که در کنار تلاش برای یافتن حقایق کندز تلاش‌های مضاعفی به هدف پنهان کاری حوادث و رویدادها صورت می‌گیرد که این می‌تواند روند سالم بررسی‌ها را مخدوش سازد.

 

کسی است که به داد کندزیان برسد؟

8 صبح : چهاردهی پلازا واقع کمپنی شهر کابل گواه بودوباش تعداد زیادی از مهاجرانی است که از جنگ‌های خونین کندز به این‌جا پناه برده‌اند. در هر اتاق سه الی چهار خانواده گرد هم جمع شده و هنوز هم قصه دردناک کندز و کندزیان را با ناباوری بازگو می‌کنند و هردم با به صدا درآمدن زنگ تلیفون و رد و بدل شدن حرف‌های کوتاه، شاهد شنیدن خبرهای تازه از جنایت‌های باورنکردنی گروه‌های مخالف، کشته شدن دوستان و بستگان‌شان می‌باشند و اشک می‌ریزند. در این میان برخی از کودکان زانو به زانوی مادران‌شان نشسته و با افکار پریشان به حرف‌های بزرگان گوش فرا داده و به نوعی می‌خواهند به اطلاعات‌شان در مورد وضعیت پیش آمده بیفزایند، اما برخی از کودکان دیگر با بی‌خیالی از آشنایی با کودکان هم‌سن‌و‌سال‌شان خرسند به‌نظر رسیده و در دنیای کودکانه خود‌شان به سر می‌برند، و با ایجاد گروه کوچک ترانه «قوقوقو برگ چنار» را به زبان جاری می‌کنند .

در پایین این پلازا دیگ و دیگدان‌های بزرگی به چشم می‌خورد که چند نفر دست به کار شده‌اند تا غذای مهمانان مهاجر را آماده سازند. آنان در این محیط کوچک روزانه برای بیش از هفت صد تن غذا آماده می‌کنند.
اکثر این تعداد ازپیر و جوان گرفته تا خرد و بزرگ قصه‌های غم‌انگیز کندز و کندزیان را با سنگینی به دوش می‌کشند. این قصه‌ها هر کدام حاکی از درد‌ها و غم‌هایی‌اند که به‌گفته خود‌شان تا زنده‌اند آن را به دوش خواهند کشید.
نیلاب یکی از مهاجران در این پلازا می‌گوید: «پنجم عید بود و ساعت ده قبل از ظهر را نشان می‌داد. من که معلم هستم، می‌خواستم به مکتب بروم که ناگهان صدای شلیک اسلحه سبک و سنگین به شکل پراکنده شنیده شد و بعد از بلند‌گوها صدای «الله‌اکبر» شنیده شد و سپس آواز‌های دیگری چون صدای آهنگ‌های طالبانی و تبلیغات پی در پی از بلند‌گو‌ها شنیده می‌شد. در ظرف چند دقیقه طالبان ابلاغ کردند که شهر کندز را تصرف کرده‌اند. همه بی‌باور فکر کردیم خواب می‌بینیم، اما این یک حقیقت بود. همه چیز در نظرم تیره و تار شد، چون می‌دانستیم که طالب‌ها چه چهره و چه عملکردی در قبال مردم دارند. خون در رگ‌های ما منجمد گشت ولی چاره ای نداشتیم باید شاهد تباهی خود ما می‌بودیم.»
او می‌افزاید: «جنگ به شدت جریان داشت. دو شب را با هزاران ترس و دلهره در حالی که آب و برق قطع شده بود با گرسنگی و تشنگی به‌سر بردیم. به‌خاطر رفع گرسنگی به خوردن میوه‌های خشک و تر عیدی متوسل شدیم، اما چیزی که بیشتر ما را تهدید می‌کرد، جنگ بود که کوچه به کوچه هم‌چنان ادامه داشت. از یکسو بمب افگن‌های دولتی مناطق نا‌مشخص را بمباران می‌کردند و از سوی دیگر طالب‌ها و نیروهای زمینی دولتی باهم درگیر بودند و به روی هم آتش می‌گشودند. این وضعیت خیلی نگرانی را بار آورده بود، وقتی مواد غذایی به اتمام رسید، به‌خاطر نجات جان خویش تصمیم به فرار را گرفتیم. بعد شب هنگام ناگزیر به وسیله موتر کاستر که بیش از
۵۰ تن در آن جا داده شده بودند، حرکت کردیم. همه در درون موتر وضعیت بدی داشتیم و همه سنگینی یک‌دیگر را تحمل می‌کردیم، از راه قریه جات اول خان‌آباد و سپس به علی‌آباد و همان طور از راه جرخشک به طرف بغلان به پیش می‌رفتیم، تا این‌که بعد از یک شبانه‌روز به کابل رسیدیم و نفس تازه گرفتیم. همان شب را به خانه یکی از کابلیان سپری کردیم و روز بعد با وکیل خود فاطمه عزیز به تماس شدیم، او وعده کمک داد. دو روز بعد یکی از تاجران قندهاری حاضر شد تا یک هوتل واقع در کمپنی کابل به کرایه بگیرد و تا حدی وسایل آسایش ما را آماده کردند و تا امروز سه وقت غذا برای ما آماده می‌سازند. ولی از سوی دولت و نهاد‌های کمک‌رسانی هیچ‌گونه کمکی تا کنون برای مهاجران صورت نگرفته است.»
به‌گفته او، شوهرش هنوز هم در کندز باقی مانده است و او با تماس‌های مکرر تلیفونی می‌گوید که مردم با وضعیت بدی به‌سر می‌برند و هنوز هم جنگ جریان دارد. هنوز هم در اکثر نقاط اجساد در کنار جاده‌ها و کوچه‌ها دیده می‌شوند
او می‌گوید: «یک تن از همسایه‌های ما که دنبال نان خشک به چوک رفته بود، توسط شلیک مرمی ‌از بین رفت، سپس برادرش به‌دنبال جسدش رفت تا او را به خانه انتقال دهد که او نیز کشته شد، سپس کاکای این دوفرد به محل رفت تا دو جسد را انتقال دهد، اما او نیز کشته شد و نفر چهارمی ‌از اعضای این خانواده نیز در آنجا زخم برداشت، ولی هنوز هم نتوانست اجساد عزیزانش را دفن کند.»
در اتاقی که نیلاب به سر می‌برد، یکی دو مرد جوان بالای سر زن کهن‌سالی نشسته‌اند و در دهنش با قاشق چای می‌ریزند. در کنار این زن دوا‌های زیادی به چشم می‌خورد.
در همین حال دل آغا یکی دیگر ازمهاجرین که دار و ندارش را در شهر کندز رها کرده است، می‌گوید: «من باشنده منطقه بندر امام صاحب در ولایت کندز هستم. آن روز در خانه آرام و آسوده نشسته بودیم که ناگهان وضعیت امنیتی تغییر کرد و صدای شلیک گلوله‌ها به‌شکل سبک و سنگین شنیده شد و سپس گفتند که طالب‌ها کندز را گرفته‌اند. دگر کسی جرات نکرد که از خانه بدر شود. از گرسنگی به جان آمده بودیم، در آن حالت ندرتا یک دانه نان
۵۰ الی ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رسید، اما آن را هم به‌دست آورده نمی‌توانستیم، چون کسانی که از خانه به‌دنبال نان و آب بیرون شده بودند، دوباره به خانه برنگشته بودند و اجساد‌شان در روی سرک افتاده بود. دو شب را با وضعیت بد سپری کردیم، چهره طالب‌ها را به چشم خویش دیدم؛ آنان چهره‌های وحشتناکی داشتند. مو‌های بلند، ریش بلند، پیراهن‌تنبان‌های بلند آنان را از دیگر افراد متمایز ساخته بودند. آنان با زبان‌های دیگری چون عربی، ازبکی، اردو و زبان‌های دیگری که من بلد نبودم صحبت می‌کردند. وقتی به شهر داخل شدند در شروع با مردم کار نگرفتند، اما یکی دو روز بعد برخی از گروه‌ها دست به اذیت و آزار مردم زدند. افراد بدون دلیل به گلوله بسته می‌شد، اموال خانه‌ها به غارت می‌رفت، مردان خانواده‌ها از خانه‌ها بیرون کشیده شده و به گلوله بسته می‌شد. آنان خانواده‌ها را گروگان گرفته بودند، هیچ کس را نمی‌گذاشتند از خانه بدر شود. اما یک زمینه فراهم شد تا ما یک موتر را مبلغ ده هزار افغانی پیدا کردیم تا خود را به شهر پلخمری برسانیم و بعد تا رسیدن به کابل ۲۳ هزار افغانی پرداخت کردیم.»
او می‌گوید: «این گروه بالای پسران جوان که پتلون پوشیده بودند، شلیک می‌کردند. در شفاخانه
۲۰۰ بستر بالای کارمندان صحی و بیماران زنانه تجاوز کردند.»
در همین حال سیما زن دیگری است که تمام افکارش روی بی‌جا‌شدن‌شان ازخانه و کاشانه می‌چرخید. او می‌گوید: «ساعت دوی شب بود که صدای فیر‌های پراکنده شنیده شد، ساعت ده صبح وضعیت بسیار وخیم شد و تمام دوکان‌ها بسته شد و مردم به خانه‌های خود پناه بردند.
هواپیما‌ها بمب می‌انداختند، نیروهای دولتی و طالب‌ها به‌شکل نا‌منظم درگیر شدند و این درگیری به کوچه‌ها و حتا خانه‌ها کشانده شد. طالب‌ها در روز نخست سب استیشن‌های برق را هدف قرار دادند، سپس آب نیز قطع گردید، من از این‌که دختران جوان داشتم، خیلی نگران وضعیت بودم، سه شب را به بسیار مشکل با تشنگی و گرسنگی گذشتاندیم و وضعیت هر لحظه بدتر می‌گردید. بعد موتری را پیدا کردیم و از راه‌های بسیار خطرناک دشتی به جانب بغلان در حرکت شدیم. در جاده‌ها اجساد زیادی به چشم می‌خوردند، از جمله یک مرد و زن جوان که تازه عروسی کرده بودند، در حالت فرار مورد هدف طالب‌ها قرار گرفتند و در مقابل چشمان ما نقش به زمین شدند و جان سپردند. جسد این تازه عروس با موهای پریشان و سر برهنه همه ما را متاثر ساخت. در جای دیگر جسد‌های خواهر و برادر جوان دیگر نیز به چشم خورد که آنان نیز می‌خواستند از جنگ فرار کنند. در یک پوسته طالب‌ها موتر ما امر به توقف شد، اما دریور از محل فرار کرد و طالب‌ها بسوی ما شلیک نمودند، اما به ما آسیب نرسید و از ساحه‌ی خطر بیرون شدیم.»
به‌گفته او،آنان تمام اموال خانه خود را رها کرده و به کابل فرار کرد، ولی دیروز خبر دریافت کرده‌اند که تمام اموال‌شان به سرقت رفته و هیچ چیز برای‌شان باقی نمانده است.
این مهاجران می‌گویند با آن‌که از خطر گرسنگی و جنگ فرار کرده‌اند، اما با آن‌هم در همین کابل نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو‌‌اند و تا کنون دولت و نهاد‌های کمک‌رسانی برای آنان کمک نکرده‌اند.
حمیده زنی است که دارای شش فرزند قد و نیم قد می‌باشد. او ضمن چشم‌دیدهای فراوان از وضعیت بد مردم کندز و دیدن اجساد در کنار جاده‌ها می‌گوید: «زمانی که از کندز فرار کردیم تنها
۸ هزار افغانی در خانه داشتیم، یک موتر را به بسیار مشکل پیدا کردیم، اما او پول گزافی از ما می‌خواست تا ما را از خطر دور سازد، اما نزد ما پول بیشتر وجود نداشت، بعد با تضرع برایش گفتم که یک فرزندم را نزدت گرو می‌گذارم تا به کابل برسیم بعد برایت پول پیدا می‌کنیم، نمی‌دانم چطور شد که راننده به این مبلغ حاضر به انتقال ما شد. وقتی به کابل رسیدیم خبر شدیم که یک تاجر به مهاجرین کندز کمک می‌کند و جای بود‌و‌باش آماده می‌سازد. بعد به این پلازا جا به جا شدیم. در این‌جا از گرسنگی و تشنگی نجات یافتیم، اما از این‌که از طرف شب هوا سرد شده است، تمام فرزندانم سینه و بغل شده‌‌اند، آنان لباس گرم ندارند.
دولت نیز هیچ‌گونه کمک برای ما نکرده است، اما این تاجر قندهاری ضمن مهیا کردن سقف برای زندگی، نان و غذای ما را آماده می‌کند، به هر خانواده فقط چهار تشک و دو عدد کمپل داده‌اند که این‌ها کافی نیست، چون در هر اتاق سه یا چهار خانواده جایگزین شده‌اند. ما همه چیز مان را از دست داده‌ایم، اما اکنون از دولت نیز ناامید شده‌ایم، چون اصلا کمک برای ما نکرده است. آیا کسی است که به داد کندزیان برسد؟»

 

مناطق شمالی افغانستان،جبهه اصلی نبرد طالبان

نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نوشت: شمال افغانستان که زمانی آرام بود، اکنون به دنبال بهره‌برداری طالبان از نبود نیروهای آمریکایی و نارضایتی مردم از حکومت غنی به خط مقدم جنگ کنونی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، نارضایتی مردم افغانستان از اوضاع این کشور به عنوان یکی از مهمترین دلایل پیروزی طالبان طی سال‌های اخیر ارزیابی می‌شود.

نیروهای طالبان در 28 ماه سپتامبر شهر «قندوز» را تصرف کردند و توانستند ظرف 3 روز کنترل این شهر را به دست گیرند.

نشریه وال‌استریت ژورنال نوشت: آماده نبودن نیروهای امنیتی افغانستان عامل عمده‏ تصرف قندوز به شمار می‌رفت چرا که اکثر آنها با نزدیک شدن طالبان از مرکز ولایت فرار کردند.

بنابراین گزارش، مقام‏ها و ساکنان قندوز از فساد مقامات و بردباری حکومت در برابر گروه‌های ستیزه‌جو خسته شده و به همین دلیل به صف شورشیان پیوسته‌اند.

وال‌استریت ژورنال نوشت: «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان که پیش از تصدی این مقام در بانک جهانی فعالیت داشت، چندی پیش اظهار داشت که فساد فراگیر یکی از بزرگ‏ترین چالش‌های کشورش است و دستور جهاد علیه آنرا صادر کرد.

«حمدالله دانشی» سرپرست ولایت قندوز با اشاره به اینکه طالبان در میان مردم قندوز بسیار نفوذ کرده، گفت: مردم این ولایت در زمان حمله اعضای طالبان را به خانه‌های خود راه دادند.

این گزارش می‌افزاید: مقامات افغانستانی و ساکنان قندوز می‌گویند که حدود 500 شبه‌نظامی طالبان در جریان عید قربان ماه گذشته با لباس غیرنظامی وارد این شهر شده و برخی از مردم  نیز به جمع آن‌ها پیوستند.

یکی از ساکنان قندوز در گفت‌وگو با خبرنگار وال‌استریت ژورنال گفت: افرادی را می‌شناسم که در حومه‌های شهر زندگی می‌کنند و در هنگام سقوط قندوز به دست طالبان، اسلحه به دست گرفته و به آنها کمک کردند شهر را تصرف کنند.

بنابراین گزارش، اعضای طالبان لباس مشخصی ندارند و این امر تشخیص دشمن از مردم را برای نیروهای امنیتی افغانستان دشوار ساخته است.

این گزارش می‌افزاید: شمال افغانستان که زمانی آرام بود، اکنون به دنبال بهره‌برداری طالبان از نبود نیروهای آمریکایی و نارضایتی مردم از حکومت غنی به خط مقدم جنگ کنونی تبدیل شده است.

وال‌استریت ژورنال با اشاره به اینکه به دنبال عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، طالبان دامنه حملات خود را افزایش داده، نوشت: اکنون شبه‌نظامیان طالبان بر شمال شرق افغانستان تمرکز کرده‌اند.

هفته گذشته،شبه‌نظامیان طالبان 2 منطقه ولایت «بدخشان» را تصرف کردند؛ چیزی که نیروهای آمریکایی را برانگیخت تا 2 حمله هوایی را علیه مواضع طالبان راه‌اندازی کنند.

 

اسپوتنیک: چرا سیاست نظامی اوباما در منطقه شکست خورده است؟

هدف قرار گرفتن بیمارستان پزشکان بدون مرز در «قندوز» افغانستان به‌وسیله نیروی هوایی آمریکا دلیلی است بر شکست سیاست آمریکا در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، یمن و سومالی.

به‌گزارش اسپوتنیک، «رابرت دریووس» تحلیلگر امور استراتژیک در گزارشی که روزنامه «نچون» آن را منتشر کرد، نوشت: هر چیزی که بر پایه اعتماد به سیاست «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا بنا شود، محکوم به نابودی است.

بعد از حمله نیروی هوایی آمریکا به بیمارستان سازمان «پزشکان بدون مرز» در «قندوز» افغانستان، که این سازمان ان را جنایت جنگی توصیف کرد، دولت آمریکا به تکاپو افتاد تا ان را جبران کند و به‌طور رسمی اعلام کرد که کمیته‌ای به تحقیق در این‌باره خواهند پرداخت.

«کریستوفر استاکس» مدیرکل سازمان «پزشکان بدون مرز» گفت: در لحظه حمله هوایی هیچ نیروی افراط‌گرایی از طالبان حتی در نزدیکی بیمارستان حضور نداشت و این، موضوعی است که ایالات متحده تلاش می‌کند تا با آن، افکار عمومی و مقام‌های دولت افغانستان را متقاعد کند.

وی افزود: به‌جز کارمندان سازمان و تعدادی مجروح و بیمار، فردی در بیمارستان حضور نداشت.

«دریووس» در این‌باره گفت: حمله هوایی که بیمارستان را هدف قرار داد، توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد زیرا «پزشکان بدون مرز» گفته‌اند که این سازمان، بارها موقعیت دقیق خود را به مقام‌های افغانستانی و امریکایی اعلام کرده بود و این در حالی است که کاخ سفید از این حادثه با عنوان «یک تراژدی واقعی» یاد می‌کند ولی جنایت جنگی بودن حادثه طفره می‌رود. پنتاگون خواستار انجام تحقیقات لازم است و چشم خود را بر روی درخواست سازمان «پزشکان بدون مرز» برای انجام تحقیقات مستقل به‌وسیله نهادهای بی‌طرف بسته است.

این تحلیلگر امور استراتژیک می‌نویسد: در واقع، تفکر سیاسی «اوباما» در حوزه امنیت ملی آمریکا از جمله اعتماد به نیروی هوایی در جنگ علیه نیروهای مسلح گروه‌های تروریستی‌ای همچون «طالبان»، «القاعده» و داعش با شکست مواجه شده است.

وی افزود: دامنه این شکست، آموزش معارضان سوری که بخشی از ارتش ملی آمریکا را تشکیل می‌دهند و از هر جنایتی در روی زمین فروگذار نیستند را در بر می‌گیرد.

 

سمیع الحق: خواستار وحدت جهان اسلام و حل مسایل امت اسلامی هستیم

ایرنا- «خواستار وحدت میان همه کشورها، جوامع و مذاهب اسلامی و حل مسایل و مصائب پیش روی امت اسلامی هستیم». این بخشی از سخنان مولانا «سمیع الحق»' از شخصیت های مذهبی-سیاسی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در پاکستان است.

سمیع الحق که رهبری گروهی مذهبی-سیاسی «جمعیت علمای اسلام (شاخه سمیع)» را در پاکستان برعهده دارد، در روزهای اخیر در اسلام آباد با آیت الله محسن اراکی دبیرمجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و با وی درخصوص چالش های جهان اسلام و راه های برون رفت امت اسلامی از مسایل و گرفتاری موجود گفت وگو کرد. وی به خبرنگار ایرنا گفت: خواستار رفع کدورت ها میان عربستان و ایران هستیم و آن را برای تقویت وحدت میان امت اسلامی مفید می دانیم.
مولانا سمیع الحق از تلاش های آیت الله «محسن اراکی» به عنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در راستای اتحاد و همدلی امت اسلامی برای دفع توطئه های ضداسلامی دشمنان تمجید کرد.
این شخصیت پاکستانی گفت: سازمان های مذهبی پاکستان از جمله شورای همبستگی ملی نیز با نشر دستورالعمل های مناسب با هدف اتخاذ خویشتنداری میان فرق اسلامی، تلاش می کند تا در کنار برادران ایرانی برای تقویت وحدت میان مسلمانان کار مفیدی انجام دهد.
** توصیه سمیع الحق برای تقویت وحدت در پاکستان به ویژه در ایام محرم
وی درباره ضرورت اتخاذ تدابیر امنیتی برای مراسم های ایام ماه محرم در پاکستان گفت: برای افزایش امنیت در پاکستان به ویژه امنیت مراسم های مذهبی، قبل از هر چیز باید وحدت را در این کشور تقویت کنیم. مردم مسلمان پاکستان نه تنها در ماه محرم بلکه همیشه و در هر زمان باید خویشتنداری پیشه کنند و اجازه ندهند دشمنانی که با حمایت آمریکا و اسراییل تلاش دارند به جامعه پاکستان ضربه بزنند، به اهدافشان دست یابند.
** رهبر جدید طالبان افغانستان در کنترل این گروه موفق بوده است
مولانا سمعیع الحق که از چهره های مقبول نزد طالبان افغانستان محسوب می شود، در باره حوادث بعد از مرگ ملا عمر و ارزیابی از رهبری 'ملا اختر منصور' رهبر جدید طالبان افغانستان می گوید که او توانسته است اوضاع این گروه را بعد از مرگ ملاعمر، کنترل کند.
سمیع الحق در پاسخ به این سوال که اختلاف های درون گروهی طالبان افغانستان تا چه حد جدی است گفت: بعد از اعلام خبر مرگ ملاعمر، اختلاف هایی میان اعضای طالبان افغانستان ایجاد شد، اما ملا اختر منصور از زمان آغاز رهبری خود، در کم کردن این اختلاف ها موفق بوده و اکنون فرزندان ملا عمر با ملا اختر منصور همکاری می کنند و این امر می توانند به موفقیت اختر منصور کمک بیشتری کند.
** درگیری داعش و طالبان در افغانستان
وی درباره حضور داعش در افغانستان هم گفت که اطلاعات دریافتی ما حاکی است که داعش در افغانستان حضور دارد و درگیری های میان داعش و طالبان دراین کشور رخ داده است.
مولانا سمیع الحق اظهار داشت که در منطقه جلال آباد افغانستان درگیری های شدیدی میان داعش و طالبان رخ داده است.
گفته می شود که سمیع الحق با توجه به مقبولیتی که نزد اعضای ارشد طالبان افغانستان دارد، توانسته است نقش قابل توجهی در کاستن از اختلاف های درون گروهی آنان به ویژه بعد از مرگ ملا عمر ایفا کند.
حدود دو ماه پیش نیز جانان موسی زی سفیر افغانستان در پاکستان به دیدار سمیع الحق رفت و از او خواست تا به گشوده شدن بن بست ایجاد شده در روند مذاکرات صلح دولت کابل و طالبان افغانستان کمک کند.
مولانا سمیع الحق که سوابق و تجربیات زیادی در روند تحولات سیاسی پاکستان داشته است، حدود دو سال پیش تلاش زیادی برای کمک به محقق شدن مذاکرات صلح میان دولت اسلام آباد و طالبان پاکستان انجام داد اما این روند به نتیجه نرسید و در نهایت دولت و ارتش پاکستان تصمیم به آغاز عملیات نظامی گسترده علیه طالبان گرفتند که تا به امروز نیز ادامه دارد و نسبتا موفقیت آمیز بوده است.
وی همچنین دارای یک مدرسه دینی به نام 'دارالعلوم حقانیه' در منطقه 'اکوره ختک' در ایالت خیبرپختونخوا است.

 

 


Copyright ©2015
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت