250 : توره بوره
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
انجمن حقوقدانان افغان در اروپا
احمد سعیدی
اگر حکومت وحدت ملی دوساله شود


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
دپا ریدونکی افراطیت څخه دغرب د توفا نی ملاتړ پا یلی


دكتر نبي هيكل
چرا روشنفکران افغان  متحد نمیگردند؟


جنرال گل احمد نبی
به پاسخ پلید نگاری یک مستعار _ بنام ایرج فرحدی


علی رستمی
نیرنگهای سیاسی غرب


محمدامین فروتن
جهت گیریهای امروزی ما و ریشه های فلسفی آن


استاد صباح
بازي پاکستان ، باورق افراطگرايي وتروريزم


  مهرالدین مشید
از افتضاح شیرپور تا افتضاح شهرک هوشمند


خوشه چین
چراغ بیافروز


 احمد سعیدی
عامل همه بد بختی ها بیکاری است  


  فریبا سنجر شهابی
قلب مادر افغان را مادران جهان ندارند


محمد انور ولید
زموږ اوسنی وضعیت


محمد انور ولید
له اختلاف اوشخړوسره د نا مناسبوکړنو پایلې


دستگیر نایل
سخنرانی در بزرگداشت از حکیم سنایی غزنوی


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
ته مي رایاد شوی


خلیل رومان
افغانستان : جبر و نياز مرجعيت گزينی


عطأالله عنایت رادمرد
در جستجوی دستيابی به تعادل و توازن در کشور


محمد عالم افتخار
تنها روش غلبه بر اسرائیلیات و سفسطه های ضد قرآنی!؟


الحاج اسرار خواجه
دولت مداری کرزی ودولت وحدت ملی دوروی یک سکه


میر عبدالواحد سادات
درزمین بوریاو درآسمان ستاره ندارند


عبدالواحد سیدی
در رابطه به  تهاجم قشون سرخ در افغانستان و واکنش دولت امریکا


رضا خليلی
افراط گرایی و بساط نظمی و روحی


سنجر غفاری
قرن پیشرفت تخنیک و تروریزم  


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
امریکا بانی ایجاد القاعده وگروه تروریستی دولت اسلامی عراق وسوریه


استاد صباح
کيها قواي مسلح بزرگ کشوررا متلاشي کردند؟؟؟


عبدالرووف ليوال
سپرم یانکی + اووم افراطیهای عرب = تروریسم


داکتر یارمحمد حیدر زاده
راهکاری برای پاکی هوای کا بل توسط ایجاد چشم انداز های سبز


مشفق
بودجه امسال باید به موقع تصویب گردد


مشفق
برنامهء اشتغال زایی دولت  ومعضل بیکاری  درکشور


انجینر فضل احمد افغان
معرفی و تقریظ یک شخصیت وطندوست
کانديد اکادميسين سيستانی
گرامی باد نودمين سال زندگی پربار استاد ميرحسن شاه

کارتونهای تازه از عتيق شاهدپنجشنبه 5 قوس  1394 خورشيدی برابر با  26 نومبر 2015 ميلادی

 

نگرانی «عبدالله» و نگاهی به فعالیت «التحریر» در افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان این هفته از فعالیت تروریستی التحریر در کشورش سخن گفت، موضوعی که تا امروز به بحث داغ رسانه‌های این کشور تبدیل شده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، عبدالله عبدالله رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در جلسه این فهته شورای وزیران افغانستان به مسأله‌ای اشاره کرد که تا امروز در صدر اخبار این کشور قرار دارد.

وی به حزب التحریر اشاره کرد و گفت: حزبی به نام «التحریر» در افغانستان مشغول فعالیت است که به هیچ وجه جنبه سیاسی ندارد.

وی در این نشست که در قصر سپیدار کابل برگزار شد اظهار داشت: حزب التحریر یک حزب سیاسی نیست، بلکه یک سازمان تروریستی است.

عبدالله تأکید کرد: این حزب در تلاش است تا با گسترش فعالیت‌های خود و جذب جوانان افغانستان آن‌ها را برای انجام اقدامات تروریستی تشویق کند.

رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اذعان داشت: قطعا فعالیت‌های حزب مذکور از دید نهادهای امنیتی افغانستان پوشیده نیست، اما این حزب باید بصورت جدی تحت بررسی قرار گیرد.

پس از این بود که التحریر به سخنان عبدالله واکنش نشان داد و اعلام کرد که اظهارت رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بدون سند و مدرک است.

دفتر حزب «التحریر» با انتشار اعلامیه‌ای در صفحات اجتماعی این حزب، اظهارات روز گذشته عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان را رد کرد.

در اعلامیه این حزب آمده است: رئیس اجرایی در نشست شورای وزیران گفته است حزب التحریر شاخه غیرنظامی احزاب تروریستی است که نسل جوان و مردم را به رفتن به سوی فعالیت‌های تروریستی تشویق می‌کند که این گفته‌ها از سوی حزب التحریر رد می‌شود.

در ادامه این اعلامیه آمده است: فعالیت‌های حزب التحریر در حالی باعث سراسیمگی دولت دست‌نشاندۀ جان‌کری شده و آن را تروریستی قلمداد می‌کند که روزانه ده‌ها و صدها مسلمان در افغانستان از سوی استخبارات (سازمان‌های اطلاعاتی) غربی و منطقه به شکل وحشیانه‌ای کشته می‌شوند، ولی دولت همواره در قبال چنین جنایاتی سکوت کرده و در برخی موارد شریک جرم بوده است و این مسلمان‌کشی‌ها را اعمال تروریستی نمی‌داند.

التحریر در اعلامیه خود آورده است که عبدالله عبدالله برای صحت ادعاهایش کوچک‌ترین سند و مدرکی ندارد.

با این حال با توجه به اهمیت سخنان عبدالله عبدالله و مهم بودن فعالیت این حزب در افغانستان به بررسی فعالیت التحریر پرداختیم:

اوضاع سیاسی- اجتماعی جهان اسلام، به ویژه خاورمیانه، در نیمۀ سدۀ بیستم شرایطی را به وجود آورد تا جنبشی به نام حزب التحریر (حزب آزادی‌بخش) در آن شکل گیرد. ایـن حـزب در سـال 1952میلادی در شـهر قـدس بـه رهبـری «شـیخ تقی‌الدین النبهانی» که از دانش‌آموختگان «الازهر» مصر بود، وارد صحنۀ مبـارزات گردید.

اندیشه سیاسی حزب‌التحریر بر محور تشکیل دولت اسلامی قرار دارد که با عنـوان خلافـت از آن نـام می‌برند و به دنبال آن، رئیس دولت اسلامی را نیز خلیفه می‌نامند که به اداره امور خلافت (دولت اسلامی) مـی‌پـردازد.

فرآیند عضوگیری حزب التحریر

این حزب در 40 کشور جهان، به ویژه در کشورهای آسیای مرکزی فعالیت دارد. عـضویت در این حـزب محـدودیت چنـدانی نـدارد؛ تنهـا مسلمان بودن و پـذیرش اسـلام بـه عنـوان یـک نظـام کاربردی شرط اساسی آن است و رنگ پوست، قومیت و مذهب در آن دخالتی ندارد.

البته اندیشه خلافـت در نزد این حزب پـذیرش آن را از جانـب گـروه‌هـای شـیعی مذهب محدود خواهد کرد زیرا نـسبت بـه نـوع نظـام حکومتی، تشیع اندیشه ولایتـی دارد و حـزب‌التحریـر اندیشه خلافتی، هرچند که این حزب پیروان همـه مـذاهب را بـه دعـوت خـویش فراخوانـده اسـت. این در حالی است که اعضای این حزب معمولا اهل دانشگاه‌ها و امامان مساجد هستند.  برنامه‌ریزی مدیران این حزب با شیوه‌های مختلف از جمله تحریک احساسات، توانسته در حلقه‌های «دعوت‌گران و مبارزان»، جوانان را جذب کند و از این رو جوانان نیز در زمینه توسعه و رشد این حزب از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند.

ساختار حکومت اسلامی و التحریر

حزب التحریر با مشخص نمودن نوع حکومـت و زبـان آن بـه این مسئله می‌پردازد که حاکم دولت اسلامی چه کـسی باید باشد؟ حزب، خلیفـه، امـام یـا امیرالمـؤمنین (سـه عنوانی که حزب در این مورد بـه کـار بـرده اسـت) را حاکم بر جامعه اسلامی معرفی می‌کند که عمّال خود را به ولایت‌ها اعزام می‌کند. افراد فعال این گروه براساس سلیقه خود قانون وضع می‌کنند و تفسیر حدیث و آیه را خود می‌سازند و به ذهن دیگران تزریق می‌کنند.

بطور خلاصه، می‌توان گفت که افراد این حزب با تمام جناح‌های اسلامی و غیراسلامی مخالف هستند و تفسیرشان از دین، منحصربه فرد و متفاوت است. (اجهزه الدوله الخلافه، 20 :1426؛ منشور حزب التحریر، 20 شعبان 19 :1405).

خلیفه بـرای اینکـه بتوانـد بـه عنـوان رئـیس دولـت اسلامی حکومت خود را آغـاز کنـد، بایـد هفـت ویژگـی داشته باشد: 1. مرد بودن، 2. مـسلمان بـودن، 3. آزاد بودن، 4. بالغ بودن، 5. عاقل بودن، 6. عـادل بـودن، 7. قـادر بـودن (اجهـزه الدولـه الخلافـه، 8 :1426 ملازم آن کفایت داشتن ؛31-37/2 :1324 ،الاسـلامیه الشخـصیه ،؛النبهانی21-24 النبهانی، 254 :1423)

روش تعیین خلیفه

روش تعیین خلیفه نیز بیعت است. اهمیـت بیعت در نگاه حزب‌التحریر از اینجا آشکار می‌شود که با این کار، آن‌ها حکومت اسلامی را تنها انتخابی مـی‌داننـد و شیوه نص را، که روش انتصاب امام است، نفی مـی‌کننـد. نبهانی در این باره می‌گوید کـه بیعـت طریقـه نـصب خلیفـه و رسـمیت یـافتن خلافـت اسـت و اگـر کـسی پیشاپیش بـه وسـیله شـارع مـشخص شـده باشـد عمـلاً منصوب شده و حاجت به بیان طریقۀ نصب وی نیـست.

ارکان دولت اسلامی از نگاه التحریر

در حالی که عقد خلافت از طریق بیعت است کـه منعقـد می‌شود و طبعاً این به معنای عدم نصب پیـشین و تعیـین یک فرد معین به عنـوان خلیفـه اسـت. همچنـین حـزب ساختار دستگاه حاکمه دولـت اسـلامی را نیـز مـشخص نموده و آن را بر 9 رکن گذاشته است کـه شـامل خلیفـه، معاون تفویض، معاون تنفیذ، امیر جهاد، والی‌ها، قـضات، دستگاه اداری، مجلس امت و سپاه اسـت.

گردآوری منابع: اندیشه سیاسی حزب التحریر (دکتر حسن حضرتی) (عبدالواحد قادری)

حزب التحریر در افغانستان

حزب التحریر، یکی از احزابی است که همواره در مخالفت با دولت افغانستان ذهنیت‌سازی کرده است. این حزب از سال 2003 میلادی در این کشور به صورت غیررسمی فعالیت می‌کند و فعالیت‌های این حزب شامل پایگاه رسمی اینترنتی، نشریه چاپی، جلسات مخفی و علنی و حتی تا مرز کنفرانس‌های خبری است اما نشانی از این حزب در میان احزاب ثبت شده در وزارت دادگستری افغانستان به چشم نمی‌خورد.

بیشترین و فعال‌ترین اعضای این حزب در افغانستان، دانشجویان و طلاب مدارس و امامان مساجد هستند. در اکثر این اماکن، رابطه‌های اعضای تازه وارد و قدیمی در محدوده پیوند استاد – شاگردی است که به شدت تأثیرگذاری وتأثیرپذیری همراه با احترام در این جمعیت‌ها فوران می‌کند.

حزب التحریر در افغانستان انتشارات گسترده در قالب‌های کتاب، مجله، ماهنامه، گاهنامه، بروشورهای تبلیغی و در نهایت مجموعه‌ای از داده‌های این حزب در پایگاه رسمی این حزب منتشر می‌شود و در میان کتاب‌های به نشر رسیده توسط این حزب، می‌توان به کتاب «دموکراسی نظام کفر است»، «خلافت اسلامی»، «تکتل»، «میثاق امت»، «منهج»، «خلافت چگونه نابود شد»، «رد مفکوره کمونیزم» اشاره کرد.

گزارش های دقیقی وجود دارند که حزب التحریر اندک اندک طی سال های اخیر به پناهگاه منتقدان، ناراضیان و دادخواهان تندرو مبدل شده است. رهبری و تشکیلات حزب التحریر به همان اندازه‌ای مرموز و به چشم نیامدنی است که دیدن ملاعمر تا امروز، حسرت به دل دوستان ودشمنانش نشانده است.

با این حال آیا گروهی که جهانشمول شعار می‌دهد و عمل می‌کند؛ نمی‌تواند از یک گروه بومی و کوچک خطر آفرین‌تر باشد؟ آیا این حزب در این صورت، یک تهدید جهانی نیست؟ کدام کشور جهان به گونه رسمی اعتراضی علیه این حزب داشته است؟

رزاق مأمون از نویسندگان افغان درباره این حزب می‌گوید: دیده می‌شود که در کشورهای مختلف به ویژه در آسیای مرکزی برخی از فعالان این حزب دستگیر و شکنجه می‌شوند و نیز گاهی هم دیده می‌شود سایت رسمی حزب‌التحریر سر و صدا راه می‌اندازد و شعار ضد استعماری سر می‌دهد و آمریکا و هم‌پیمانانش را مزدوران جیره‌خوار می‌خواند و پیروانش را روحیه می‌بخشد تا به مبارزات خویش ادامه دهند و چه بسا اینکه در برخی موارد اینگونه تعذیرات نه تنها که نمی‌تواند مانع فعالیت‌های این حزب شود، تبلیغات این حزب در حدی قوی است که با صحنه‌سازی‌ها و سر دادن شعارهای احساس برانگیز؛ هزاران هوادارش را تحریک به تشدید مبارزات و جهاد می‌کند.

براساس گزارش‌های مختلف، عمده‌ترین فعالیت حزب‌التحریر در افغانستان در ولایت‌های شمالی هم‌مرز با تاجیکستان و ازبکستان مانند تخار، بدخشان و قندوز است.

 

صبر حامیان داعش لبریز شد؟!

آوا : هواپیمای روسیه در مرز میان سوریه و ترکیه هدف جنگنده های ترکیه قرار گرفت و در خاک سوریه به زمین افتاد.
واکنش ها تا هنوز متفاوت بوده، رئیس جمهور امریکا از عمل ترکیه دفاع کرد و به همتای ترک خود اطمینان داد که از آن کشور حمایت می کند. از مجموع کشورهای اروپایی، تنها آلمان با قاطعیت از عمل کرد ترکیه انتقاد کرد.
سازمان ناتو از حمله ترکیه بر جنگنده روسی دفاع کرد. طرف مقابل ترکیه و پیمان ناتو، سخنان صریح و آشکاری بر زبان آورد. سخنان رئیس جمهور روسیه روشن و قابل درک است. او بر خلاف سیاست مداران و همتایان غربی خود، با صراحت و بدون پرده پوشی و ابهام سخن گفت. او تعبیر از «پشت خنجرزدن» را به کار برد که معنای روشن وغیر قابل تاویل دارد.
یعنی که سوریه و روسیه و هم پیمانان این کشورها، با داعش و تروریزم بین المللی می جنگند، ولیکن کشورهایی هستند که بظاهر مخالف تروریزم هستند؛ اما عملا با تروریسم همدل و هم پیمان هستند و خواهان گسترش نفوذ داعش در منطقه می باشند.
عملکرد روسیه در سوریه و هدف قرار گرفتن هواپیمای آن کشور چند نتیجه را بدست می دهد. یکی این که ترکیه از کشورهای مهم منطقه است که یک حزب سیاسی اسلام گرا بر آن حکومت می راند، این حزب بیش از ده سال است که گرداننده سیاست و حکومت در ترکیه است. بعد از ایجاد بحران در سوریه این کشور یک تغییر صد و هشتاد درجه ای در سیاست خارجی خود نسبت به سوریه بوجود آورد.
قبل از بحران سوریه، ترکیه از حامیان اصلی فلسطینیان شمرده می شد، اما درسالهای اخیر این سیاست کمرنگ شده، چنانچه گفته می شود که آقای اردوغان، مواضع گذشته خود نسبت به اسرائیل را پاک به یک سو نهاده و با اسرائیل همدل شده است. نکته دیگر این که این کشور با این این هویت سیاسی و این ویژگی ها، از تروریزم و داعش حمایت می کند. این پرسش ایجاد می شود، که سیاست حمایت از داعش با چه انگیزه صورت می گیرد و کدام منافع را برای ترکیه اسلام گرای سکولار بهمراه می آورد؟
آیا حمایت ترکیه از داعش به نفع اسلام است؛ به نفع ترکیه است و یا فقط ارضای خود خواهی و لجام گسیختگی و رسیدن به طرح های بلند پروازانه ای خلاف واقع است که آقای اردوغان در ذهن خود می پرورد؟
اگر گفته شود که اردوغان خواهان سقوط رژیم اسد و ایجاد یک رژیم مطابق میل خود در سوریه است و یا می خواهد نوع مذهب رسمی در سوریه را اردوغان برای سوریه تعیین کند. در هر دو صورت جز ارضای خود خواهی او نخواهد بود؛ زیرا در دنیای آزاد کنونی هیچ حکومتی نمی تواند حتا تصور بَرَد که کشوری امیال و خواسته های خود را بی کم و کاست بر دیگران تحمیل کند. کدام کشور در کدام منطقه توانسته است که به این خواسته دست پیدا کند تا اردوغان را تحریض و تحریک کرده باشد که برای نیل به این هدف از هر وسیله حتا تروریزم سود ببرد.
قبل از بحران سوریه، روابط میان آنکارا و دمشق بسیار گسترده بود، گفته می شد که میان رؤسای جمهور دو کشوردوستی شخصی بر قرار است. اما چه شد که ورق برگشت؟! نکته سوم آنست که اگر ترکیه خواهان هژمونی خاورمیانه باشد و بخواهد اسرائیل را از بلند پروازی های خود بازدارد و زمینه سازشناسایی حقوق فلسطنیان باشد، سوریه با نوع رژیم بشار اسد، بهتر می تواند به درد ترکیه بخورد و حامی ترکیه در مبارزه با اسرائیل باشد. چند سال قبل «رجب طیب اردوغان» در سمت نخست وزیر ترکیه، سخنان تندی را با اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل در نشست داووس سویس رد و بدل کرد که موجی از خوش بینی ها را بوجود آورد، این گمان ایجاد شده بود که ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان و مهم منطقه به تدریج، گذشته شرمگین همنوایی با اسرائیل را کنار خواهد گذاشت و در کنار مردم فلسطین قرار خواهد گرفت و خواهان احقاق حق آن مردم در برابر اشغال سرزمین شان خواهد شد. ازیک طرف، چون عضو پیمان ناتو است، از حملات نظامی و سیاسی اعضای ناتو مصئون است از طرف دیگرمی تواند کشورهای مهم منطقه را به این محور گرد آورد و جبهه وسیعی علیه زیاده خواهی های اسرائیل بوجود آورد. لذا این کشور شایسته رهبری این جریان در خاورمیانه خواهد بود و در این روند مصر بحران زده وعربستان مرتجع با رژیم قرون وسطی را پشت سر خواهد گذاشت. روی این مبنای خوش بینانه بود که گروه های فلسطینی از طرز برخورد او با مقام های اسرائیلی بسیار استقبال کردند و او را چون قهرمانان ستودند. حتا سران گروه فلسطینی حماس در کنگره حزب عدالت و توسعه حضور پیدا کردند، اردوغان را با القاب و عنوان های بسیاری ستودند. آنچه باعث شد که اردوغان سیاست خود را تغییردهد و به هم نوایی با مرتجع ترین، کثیف ترین و بی ریشه ترین کشورهای عربی منطقه همدل وهمنوا شود، نگارنده دلایل سیاسی، اقتصادی وفرهنگی آن را نمی داند، اما این نکته را خوب می فهمد که خودخواهی درونی و بلند پروازی های آقای اردوغان از یک طرف و وجود اطرافیان متملق و چاپلوس از سوی دیگر، باعث شد که او از شناخت واقعی خود به تدریج دور افتد و در دنیای خیالی و موهوم زندگی کند. در نتیجه هم وجهه اردوغان در جهان اسلام دچار خدشه و خذلان شود و هم توسعه شتاب ناک ترکیه سیرنزولی گیرد و نارضایتی عمومی را بهمراه آورد.
الگوی اسلامی حزب عدالت توسعه نیز با پرسش های بی پاسخی مواجه شود. این سیر نزولی در میان ترک ها بی تاثیر نبود و در نتیجه حزب عدالت وتوسعه اردوغان در انتخابات گذشته صندلی های لازم را بدست نیاورد. نکته چهارمی که قابل ذکر است این که خودخواهی آقای اردوغان، بی باوری جهان اسلام و کشورهای مسلمان به اردوغان بود. حزب و عدالت توسعه را بسیاری از کارشناسان، ادامه حزب نجم الدین اربکان می دانستند که قرائت همگین و هماهنگ با مدرنیته ارایه می دهد و در جهان اهل سنت تنها حزبی است که چهره تابناک و منعطفی از اسلام به نمایش می گذاشت. این نمایش مطلوب، هم برای جهان اسلام می توانست مفید باشد و هم منطقه را بسوی اعتدال و میانه روی سوق می دهد. دیده شد که این پیش فرض ها چندان درست نبود و اردوغان احیای خلافت عثمانی را در ظرف خیال خود می پخت، و خواهان استیلا ترکیه در جهان بود که در نتیجه هم خود را در معرض چالش جدی قرار داد و هم منطقه و جهان اسلام را نسبت به خود بی اعتماد کرد. "حزب عدالت وتوسعه" اکنون چنان از نظرها فرو افتاده و چندان بی ارج و مقدار وخوار شده است که در کنار مرتجع ترین کشورهای منطقه یعنی عربستان سعودی و قطر قرار گرفته و از پلیدترین گروه یعنی داعش حمایت می کند.
سقوط هواپیمای روسی در خاک سوریه به طرفداری از داعش است و تشت رسوایی اردوغان و حزب اسلامی او، بیش از پیش از بام اعتبار کشورهای اسلامی و اذهان مردم مسلمان به زیرافتاد. و این نکته را ثابت کرد که او برای بلند پروازی خود خواهانه خود حاضر است خون هزاران انسان را که در سراسر جهان توسط داعش کشته می شوند، نادیده بگیرد تا به مقصد موهوم خود دست پیدا کند. در فرجام به این نکته اشاره می کنم که سقوط هواپیمای روسی توسط یک کشور مسلمان و به طرفداری از یک گروه تروریست خشن و نابردبار این واقعیت را برملا می کند که آنچه ما بدان گرفتار هستیم از ما است. به قول معروف از ما است که بر ماست. اگر حمایت عربستان سعودی و قطر و ترکیه از داعش نبود، مردم سوریه وعراق این قدر بی رحمانه به خاک وخون کشیده نمی شدند. اگر سعودی ها اندکی خود خواهی های خود را مهار می کردند. مردم یمن این همه آسیب نمی دیدند. اگر پاکستانی ها اندکی انسانی می اندیشیدند، شاید طالبان تا حال به زباله دان تاریخ رفته بود و هکذا و هکذا... بنابراین برای مبارزه با زیاده خواهی غرب در جهان اسلام، نخستین گام توجه به آسیب هایی است که حکومت های جهان اسلام به آن گرفتار هستند و زمینه چپاول وغارت غربی ها را فراهم می کنند.

 

کارگردانی که ۱۵ روز با طالبان زندگی کرد

محسن اسلام زاده که مستند «تنها میان طالبان» را با حضور در میان طالبان ساخته درباره روند جلب اعتماد آنها که ۴۰ ماه طول کشیده است، صحبت کرد.

به گزارش مهر؛ محسن اسلام زاده کارگردان سینمای مستند درباره چگونگی ساخت «تنها میان طالبان» گفت: از زمانی که ایده ساخت مستندی با موضوع طالبان به ذهن من رسید تا امروز که ساخت این پروژه به پایان رسیده است، ۴ سال و ۸ ماه می گذرد که ۴۰ ماه از آن صرف جلب اعتماد طالبان و پیش تولید شد.

کارگردان مستند «اسرار زندن ابوسلیم» ادامه داد: برای ساخت این مستند چند بار به کشور افغانستان  سفر کردم تا اینکه سال گذشته موفق شدم اجازه حضور بین این گروه را پیدا کنم و ۱۵ روز در میان طالبان زندگی کردم.

این مستندساز با اشاره به اینکه سفرنامه ای مصور نیز از این سفر به زودی به صورت یک کتاب منتشر می شود، بیان کرد: این کتاب در مرحله بازنویسی است و با جزئیات بیشتری نسبت به فیلم به ماجراهای این سفر می پردازد.

کارگردان مستند «اهل سنت ایران» با تاکید بر اینکه طی ۱۰ سال اخیر هیچ دوربینی برای ساخت مستند یا گرفتن گزارش میان طالبان نرفته است، توضیح داد: برای اینکه بتوانم طالبان را راضی به حضور در میان آنها کنم علاوه بر ارائه چند فیلمم که در کشورهای افغانستان و لیبی ساخته شده بود، قطعه فیلمی از یکی از رهبران کنونی طالبان که دو دهه پیش توسط یکی از مستندسازان قدیمی ضبط شده بود برای آنها فرستادم. آنها از این فیلم بسیار خوششان آمد و مجوز حضور من در بین طالبان صادر شد.

وی در پاسخ به این سوال که مستند حول چه موضوعاتی می‌گذرد، ادامه داد: طی مدت طولانی پیش تولید، به تحقیق در مورد نگرش طالبان به مسائل مختلفی از جمله سیاست، مذهب و قومیت پرداختم اما در نهایت، این مستند یک اثر تحلیلی نیست و سعی دارد یک روایت بی واسطه باشد.

اسلام‌زاده با اشاره به اینکه زمان این مستند ۵۷ دقیقه است، بیان کرد: لحظه ای که من اجازه حضور در کنار طالبان را پیدا کردم، داعش تازه در منطقه ظهور کرده بود و همین مساله باعث به وجود آمدن مسائل امنیتی بسیاری در منطقه شده بود، به همین جهت با حضور در میان طالبان شرایطی پیش آمد که احساس می‌کردم در یک حصر نامرئی هستم تا اینکه آنها کم کم به من اعتماد کردند و توانستم مصاحبه های خوبی بگیرم.

اسلامزاده در پایان تایید کرد: طی روزهای حضور خود در افغانستان بیشتر با مقام های ولایتی طالبان در استان «هلمند» مصاحبه گرفتم اما در آخرین روز حضورم توانستم با یکی از اعضای شورای رهبری و چند نفر از وزرای طالبان از جمله رییس کمیسیون اقتصادی، رییس کمیسیون نظامی و معاون کمیسیون فرهنگی که همه از مسئولان امارتی طالبان بودند، مصاحبه کنم.

مستند «تنها میان طالبان» به کارگردانی محسن اسلام زاده به نهمین دوره جشنواره «سینما حقیقت» راه یافته است.

 

دیپلمات ترکمن خبر داد

13 دسامبر؛ روز افتتاح خط لوله گاز «تاپی» در ترکمنستان

سفیر ترکمنستان در مراسم روز استقلال این کشور در اسلام‌آباد گفت که مراسم افتتاح پروژه خط لوله گاز هند، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان موسوم به تاپی در 13 دسامبر (22 آذر) سالجاری در این کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «دیلی پاکستان»، «عطاجان مولاموف» سفیر ترکمنستان در مراسم روز استقلال این کشور در اسلام‌آباد گفت: مراسم افتتاحیه خط لوله گاز 1753 کیلومتری «تاپی» بین هند، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان در 13 دسامبر (22 آذر) سالجاری در این کشور برگزار خواهد شد.

وی افزود: پروژه خط لوله گاز تاپی برای رشد اقتصادی منطقه‌ با اهمیت است و سبب گسترش هماهنگی بیشتر بین چهار کشور عضو خواهد شد.

سفیر ترکمنستان در پاکستان اظهار داشت: تاپی برای برطرف کردن نیازهای انرژی پاکستان لازم است و همچنین باعث تحکیم روابط موجود این کشور و ترکمنستان خواهد شد.

پروژه خط لوله انتقال گاز تاپی در حالی ماه آینده در ترکمنستان با حضور مقامات کشورهای عضو افتتاح خواهد شد که خط لوله گاز صلح به تعویق افتاده است و پاکستان توافقنامه گازی جدیدی با قطر را به امضاء رسانده است.

اما همزمان با توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 و آغاز گفت‌وگوها در مورد اجرایی شدن خط لوله گاز صلح میان ایران و پاکستان، بحث‌ها در مورد اجرایی شدن خط لوله انتقال گاز تاپی که به نوعی رقیب خط لوله صلح شناخته می‌شود نیز داغ شده بود.

مجله «دیپلمات» چندی پیش گزارش داده بود که هند و ترکمنستان دیگر به اجرای پروژه خط لوله گاز تاپی علاقمند نیستند و احتمالا پروژه گاز ترکمنستان، ایران و هندوستان (TII) را ترجیح می‌دهند.

«خداحافظ تاپی (TAPI)، سلام تی آی ای (TII)» عنوان مقاله مجله دیپلمات بود که در تعداد زیادی از رسانه‌های آنلاین از جمله وب سایت جهانی گاز مایع نیز منتشر شد.

این مجله نوشت که با شدت گرفتن ناآرامی‌ها در افغانستان، «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند به دنبال راه دیگری برای وارد کردن گاز مایع ترکمنستان است.

 

از حمله به افغانستان الگوبرداری نشد

چرا «اول سوریه» به جای «اول عراق»؟

دیپلماسی ایرانی: نویسنده: مایکل ویکرز  پولينيکو : یکی از وظایف مشاوران ارشد این است که زمانی که استراتژی رئیس جمهور کار نمی کند، به وی بگویند. با هر روشی حساب کنیم استراتژی ما در عراق و سوریه موفق نبوده است یا به سرعت به موفقیت نخواهد رسید. من به عنوان مشاور ضد تروریسم روسای جمهور بوش و اوباما، نقشی مهم در کمپین های ضدتروریسم علیه القاعده و کشته شدن اسامه بن لادن داشتم. پیش از این هم استراتژیست اصلی در جنگ پنهانی با شوروی در افغانستان بودم. در حالی که هنوز در دولت هستم پیشنهادات من این است:

اول: زمان به نفع ما نیست. داعش تنها یک ارتش شورشی منطقه ای نیست. بلکه یک گروه تروریستی جهانی است که رهبر جهاد جهانی است. ما نمی توانیم بر اقدامات اطلاعاتی مختل شده تکیه کنیم و داعش هم نمی تواند بیش از القاعده قبل از حملات 11 سپتامبر 2011 مهار شود. سیل اتباع غربی که در داخل و خارج سوریه حضور دارند و توسط داعش آموزش می بینند و برنامه حملات را پیاده سازی می کنند، خطری واضح است. داعش باید تضعیف، خلع سلاح و شکست داده شود.

دوم: ما نیاز به استراتژی «اول سوریه» به جای استراتژی «اول عراق» داریم که هم اکنون آن را دنبال می کنیم. تاکنون دو سوم حملات ائتلاف هوایی در عراق صورت گرفته است. اما هم اکنون مشخص شده است که تهدیدی که در عراق وجود دارد محلی است، اما تهدید سوریه جهانی است. سوریه پناهگاه اصلی داعش است و نبرد بر سر آینده خاورمیانه هم اکنون در آنجا جریان دارد.

سوم: ما نیاز به استراتژی ای داریم که از استراتژی رئیس جمهور بوش در سال 2001 و رئیس جمهور ریگان در دهه 1980 در افغانستان، الهام بگیرد. داعش همان گونه که از نامش پیدا است، عملاً یک دولت است. قلمرو دارد، جمعیتی را کنترل می کند و بودجه شان برای انجام عملیات از همان مناطقی که در اختیار دارند، تامین می شود.

به دو ماه پایانی سال 2001 بر می گردیم که منجر به سقوط رژیم طالبان و القاعده در افغانستان شد. دلیل موفقیت ما در سال 2001 و فقدان موفقیت در 2014 و 2015 در دو نکته نهفته است: کمپین هوایی و نیروهای بومی که توسط نیروهای عملیات ویژه و مشاوران سازمان سیا هدایت می شدند و موجب موثر شدن حملات هوایی بودند. حملاتی که ما در طول دو ماه در سال 2001 در افغانستان داشتیم بیشتر از 16 ماهی است که در عراق و سوریه انجام دادیم.

ما باید به طور قابل توجهی وزن و دقت حملاتمان علیه داعش را افزایش دهیم. با این حال حملات هوایی کافی نیست. ما باید از نیروی نفوذ مخالفان میانه رو سوری -که دهها هزار نفر هستند- استفاده کنیم تا داعش و جبهه النصره، شاخه القاعده را از این منطقه بیرون کنند. همانند اقدامی که در افغانستان انجام دادیم باید از مخالفان میانه رو با استفاده از قدرت هوایی پشتیبانی کنیم.

چهارم: ما نباید به اشتباه تسلیم این امید واهی شویم که پایان جنگ داخلی سوریه، کلید شکست داعش است و برای این اقدام باید به روسیه (و بشار اسد) بپیوندیم. تنها برندگان این حرکت، مقامات روسیه و ایران هستند. جنگ پایان نخواهد یافت و ما متحدین سنی مان را مایوس می کنیم و خطر بی ثباتی بیشتر خاورمیانه افزایش می یابد. برای پایان یافتن جنگ فقط باید اسد برود. روسیه زمانی مداخله کرد که اسد دچار مشکل شد.

پنجم: نیاز به یک طرح استفاده از قدرت هوایی در کنار مشاوران عملیاتی همانند عراق است. مشکل ما در عراق اساساً سیاسی است اما آینده سیاسی عراق هر چه باشد، داعش نمی تواند پناهگاهش را در آنجا مستقر کند. قبایل سنی بدون حمایت ایالات متحده دست به شورش نمی زنند و قطع خطوط اصلی ارتباطی میان سوریه و عراق موجب منزوی شدن نیروهای داعش در عراق خواهد شد.

در نهایت ما باید با شعبات القاعده به ویژه در لیبی، مصر و نیجریه مبارزه کنیم. همچنین نباید به القاعده فرصت ظهور دهیم. خطرناک ترین سازنده بمب همچنان در یمن در حال پیاده کردن طرح هایش است و موقعیتش در افغانستان را تقویت می کند.

کمپین به سبک افغانستان در سوریه، نبرد ما با داعش را به پایان نمی رساند، اما این گروه را از دولتش و پناهگاه کلیدی اش محروم می کند و موجب می شود ما زمان بخریم و امنیت داخلی مان را تقویت کنیم.

* افسر عملیاتی سابق سیا که در سال های 2011 تا 2015 معاون وزیر دفاع در امور اطلاعاتی بوده است.

 

فارابی؛ فیلسوفی اخلاق مدار

ایرنا- ابونصر فارابی پدر فلسفه در جهان اسلام محسوب می شود، فیلسوفی اخلاق مدار که با الهام از حکمت یونان و بهره بردن از اندیشه های والای خویش، پایه گذار نظام فلسفی نوین و راهگشای فیلسوفان پس از خود شد.

فلسفه علمی است که به مطالعه ی موضوع های مهمی مانند هستی، واقعیت، آگاهی، ارزش، خِرَد، ذهن و زبان می پردازد. دانشی که از اصلی ترین فعالیت انسان، یعنی تفکر برخاسته و امروز رشد و موفقیت آن مرهون اندیشه های والای فیلسوفانی برجسته در جهان و به ویژه در ایران چون ابونصر محمدبن طرخان بن اوزلغ فارابی است.
وی در 259 هجری قمری در شهر فاراب خراسان دیده به جهان گشود و پس از گذراندن دوره مقدماتی و پایان بردن دوره ی تحصیل در بخارا، برای افزودن به دانش خود راهی بغداد بزرگترین مرکز علمی جهان اسلام شد و در آنجا به فراگیری علومی چون فلسفه، ریاضیات، نجوم و موسیقی همت گماشت.
معلم ثانی به منظور آشنایی با دانش هایی چون منطق و فلسفه به حران رفت و در مجلس درس بزرگانی چون «یوحنابن حیلان حکیم نصرانی» حضور یافت و از آن شهر دوباره به بغداد بازگشت و در آنجا به امر آموزش علوم مختلف پرداخت.
وی پس از چند سال دمشق را برای زندگی انتخاب کرد و در مدت کوتاهی با نشان دادن استعداد بسیار خود در فلسفه و منطق و فراگیری زبان هایی چون عربی، فارسی، ترکی، کردی، یونانی و سریانی در زمره علمای بنام آن دیار قرار گرفت.
دانش او در زمینه ی آشنایی با زبان های دیگر سبب شد تا این فیلسوف اسلامی به ترجمه ی آثار علمی و حکمت یونان از جمله اثرهای افلاطون و ارسطو به زبان عربی بپردازد و با شناخت فلسفه ی یونان، علوم اسلامی و بهره گیری از افکار خویش، مکتبی نوین را از حکمت ارسطویی، نوافلاطونی و اسلامی بنیان گذاری کند.
وی یافته های عقلی خود را با آموزه های دینی هماهنگ کرد و این گونه گامی بلند در راستای نهادینه کردن فلسفه ی اسلامی برداشت و بدین صورت لقب «معلم ثانی» یا معلم دوم را پس از ارسطو که به عنوان معلم اول شهرت یافته بود، از آن خود کرد.
او مسیر پیشرفت را برای دیگر فیلسوفان پس از خود چون «ابوعلی سینا و ابن رشد» هموار ساخت و تاثیر بسیاری را با کتاب ها و رساله های ارزنده ی خویش مانند «الحیل الروحانیه و الاسرار الطبیعیه فی دقایق الاشکال الهندسیه، ما یصحُّ و ما لایصّح من احکام النجوم در علم ستاره شناسی، شرح العباره ارسطو، احصاء العلوم، ما ینبغی ان تعلم قبل الفلسفه» بر روی دیگر فیلسوفان پس از خویش گذاشت.
این اندیشمند برجسته با هنر موسیقی نیز آشنایی کاملی داشت و به خوبی قادر به نواختن سازهای گوناگون بود که کتاب قانون یکی از اثرهای ماندگار وی در این زمینه به شمار می رود.
سرانجام ابونصر فارابی اندیشمند بزرگ ایرانی پس از عمری تلاش در راه پیشرفت علم و دانش در 339 هجری قمری رخ در نقاب خاک کشید.
«حمیدرضا شریعتمداری» عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم و رئیس دانشکده فلسفه این دانشگاه به مناسبت سالروز تولد ابونصر فارابی در گفت و گو با پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا، فلسفه ی این دانشمند برجسته را اینگونه توصیف کرد: وی به عنوان نخستین صاحب نظام فلسفی در جهان اسلام شناخته می شود اما از «ابویوسف یعقوب بن اسحاق کندی» به عنوان نخستین فیلسوف در جهان اسلام نام می برند در حالی که در آثار و اندیشه های فیلسوفان پس از وی، کمتر به او توجه شده است و این امر شاید به این دلیل باشد که آثار ابویوسف کندی به دست ما نرسیده یا وی نظام فلسفی منسجمی نداشته است.
**ابونصر فارابی؛پدر فلسفه در جهان اسلام
رئیس دانشکده فلسفه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه ابونصر فارابی همواره مورد توجه تمامی فیلسوفان پس از خود، از جمله ابوعلی سینا بوده است، عنوان کرد: ابن سینا پزشک نامدار در میان دیگر بزرگان هم عصر خود یا پیشینیان تنها معلم ثانی را به رسمیت می شناخت. بنابراین این دانشمند بزرگ را باید پدر فلسفه در جهان اسلام دانست، فردی که یک نظام فلسفی را ارائه کرد و نخستین اندیشمندی محسوب می شود که با مطرح کردن بحث منطق در قالب شرح رساله های منطقی و مستقل خود که از ارسطو الهام گرفته بود، توانست منطق را در فلسفه سیاسی خویش به کار برد، به تعبیری وی پدر فلسفه ی سیاسی در جهان اسلام برشمرده می شود که در کنار فلسفه ی اخلاق به علم مدنی و فلسفه ی سیاسی نیز پرداخته است.
وی نقش ابونصر فارابی را در تاریخ فلسفه در جهان اسلام بی همتا دانست و بیان داشت: وی در دسته بندی علوم، به تعریف هر علم، جایگاه و مسایل اصلی آن در کتاب «احصاء العلوم» پرداخت، این اثر در مغرب زمین نیز بازتاب بسیاری داشته است. با توجه به اینکه او بزرگ ترین فیلسوف جهان اسلام محسوب می شود اما برخی از اندیشمندان و فیلسوفان بر این باور هستند که ابوعلی سینا از این جایگاه برخوردار است. گرچه در این امر اختلاف وجود دارد اما در نقش بنیانگذاری این اندیشمند بزرگ در برخی موضوع های فلسفی در جهان اسلام، هیچ تردیدی نیست.
**ابونصر فارابی دارای سبکی نوین و مستقل در فلسفه
عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم فلسفه ای را که وارد جهان اسلام شد، از مسیر افلاطون، شاگردان و پیروان مکتب وی، عنوان کرد و افزود: این فلسفه به دلیل آنکه اندکی جنبه ی توحیدی و الهی داشت در جهان اسلام مورد پذیرش قرار گرفت و نه تنها ابونصر فارابی بلکه ابوعلی سینا و دیگر فیلسوفان نیز با آن آشنا شدند اما اینکه ابونصر فارابی را پیرو یا مفسر فلسفه نوافلاطونی بدانند، این امر درست نیست. البته اینگونه پیش داوری ها همواره وجود داشت، به ویژه که در قرن نوزدهم کتابی را به ارسطو نسبت می دادند که در واقع نویسنده ی آن این فیلسوف یونان باستان نبود و این امر اشتباهی تاریخی به شمار می رفت.
**فلسفه سیاسی ابونصر فارابی
شریعتمداری درباره ی فلسفه سیاسی ابونصر فارابی تصریح کرد: فلسفه ی سیاسی وی برای علم مدنی(علم سیاست)، جایگاه بسیار بالایی را قائل شده است. این اندیشمند پس از بیان علم مدنی، فلسفه ی سیاسی و اخلاق را مطرح می کند. البته او در فصل بندی که در کتاب احصاء العلوم انجام داد، فقه و کلام را به نوعی جزو علم مدنی آورد؛ یعنی این علوم را از نیازهای یک مدینه(آرمان شهر) دانسته است. زیرا این فیلسوف بر این باور بود که ملت در نشان دادن حقیقت ها و تعیین بایدها و نبایدها به معنای دین محاکی(مشابه) و همتای فلسفه است.
رئیس دانشکده فلسفه ادیان و مذاهب قم ابونصر فارابی را دارای کتاب های بسیاری در زمینه ی فلسفه ی سیاسی دانست و بیان کرد: از جمله ی کتاب هایی که در زمینه ی فلسفه ی سیاسی از وی به یادگار مانده است، می توان به «آراء اهل المدینه الفاضله، ترتیب السعاده، السیاسه المدنیه و تحصیل و السعاده» اشاره کرد که بُعد اخلاقی در برخی از این کتاب ها و بعد سیاسی در برخی دیگر برجسته تر است. او در این آثار، تعریفی از سعادت ارائه و پس از آن عنوان می کند یک مدینه برای رسیدن به آرمان شهری یا تبدیل شدن به مدینه فاضله باید چه ویژگی هایی داشته باشد، مردمش چه مواردی را باید بدانند و چه مواردی را باید در عمل پیاده کنند.
ابونصر فارابی پس از مطرح کردن این امر، به بحث مفهوم اجتماع در معنای کوچک، متوسط و بزرگ و در کنار آن به موضوع مدینه در معنای اجتماع متوسط می پردازد و 12 ویژگی رئیس مدینه فاضله و 6 ویژگی فردی که جانشین رئیس مدینه فاضله می شود عنوان و در ادامه بیان می کند جامعه و مدینه ای که رئیس یا جانشین و حکیمی نداشته باشد، متلاشی خواهد شد. این فیلسوف رئیس مدینه فاضله را ملک، نقیب و امام می نامد و با تاکید بر نظریه نبوت ویژگی رئیس این مدینه را برای آنکه بتواند با قوه ی خیالش، به حقیقت های عقلی راه پیدا کند، مبرا بودن از علایق، گرایش ها و شناخت های حسی و عقلی گوناگون بیان می کند.
**ابونصرفارابی؛شخصیتی فرادینی و فرامذهبی
شریعتمداری، ابونصر فارابی را یک شخصیت علمی، فرادینی و فرامذهبی برشمرد و گفت: وی نظام فلسفی را مطرح می کند که مورد پسند تمامی افرادی است که دارای باورهای دینی هستند. این اندیشمند آغاز آفرینش نخستین مخلوقات را به گونه ای به تصویر می کشد که اراده ی خداوند هم در جای خودش باقی می ماند و در آن آفریدگار تنها یک فاعل جبر نیست و فاعل مختار است و در کنار آن عقل اول و عقل فعال را بیان می کند که یکی از آنها مربوط به عالم ماده یا بشری است و عقل دهم که به عقل یازدهم تعبیر می کنند همان جبرئیل محسوب می شود.
**تبیین فلسفه فارابی
وی تبیین فلسفی ابونصر فارابی را از نبوت اینگونه توصیف کرد و بیان داشت: وی با تاکید بر شریعت که به تعبیر خود و به معنای ملت و دین است، عنوان می کند که این امر سبب شد تا فلسفه اندکی بومی تر شود و در جامعه اسلامی بیشتر مورد پذیرش قرار بگیرد. این فیلسوف با توجه به دارا بودن ویژگی هایی چون منطق، بیانی موجز و گویا و زهد شخصی، هرگز وارد قدرت، حکومت، فعالیت های سیاسی، دعواها و درگیری های مذهبی و غیرمذهبی نشد.
**فلسفه فارابی تاثیرگذار در جهان اسلام
عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه تمامی آثار ابونصرفارابی مربوط به دوره ی پختگی وی است، تصریح کرد: او از 50 سالگی به بعد اثرهای ارزنده ای را از خود برجای گذاشت. گرچه آثار وی بسیار جامع و کامل نیست اما ویژگی هایی که این اثرها دارا هستند، سبب شد تا فلسفه ی این اندیشمند بزرگ تاثیر بسیاری را بر جهان اسلام بگذارد. این بزرگمرد با طراحی کردن صناعات پنجگانه در علم منطق، نظم ویژه ای را در این دانش به وجود آورد. وی در بحث تقسیم علم به تصویر، تصدیق و برهان امکان و وجود و توسعه ی کارکردهای خیال می پردازد و بیان می کند که خیال به جزء یک سری محسوسات نیست و تصرف در آن می تواند به حقیقت هایی که هیچ محسوس نیستند، راه پیدا کند و طبیعی است که او با این روش موضوع نبوت را مطرح و نظام کامل فلسفی را پایه گذاری کرد.
شریعتمداری فلسفه را از علوم دخیله دانست و عنوان کرد: علوم دخیله دانشی برشمرده می شود که از پیشینیان در کشورهای گوناگون به ارث رسیده، تحلیل شده و به جهان اسلام وارد شده است و اینگونه ابونصر فارابی این دانش را نظام مند کرد و پرورانید. البته یکی از ویژگی های خوب وی این بوده که او از فیلسوف خاصی پیروی نکرده است و خود فلسفه های مربوط به ارسطو و افلاطون را بررسی کرد و به دانشی نو در این زمینه دست یافت. بنابراین این فیلسوف برجسته و متفکرانی چون ابوعلی سینا و... پس از مطالعه ی علوم منطق و فلسفه در اندک زمانی توانستند در این دانش ها به مهارت بسیار بالایی دست یابند و به عنوان بنیانگذار یا پایه گذار فلسفه و منطق در جهان اسلام شناخته شوند.
وی میزان بازتاب اندیشه ی ابونصر فارابی را در جهان را گسترده دانست و افزود: میزان بازتاب اندیشه های او در جهان بسیار بوده است به گونه ای که از سده ی هفتم در جهان اسلام تعبیر «معلم ثانی» را برای وی به کار می بردند. این اندیشمند در آن هنگامه در مغرب زمین نیز از جایگاه بسیار بالایی به دلیل نوشتن اثر احصاء العلوم، برخوردار بود. بنابراین اثرگذاری آثار ابونصر فارابی تا سده ی نوزدهم به دلیل ایجاد شدن بنیادهای نوینی در زمینه ی فلسفه در مغرب زمین وجود داشته است و هنوز هم از اندیشه های وی علاقه مندان به دانش فلسفه بهره می برند. البته هنگامی که از دانش فلسفه در آن عصر سخنی به میان می آید، باید گفت که این علم شامل تمامی علوم عقلی و نقلی چون لغت و تاریخ، ریاضیات، دانش تجربی عقلی می شده است.
رئیس دانشکده فلسفه ادیان و مذاهب قم دیدگاه ابونصر فارابی را نسبت به طبیعت بررسی کرد و گفت: نگاه وی به طبیعت، فلسفی و عقلی بود و فلسفه ی خاصی که امروز مطرح است بخشی از علوم فلسفه اولی یا مابعدالطبیعه و متافیزیک به شمار می رود. به صورت رایج فردی که در آن هنگامه فیلسوف بوده، عالم به تمامی علوم عقلی و نقلی بوده است.ابن خلدون تاریخ نگار و جامعه شناس عرب ابونصر فارابی را یک فیلسوف سیاسی می نامد که به فلسفه سیاسی پرداخته است اما آنگونه که باید او را نظریه پرداز در زمینه ی جامعه شناسی نمی داند.
**ابونصرفارابی؛ فیلسوفی اخلاق مدار
شریعتمداری در پایان ابونصر فارابی را افتخاری برای ایران دانست و تصریح کرد: او نه تنها افتخاری برای ایران بلکه برای جهان اسلام و بشریت محسوب می شود. یکی از مواردی که می توان از فیلسوفان بزرگ خود الهام گرفت این است که آنها تنها اهل بحث و مجادله نبودند، اهل عمل بودند و فلسفه ای را فلسفه می دانستند که به عمل منجر شود و این معلم ثانی، فیلسوفی است که در زندگی بسیار زاهد به شمار می رود و با توجه به اینکه دارایی کمی داشت اما همواره مورد احترام حکومت ها بود و هرگز وارد عرصه های سیاسی نشد و از جنجال ها و بحث ها پرهیز کرد. او در زندگی خود همواره اخلاق را مدنظر داشت. این شیوه ی برخورد وی در زندگی و دانش فلسفی او می تواند برای همگان آموزنده باشد. در بزرگی مقام ابونصر فارابی علامه طباطبایی نقل می کند که او بزرگ ترین فیلسوف جهان اسلام است و ابن سینا با آن جایگاه والایی که داشت، توانست مشکل های ماورالطبیعه ارسطو را با شرحی که معلم ثانی در آثارش نگاشته است، حل کند.

 

 


Copyright ©2015
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت